Reklama

Princess Peach: Showtime - zo zachraňovanej dámy sebavedomá hrdinka

Zdroj | Nintendo
Michal Korec
Zdroj | Nintendo
Zdroj | Nintendo

Princezná Peach zo Super Mario univerza dostáva konečne vlastnú videohru, v ktorej sa vydáva do divadla a vyráža na veľké záchranné misie.

Obrovskou výhodou tejto arkády sa stáva nápaditosť a aj prístupnosť pre mladšie publikum.

Zdroj | Nintendo
Obsah pokračuje pod reklamou

Na ceste do divadla a iných svetov

Zatiaľ čo bežné Super Mario či Donkey Kong hry štartujú introm, kde sa hneď dorúti zloduch s top plánom a zmastí pol sveta či unesie celý zámok, tu sú prvé minúty relatívne pokojné. Princezná Peach sa teší na návštevu divadla, jej poskok ide splašiť lístky a bum! Na scéne je zlá čarodejnica, má zálusk na ovládnutie nešťastníkov Sparkles a Peach prichádza práve vhod, aby im pomohla v rôznych divadelných hrách.

Funguje to jednoducho, štruktúra je báječne pripravená – každé dvere reprezentujú jeden svet, do ktorého môžete nakuknúť a prežiť jeden príbeh. Áno, každý level je akoby vlastná inscenácia s malým dejom, kde buď treba zachrániť dedinu ľuďom, naháňať zloduchov alebo niečo poriadne dosiahnuť. Práca s divadlom a rozprávaním je tu veľmi dobrá a minimálne na prvý raz si užijete prechádzanie mikropríbehov naplno.

Zdroj | Nintendo

V každom svete sa zhostíte inej roly a podľa nich sú potom pripravené svety a prostredia. Rolí a svetov je desať, každý ponúkne tri levely. Na pohľad sa to nezdá ako vysoký počet (30 levelov na celú hru), lebo tá prechádzka levelom zaberie spočiatku 10 minút a potom bude otázne, koľko ráz sa k nemu vrátite, aby ste sa pokúsili získať všetko potrebné.

Hviezdičky naše cenné

V každom leveli sú esenciálne modré hviezdičky, ktoré treba hľadať ľahko po ceste, potom na nedostupných miestach a aj získavať za jednotlivé aktivity. Podarí sa vám poraziť skupinu nebezpečných nepriateľov? Za to môžete získať jednu. Zvládnete sa zakrádať inde a rozsvietiť kus levelu, aj za to môže byť odmena? Darí sa vám zdolať bossa na konci levelu, samozrejme, príde finálna hviezda. A niekde dokonca za istú aktivitu môžete dostať aj dve-tri naraz, čo vás dokáže buď potešiť alebo výrazne sklamať, ak vám toľko chýba vo finiši. Čo potom? Nuž, opakovať level – ale je zrejmé, že niektoré si radi aj zopakujete.

Okrem hviezdičiek zbierate aj motýlika za objavenie tajomnej postavy v leveli a samozrejme bežné zlaté mince za ťuknutie do nepriateľov alebo len tak zber po ceste.

Zdroj | Nintendo

Princess Peach má jasne stanovený postup: najprv prejdete všetky dostupné úrovne na poschodí, získate istý počet hviezdičiek a časť z nich investujete na ďalší postup: napríklad otvoríte tajné dvere (za desať) a pustíte sa do boja s menším bossom. Minimálny počet hviezdičiek sa darí získať vždy, skôr vás bude mrzieť, že vám niektoré očividne ujdú – vidíte ich a predsa nezískate v zlomku sekundy. Špecialitou je, že niektoré hviezdičky si skladáte napríklad z ôsmich kúskov a ak čo len jeden nezískate, máte smolu.

Keď je z Peach vždy iná žena

Čaro hrateľnosti Princess Peach spočíva v neustálej obmene oblekov a rolí hrdinky. Na začiatku levelu ste ešte vyzbrojení iba bičom, ktorý prepožičia kamoška Hviezdička – zmastíte pár súperov, posuniete sa ďalej a na magickej plošine príde prezlečenie do kostýmu. Vtedy sa level prehupne do potrebnej fázy divadelnej hry a rozvíja naplno príbeh, kde treba konať.

Prvou rolou je Šermiarka, ktorá sa zaháňa mečom, skáče a poráža nepriateľov – je to klasická variácia na akčné hry, ale má svoje čaro, lebo tu hra využije 2,5D pohľad a vo finále idete okolo obrovskej veže stále dookola a proti vám sa vyrojí stále nový kordón nepriateľov.

Zdroj | Nintendo

Kung Fu majsterka potom mení spôsob boja a nasadzuje tesný kontaktný boj s päsťami (meč je predsa len o určitej vzdialenosti) a presným opakom je Kovbojka, ktorej príbeh sa odohráva na Divokom západe. Je to jeden z najlepších levelov: jednak je vašou zbraňou laso, takže šviháte najmä na väčšie vzdialenosti a veľká časť je vlastne naháňačka na koňoch, kedy si lasom priblížite rôzne debničky, hviezdičky či plieskate takto aj nepriateľov. Finále levelu je však opäť boj na férovku s banditom, ktorý po vás páli gule, ale aj sudy a tie si môžete lasom zobrať a šmariť o neho, čím ho omráčite.

Obsah pokračuje pod reklamou

Osobne sa mi veľmi páčil štylizovaný level, kde sa Peach zhostí roly Ninju. V tom momente sa zapája viac stealth prvkov, t.j. musíte okolo niekoho prekĺznuť a nepriateľ svieti do tmy, čo je jeho rádius videnia. A tak presne viete, kadiaľ sa prešmyknúť, len si musíte prienik správne načasovať. Ninja sa zakráda v tráve, môže skákať po strechách a grafika je poctou japonským prostrediam, takže je nápaditá a štylizovaná.

Zdroj | Nintendo

Podobne sa správa aj séria levelov za Zlodejku, kde je tiež kľúčom byť nenápadnou postavou v dianí. Na tú rolu sčasti nadväzuje aj Detektívka, ale tam sa už hlási po prvý raz aj odlišná hrateľnosť, kedy okrem skokov, bojov či plíženia zapájate aj riešenie rébusov. Sú to skôr menšie hádanky ako veľké puzzle, ale hľadáte aj rôzne indície a snažíte sa dedukovať výsledok prípadu.

Dve ďalšie povolania ťažia z úplne inej sféry: výrazne odlišného prostredia a štýlu. To platí pre Morskú vílu (tam sa Peach ponorí do vodných levelov so štýlovou grafikou) a Vesmírnu bojovníčku (sci-fi svety, iný štýl akcie, aj zbraní a nepriateľov).

Zdroj | Nintendo

Čo vás však azda prekvapí najviac – Pekárka. V tomto svete sa totiž mení celá hrateľnosť a Peach sa zhostí prípravy veľkých chuťoviek. Vašou úlohou bude ozdobovať torty, vytvárať rôzne obrazce a to v časovom limite. To už nie je klasická behačka, ale vítané spestrenie inšpirované kuchárskymi hrami, ale opäť fajn vložené do kontextu divadelných postáv. A napokon je tu povolanie, ktoré asi nečakáte, ale ponúkne veľmi dynamické momenty – Krasokorčuliarka.

Super zážitok pre dievčatá a fanúšikov

Princess Peach: Showtime! je kvalitný zážitok od Nintenda, kde sa z vedľajšej postavy stala hlavná hrdinka a spôsob, akým autori pristúpili k Peach je príjemný, dobre uchopený a najmä nápaditý. Striedanie rolí, aj prostredí je kvalitné, prakticky každý level má veľa nápadov a hra do konca nezunuje. Nie je síce veľmi dlhá (8-9 hodín aj so zberom všetkých predmetov), ale určite poteší veľké publikum. Bude to ideálny darček za vysvedčenie o pár týždňov či dva mesiace, ale nedajte sa zmiasť – niektoré levely preveria aj tatkov či mamy. Akurát je škoda, že ide o sólo zážitok a hru nemôžu hrať dvaja. No aj sledovanie má svoje čaro, lebo Nintendo sa pohralo s fantáziami dobre.

PS – Áno, fakt tu neuvidíte Maria, ani Luigiho, to bol smelý krok autorov – je to dámska parketa Peach.

Princess Peach: Showtime! vyšla exkluzívne na Nintendo Switch 22. marca 2024.

82 %
Pekná nápaditá arkáda so známou postavou z Mario hier, ktorá povolania využíva na odlišné herné zážitky.

Výhody

  • výborné využitie postavy Peach
  • krásna hra s divadelným prostredím
  • odlišné povolania i herná náplň
  • sčasti mieša aj iné žánre ako behačku
  • každý level je samostatnou hrou s dejstvami
  • kopa nápadov v jednotlivých úrovniach
  • pekné audiovizuálne spracovanie

Nevýhody

  • trošku krátky zážitok
  • občas chýba co-op
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.