Reklama

Prevrat vo fotografii?! Systém, ktorý nemusí ostriť je reálny...

Števo Porubský

Už dávnejšie som kdesi zachytil info o projekte Lytro a jeho možnosti preostrovať fotografie na body, ktoré si sami zvolíte pri prezeraní. Akosi sa však nenašiel čas sa tejto téme povenovať viac. Až doteraz. Spoločnosť Lytro totiž predstavila rovno aj unikátny fotoaparát, ktorý takéto fotky vytvára.

 Lytro

Moderný dizajn, prelomové funkcie fotografovania a nezvyčajné názvoslovia. Nejak tak by sa dal charakterizovať nový typ fotoaparátu Lytro. Ide vlastne o celý systém, nielen fotoaparát. Lytro je vynález rovnomennej spoločnosti, ktorá možno zmení svet doterajšej fotografie. Ako? Veľmi komplikovane, no v skratke i o zachytávanie snímaného obrazu ako takého, bez zaostrovania. To si už vytvoríte vy sami doma či vaši priatelia on-line cez prehliadač. Viac o Lytro technológii snímania sa dozviete aj na webe výrobcu.

 Lytro

Systém je zaujímavý hlavne tým, že nemá senzor, ktorí má rozlíšenie XY Mpx, ale zachytáva 11 Megarays svetelného poľa. Naučme sa teda novú skratku Mr. Druhou skratkou je .lfp formát, teda living picture. Otázne je reálne rozlíšenie fotografie, keďže Mpx doteraz znamenali počet bodov na fotografii. 11 Mr určite nebude ekvivalentom k 11 Mpx. Nasnímané dáta sa ukladajú do internej pamäte fotoaparátu. Výrobca proklamuje, že na 8 GB flash pamäť uložíte okolo 350 lfp fotografií. Po prepočte teda vychádza na jednu fotku okolo 23 MB! Zaujímavé dáta. Aby ste však vedeli čo približne fotíte (ak sa to dá nazvať ešte fotením), na zadnej strane kvádra s rozmermi 41 x 41 x 112 mm je maličký 1,46-palcový dotykový displej.

 Lytro

Zapuzdrený objektív so svetelnosťou f/2.0 dokonca zvláda aj 8-násobný optický zoom. Cenovka novinky začína na 399 USD za 8 GB verziu, 16 GB Lytro Red Hot stojí o 100 USD viac. Momentálnych nedostatkov je niekoľko, no časom by sa mohli mnohé z nich odstrániť a Lytro zaujme stabilné postavenie vo svete fotografie. Veď kto z nás by sa nechcel s fotkou pohrať aj po nasnímaní? Mimochodom, spoločnosť už pracuje na algoritme, ktorý umožní vytvárať 3D fotografie prakticky tak, ako ich vidí naše oko. Príde však až budúci rok. Rovnako budúci rok by vám mali prísť i fotoaparáty Lytro, ktoré si môžete objednať cez web výrobcu.


 

PS: kliknutím na fotografiu sa obraz preostrí. Viac príkladov nájdete aj na stránke Lytro.

Foto: Lytro

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.