Reklama

Prevratná generácia Intel Atom je tu, rozmetá všetky predsudky

Dominik Fúsek

Povedzme si na rovinu, že predchádzajúce generácie procesorov Intel Atom nemali dobré meno, aspoň vo Windows svete nie. Ich nízka spotreba v minulosti neumožňovala dosahovať dostatočný výkon. Ako však pokračujúca integrácia a nové výrobné procesy otvárajú nové možnosti, Atom sa vracia do hry. Nová generácia Bay Trail postavená na prekopanej architektúre Silvermont a 22 nm procese jednoducho predčí všetky očakávania.

Intel Atom Bay Trail-T

Najskôr to najdôležitejšie: výpočtový výkon stúpol oproti minulej 32 nm generácii zhruba dvojnásobne (v niektorých úlohách aj viac), grafický až trojnásobne, a to pri zachovaní spotreby okolo 3 W, čiže pôjde stále o priameho konkurenta ARM čipov. Intelu sa to podarilo niekoľkými krokmi – predovšetkým vďaka 22 nm procesu dokázal výrobca integrovať hneď štyri x86 jadrá, k tomu na vyšších frekvenciách a najmä novej prekopanej architektúry Silvermont (mimochodom, je to prvá väčšia zmena od uvedenia prvých Atomov). Po grafickej stránke výrobca konečne nahradil slabé grafické jadrá z mobilov a priniesol vlastný čip na báze Intel HD Graphics, hoci architektonicky na úrovni staršieho Ivy Bridge a po stránke veľkosti iba s 4 jednotkami EU (HD Graphics 4400 ich má 20, Iris až 40) a samozrejme s nižšími taktami. V každom prípade však môžeme konečne hovoriť o použiteľnom grafickom jadre, ktoré zvládne obsluhovať displej do rozlíšenia 2 560 x 1 600 pixlov alebo prehrať 4K video.

Intel Atom Bay Trail-T

Na báze Silvermont/Bay Trail vznikne viacero čipov. Určené budú predovšetkým pre tablety (štvorjadrový rad Atom Z3700 a dvojjadrový Z3600), ale aj pre notebooky (štvor- a dvojjadrové rady Pentium N3000 a Celeron N2000), desktopy (Pentium J2000 a Celeron J1000) a budúci rok príde aj verzia pre smartfóny. Jednotlivé verzie sa líšia predovšetkým frekvenciami, ale aj podporou rôznych funkcií. Špičkové varianty budú dosahovať frekvenciu procesora 1,5 GHz (2,4 GHz s turbom), ich grafika sa bude pohybovať medzi 311 a 667 MHz a podporovaná pamäť RAM dosahuje 4 GB vo dvoch kanáloch. Prvé benchmarky ukázali, že Intel Atom Bay Trail-T je plne konkurencieschopný voči najlepším ARM procesorom, niekedy ich výraznejšie prekonáva. Takisto je rovnocenný, často ale lepší ako AMD Kabini A4-5000, ktoré má však vyššiu spotrebu. Grafická časť novinky však ešte stále má čo dobiehať, tu má Intel veľké rezervy. Na ARM špičku nedosahuje a oproti AMD Kabini dosahuje len polovičný výkon.

Intel Atom Bay Trail-T

Ak sa na nový Atom pozrieme v širších súvislostiach, vďaka použiteľnému výkonu, nízkej spotrebe a pomerne nízkej cene má táto platforma potenciál priniesť vlnu skutočne dostupných Windows tabletov a hybridov a tak posunúť svet PC o kus dopredu. Okrem toho pomôže aj Android tabletom – Intel totiž sľubuje modely na hranici 200 $. Spolu s mikročipom Quark gigant dokazuje, že sa do mobilného segmentu konečne dostáva oboma nohami. Konkurenciu čakajú ťažšie časy.

Intel Atom Bay Trail-T

Zdroj a foto: AnandTech, Engadget, Intel

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.