Reklama

Prichádza nový Bold s dotykovým displejom a novým BlackBerry OS7

Marek Šimunek

Informácie o tom, že spoločnosť RIM pripravuje nástupcu obľúbeného modelu Bold sa objavili už dávnejšie. Známa bola kombinácia pohodlnej klávesnice a dotykového displeja umiestneného naležato. Včera v rámci výstavy BlackBerry World táto kanadská spoločnosť konečne oficiálne uviedla nový model, ktorý bude ako prvý a na určitú dobu aj jediný smartfón podporovať nový BlackBerry OS7.

BlackBerry Bold Touch (9900)

Bold s dotykovým displejom

O tom, že BlackBerry Bold je veľmi obľúbeným a pravdepodobne aj najúspešnejším modelom tejto značky nie je nutné diskutovať. Jeho najnovšia verzia nesúca označenie Bold 9900 (Bold Touch) však istotne poteší každého milovníka tejto značky. Po dizajnérskej stránke sa tento model až tak nevzdialil svojim predchodcom. Biznis klientela, pre ktorú je tento smartfón určený totižto dokáže náležite oceniť konzervatívny dizajn, pod ktorým sa skrýva výkonný smartfón s množstvom pokročilých funkcií. Stále sa tak môžeme tešiť najmä na pohodlnú QWERTY klávesnicu, ktorá je umiestnená pod jemným displejom s uhlopriečkou 2,8“, VGA rozlíšením, ktorý je ako ináč umiestnený naležato a v prípade BlackBerry Bold Touch aj dotykový. Skutočný výkon tejto černici prepožičia procesor s taktom 1,2 GHz, ktorý je doplnený o 768 MB operačnej pamäte a 8 GB integrovanej pamäte pre vaše súbory. Celkovú pamäť budete môcť samozrejme rozšíriť pomocou pamäťových kariet microSD o ďalších 32 GB. Integrovaný fotoaparát s rozlíšením 5 MPx si hravo poradí s nahrávaním HD videa. Chýbať samozrejme nesmie ani Bluetooth aj keď v staršej verzii 2.1. Potešením však je Dual-Band Wi-Fi b/g/n modul, ktorý si poradí nielen so štandardnými 2,4 GHz ale aj 5 GHz sieťami. Podpora rýchlych dátových prenosov a integrované GPS sú samozrejmosťou, avšak novinkou bude podpora bezkontaktných platieb pomocou technológie NFC. Integrovaná batéria o kapacite 1 230 mAh by mala tomuto krásavcovi prepožičať unikátnu výdrž tak ako ju poznáme aj z iných smartfónov BlackBerry.

BlackBerry Bold Touch (9900)

Konečne poriadny web?

Jedinečnosť nového BlackBerry Bold Touch bude spočívať aj v použití nového operačného systému BlackBerry OS. Pôvodne plánovaná aktualizácia súčasnej verzie BlackBerry OS6 nakoniec podľa spoločnosti priniesla podstatne viac vylepšení a opráv a tak sme sa namiesto číselného označenia BlackBerry OS 6.1 dočkali úplne novej verzie. Mierne zmenené užívateľské prostredie BlackBerry OS7, ktoré by malo byť prívetivejšie a hlavne rýchlejšie ako doteraz je doplnené o možnosť hlasového vyhľadávania v smartfóne alebo na internete. Tou najočakávanejšou zmenou však pravdepodobne bude prepracovaný internetový prehliadač. Ten bol totižto vzhľadom na konkurenciu často kameňom úrazu a najmä so zložitejšími stránkami si vedel poradiť len horko ťažko. Jeho nová verzia by mala priniesť markantný nárast v rýchlosti, nový Java Script a tiež očakávanú podporu HTML5 videa priamo v prehliadači. Súčasťou nového systému je aj funkcia BlackBerry Balance, ktorá umožní vyťaženým manažérom jednoduché oddelenie súkromného a pracovného života vo svojom smartfóne. Na reálne skúsenosti s novým BlackBerry Bold Touch a tiež novým operačným systémom si však budeme musieť počkať do leta, kedy sa plánuje spustenie oficiálneho predaja tejto dlho očakávanej černice. Informácie o cene a o tom, či sa s týmto krásavcom stretneme aj našom trhu však zatiaľ známe nie sú.

Foto: RIM

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.