Pri inštalácii aplikácií nečítame licenčné podmienky

ZDROJ | Kaspersky Lab

Veľké množstvo z nás, až 63 %, si pri inštalácii nových aplikácií do svojho mobilného zariadenia nečíta licenčné podmienky. Navyše, každý piaty nevenuje žiadnu pozornosť správam, ktoré obdrží počas inštalácie.

U väčšiny z nás ide o automatický proces, kedy sa postupne preklikávame jednotlivými krokmi bez toho, aby sme si uvedomili, čo svojim súhlasom potvrdzujeme.

Túto alarmujúcu skutočnosť zistila spoločnosť Kaspersky Lab na základe prieskumu realizovaného formou kvízu s názvom „Are you cyber savvy?“ (PDF), zameraného na testovanie úrovne znalostí v oblasti kybernetickej bezpečnosti. Svoje online návyky a skúsenosti si v ňom otestovalo až 18 507 používateľov.

Kaspersky Lab infographic
ZDROJ | Kaspersky

Neopatrnou inštaláciou aplikácií vystavujeme dáta a súkromné súbory (fotky či videá) uložené vo svojom zariadení možným kybernetickým hrozbám. Nevenujeme dostatočnú pozornosť licenčným podmienkam a správam prijímaným v procese inštalácie.

Na konci procesu tak nemáme vôbec prehľad o tom, s čím všetkým sme súhlasili. Aplikácie môžu mať pritom vplyv na naše súkromie alebo podnietiť inštaláciu ďalšej aplikácie. V niektorých prípadoch môže dokonca dôjsť k zmene nastavenia operačného systému zariadenia iba kvôli „odklikanému“ súhlasu.

Kaspersky cybersavvy oneclick2
ZDROJ | Kaspersky

Treba si uvedomiť, že pokiaľ nemáme pod kontrolou všetky oprávnenia, môže aplikácia získať prístup k osobným a citlivým údajom v zariadení. Od kontaktov cez fotky až po údaje o tom, kde sa práve nachádzame.

Ak ste si spomenutý kvíz ešte nevyskúšali, môžete tak urobiť na stránke spoločnosti Kaspersky Lab.

ZdrojKaspersky Lab

Komentáre k článku