Reklama

Pripravovaný iOS 17 sa v priebehu 15 minút naučí imitovať váš hlas

Zdroj | Apple
Stanislav Vinc
Zdroj | Apple
Zdroj | Apple

Vývojárska konferencia WWDC23, na ktorej spoznáme softvérové (a možno aj hardvérové) novinky od Apple pre tento rok, oficiálne otvorí svoje brány až 5. júna. Niektoré funkcie pripravovanej aktualizácie iOS 17 však Apple predstavil s predstihom.

Pri príležitosti Mesiaca povedomia o prístupnosti zverejnil Apple detailné informácie o niekoľkých nových funkciách určených pre kognitívne, zrakovo, sluchovo a pohybovo zdravotne znevýhodnených používateľov.

Asistenčný prístup alias seniorPhone

Obsah pokračuje pod reklamou

Operačný systém iOS je z roka na rok komplexnejší a tak náročnejší na ovládanie aj pre bežných používateľov, nie to ešte ľudí so zdravotným znevýhodnením. Apple preto tento rok do svojho systému implementuje úplne nové rozhranie, ktoré celé používateľské prostredie výrazne zjednodší.

Asistenčný prístup, ako Apple tento nový typ rozhrania nazýva, zväčšuje ikony, tlačidlá a texty na obrazovkách iPhonov, ale aj iPadov. V samotných aplikáciách, ako sú Hovory, Správy, Fotoaparát, Fotky či Hudba, z obrazovky odstraňuje pokročilejšie funkcie. Vypnúť umožní aj klasickú klávesnicu a namiesto textových odpovedí tak priateľom a rodine odpovedať prostredníctvom emoji smajlíkov alebo videospráv.

Zdroj | Apple

Rozhovor pomocou AI hlasu

Hovory a videohovory prostredníctvom vstavanej funkcie FaceTime už čoskoro nebudú vyhradené len pre tých, ktorí v nich môžu použiť svoj hlas. Do konverzácie sa bude možné zapojiť aj napísaním textu, ktorý druhej strane nahlas prečíta robotický hlas. Využiť bude možné aj bežné frázy, ktoré poslúžia na rýchlejšie zapojenie sa do komunikácie.

Používatelia, ktorí svoj vlastný hlas ešte nestratili, no do budúcnosti im to napr. kvôli ich diagnóze hrozí (ALS), môžu robotický systémový hlas nahradiť tým svojim. Nový operačný systém im umožní naučiť svoj iPhone rozprávať ich vlastným hlasom pomocou strojového učenia, ktorému na to bude stačiť 15 minút záznamu čítania vopred preddefinovaného textu.

Zdroj | Apple

Či už systémový alebo vlastný hlas, bude možné použiť na prirodzenejší rozhovor prostredníctvom klasických hovorov, videohovorov (FaceTime), ale aj pri osobnom rozhovore, kde bude možné text na prečítanie možné písať aj priamo na zamknutej obrazovke. Vytvorenie vlastného hlasu prečítaním konkrétnych fráz by malo zabrániť v možnosti zneužitia tejto funkcie na napodobenie hlasov cudzích ľudí bez ich vedomia. Na tieto účely už napokon podvodníci aj tak využívajú iné nástroje.

Ukáž a ja ti to prečítam

Poslednou kľúčovou funkciou, ktorá tento rok pribudne do operačného systému iOS, nesie názov Point and Speak. Ide o funkciu, ktorá umožní nevidiacim alebo slabo vidiacim ľuďom prostredníctvom funkcie Lupa, ukázať na fyzické objekty v priestore a nechať si prečítať ich popisy.

Apple na tento účel využil samotný fotoaparát na zadnej strane, ale aj LiDAR skener, ktorý dokáže lepšie rozpoznať ukazovák používateľa a teda presnejšie určiť, na čo používateľ ukazuje. Táto funkcia bude dostupná na iPhone a tabletoch iPad, no predstaviť si ju ešte lepšie vieme aj na okuliaroch s rozšírenou realitou, ktorých predstavenia by sme sa mali dočkať už na spomínanej konferencii WWDC23.

Okrem týchto veľkých noviniek Apple do svojich systémov v najbližšej dobe implementuje aj niekoľko ďalších menších noviniek. Medzi ne patrí napr. možnosť priameho prepojenia načúvacích prístrojov s certifikáciou Made for iPhone k počítačom Mac, ako aj možnosť využitia prepínačov ako herných ovládačov.

Obsah pokračuje pod reklamou

Používatelia s citlivosťou na rýchle pohyby budú môcť pozastaviť prehrávanie GIF animácií a používateľov so slabším zrakom poteší jednoduchšia úprava veľkostí textu v aplikáciách Finder, Správy, Mail, Kalendár a Poznámky na počítačoch Mac.

Väčšina týchto funkcií sa zdá byť pre používateľov bez zdravotného znevýhodnenia zbytočná, avšak opak býva pravdou. Aj aktuálne funkcie prístupnosti dokážu skúsenejší používatelia využiť vo svoj prospech napr. na skutočné vypnutie automatickej úpravy jasu či nastavenie obmedzenia pohybu, čím sa dajú vypnúť pre niekoho zbytočné systémové animácie.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.