Reklama

Prekvapí Apple iPhone 11 výdržou batérie? Porovnali sme ho s iPhonom Xr

Stanislav Vinc

Jedným z hlavných bodov, v ktorých má nový iPhone 11 vynikať, je práve výdrž batérie. Ide však o skutočne tak veľký krok vpred, aby to stálo za príplatok oproti minuloročnému modelu iPhone Xr?

Nový iPhone 11 sme sa rozhodli otestovať v troch rôznych oblastiach a porovnať ho s jeho predchodcom, od ktorého by ste ho najmä z prednej strany nemali šancu rozoznať. Po fotoaparátoch a čipsete sme sa pozreli na batériu.

Ešte pred samotným testom treba povedať, že z týchto troch oblastí ide o najkomplikovanejšiu oblasť na porovnávanie. Používanie a teda zaťažovanie batérie sa líši od používateľa k používateľovi a dve zariadenia nie je možné využívať prirodzene úplne identicky.

Smartfóny sme sa preto rozhodli zaťažiť intenzívnymi úlohami, ktoré sme v priebehu niekoľkých hodín striedali. Išlo najmä o stream živého videa, sťahovanie veľkého objemu dát, ako aj nahrávanie 4K UHD videa. Oba smartfóny sme najprv nabili na 100 %, pričom je dôležité podotknúť, že oba vykazovali podľa údajov v Nastaveniach 100-percentné zdravie batérie.

Začali sme práve so streamom živého videa v aplikácii YouTube, kde sa oba modely vybíjali takmer rovnako rýchlo. Po hodine sledovania živého vysielania ukazoval iPhone 11 nabitie na 90 % a iPhone Xr na 89 %. Niekoľko desiatok minút na to sa modely stretli na ukazovateli 80 %.

Už v tomto bode sme mohli pozorovať, že sa obe zariadenia z času na čas prehrievajú, čo je možné spozorovať obmedzením maximálneho jasu, aby sa hardvér stihol vychladiť aj bez výraznejšieho zníženia výkonu.

Po dvoch hodinách sme sa s iPhonom 11 dostali na 62 %, no iPhone Xr za ním bol stále v tesnom závese na úrovni 59 %. Rozdiel medzi modelmi sa postupom času pri sťahovaní súborov do hry Fortnite zväčšoval a po 2 hodinách a 40 minútach iPhone 11 klesol na 47 %, zatiaľ čo iPhone Xr klesol na 43 %. Stále však nejde o markantný rozdiel. Za ďalších 20 minút iPhone 11 ukazoval 40 % a iPhone Xr už iba 33 %.

Nahrávanie videa pri 60 snímkach za sekundu v rozlíšení 4K UHD je pomerne náročné, keďže okrem samotného snímania musí smartfón video aj enkódovať a ukladať do pamäte. Po pól hodine už iPhone Xr vyhodil hlášku o poklese nabitia pod 20 % a ponúkol aktiváciu režimu slabej batérie.

Pozrite si

Ako predĺžiť výdrž batérie na iPhone?

Vrátili sme sa teda do aplikácie YouTube, kde sme tentokrát iba spustili bežné prehrávanie videa. Po troch hodinách a 43 minútach od spustenia testu mal iPhone Xr už iba 16 %, kým iPhone 11 ešte stále neklesol pod kritickú hranicu a hlásil príjemných 23 %. To sa zmenilo až po ďalších 10 minútach, kedy mal iPhone Xr už iba 12 % batérie.

Minuloročný iPhone Xr sa napokon definitívne vybil po štyroch hodinách a 29 minútach. Nový iPhone 11 už ako víťaz testu v tom čase zahlásil pokles nabitia batérie pod 10 % a opäť ponúkol zapnutie režimu šetrenia batérie, po ktorom by zrejme siahol každý, kto nemá v dosahu nabíjačku.

Práve nabíjačku môžeme Apple pri novom iPhone 11 vyčítať najviac. Kým drahší iPhone 11 Pro a Pro Max môžete nabiť s pribalenou 18-W nabíjačkou, pri iPhone 11 si musíte vystačiť so smiešnou nabíjačkou s výkonom 5 W. V prípade porovnávania nového modelu s jeho predchodcom na tom však nezáleží, keďže oba majú v balení rovnakú nabíjačku.

Ako môžeme vidieť, Apple skutočne urobilo medziročne istý pokrok vo výdrži batérie, no zároveň treba povedať, že už aj iPhone Xr patril medzi smartfóny s najlepšou výdržou batérie na trhu. Ak teda nepatríte medzi náročných používateľov a smartfón nabíjate každý večer, rozdiel vo výdrži si s najväčšou pravdepodobnosťou ani nevšimnete. Môžete tak prípadne ušetriť a siahnuť po skladových zásobách staršieho Xr, ktorý vám poslúži (takmer) rovnako dobre, ako nový iPhone 11.

Apple iPhone 11 Purple redakcii zapožičal operátor Slovak Telekom.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.