Reklama

Pripomeňme si hity Mekyho, skladateľa a speváka par excellence

Zdroj | Yan Renelt, MAFRA
Richard Pliešovský
Zdroj | Yan Renelt, MAFRA
Zdroj | Yan Renelt, MAFRA

Ešte stále mi vibrujú po tele zimomriavky. Šokujúca správa dnešného večera ma zaskočila rovnako všetkých ostatných. Zomrel Miroslav Žbirka! Dožil sa len 69 rokov.

Slovenský legendárny spevák, gitarista a skladateľ sa narodil 21. októbra 1952, zomrel dnes, 10. novembra 2021.

Ťažko sa hovorí o umelcovi, ktorý mal na svojom konte desiatky albumov a stovky hitov. Rozhodne nepatril medzi tých menej nadaných umelcov, ktorým sa za celý profesionálny život podarilo zložiť pár hitov.

Jeho kariéra začala v Moduse Janka Lehotského, ktorá bola liahňou pre najväčšie slovenské talenty. Po nezhodách založil kapelu Limit odkiaľ viedli jeho kroky k sólovej dráhe, so sprievodnou kapelu fungoval prakticky dodnes.

Meky však nebol len skvelý spevák a umelec. Mal neopakovateľný humor a jeho rozhovory, resp. vlastné relácie bolo radosť sledovať. V našej, a pravdaže, aj v českej scéne mal nezastupiteľné miesto, ktoré ostane prázdne.

Albumy Miroslava Žbirku nájdete aj v hudobných službách na Amazon MusicApple Music, Deezer, Spotify, TIDAL.

Z jeho najväčších hitov môžeme spomenúť: Atlantída, 22 dní, V slepých uličkách, Balada o poľných vtákoch, Biely kvet, Len s ňou alebo Čistý svet.

Meky, len 15. januára som sa Ťa spýtal, či by si nemohol do môjho seriálu Top 8 albumov napísať o tom, čo Ťa v posledných dňoch zaujalo v hudbe. Nemal si problém, ako správny profík si sa len spýtal do kedy to potrebujem.

Tieto riadky píšem počas počúvania Tvojich najväčších hitov. Je to neskutočné, ale každá jedna pieseň, nech je stará aj 40 rokov, stále funguje, akoby bola zložená a nahraná v týchto dňoch. Zanechal si po sebe nadčasové dielo, ale prečo to v mojom žiali nepomáha?

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.