Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Prekopané PS Plus má stovky hier za 9-14 € mesačne, naplno pridáva streaming

Prekopané PS Plus má stovky hier za 9-14 € mesačne, naplno pridáva streaming
Zdroj | M.Korec
Michal Korec
Prekopané PS Plus má stovky hier za 9-14 € mesačne, naplno pridáva streaming
Zdroj | M.Korec
Zdroj | M.Korec

Od 23. júna je aj na Slovensku k dispozícii nová verzia predplatnej služby PlayStation Plus. Po viac ako dekáde zobrala Sony službu a prekopala ju aj vplyvom konkurencie i vlastných ambícií do novej podoby – k dispozícii sú tri stupne, každý má inú formu benefitov, cenu, aj ponuku hier. Po viac ako dvoch týždňoch prinášame vlastné skúsenosti i tipy, ktorý stupeň si zobrať a prečo.

Zdroj | M.Korec

3 stupne PS Plus: Essential, Extra, Premium

Doteraz bolo riešenie jednoduché – Sony ponúkalo službu PS Plus, kde ste získali možnosť hrať on-line hry, ukladať si uložené pozície do cloudu a navyše aj získať 2-3 hry mesačne zadarmo. A pokiaľ vám tento variant vyhovuje, Sony vám ho predá aj naďalej, ale pod novým názvom PS Plus Essential. Aj so všetkými doterajšími výhodami vrátane tzv. PS Plus Collection, ktorá vám na PS5 umožňuje prístup k cca 20 top hrám minulej generácie, kde nechýbajú pecky ako God of War, Days Gone, The Last of Us Remastered i The Last Guardian. A keď príde dobrá sezóna zliav, máte stále aj lepšie ceny.

PS Plus Essential stojí 8,99 € mesačne / 24,99 € kvartálne / 59,99 € ročne.

Zdroj | M. Korec

Hlavná novinka: Herný katalóg

Nové stupne služby sa volajú Extra a Premium, pri nich vás čakajú nové možností. Extra je prostredná úroveň, ktorá obsahuje všetky výhody Essential, ale navyše prináša Herný katalóg. V praxi to znamená, že vo svojom mesačnom poplatku máte hry bez ďalších poplatkov. Funguje to podobne ako služba Game Pass na Xboxe a ako mnohí komentátori radi porovnávajú, je to riešenie, ktoré je asi najbližšie ku štýlu Netflix predplatného. Vrátane faktu, že hry môžu do služby pribúdať, ale aj vypadnúť. Už teraz sú avizované odchody niektorých hier, napríklad megahit Red Dead Redemption 2 je k dispozícii do 20. septembra (t.j. cca 3 mesiace). PS Plus Extra stojí 13,99 € mesačne / 39,99 € kvartálne / 99,99 € ročne.

Herný katalóg je najväčšie lákadlo, ktoré sa oplatí zvážiť pri jeho cene. Za päťku navyše mesačne či 40 € ročne máte prístup k cca 400 hrám a listovanie katalógom odhalí množstvo áčkových hitov, menšej produkcie, aj nenápadné tituly. Tesne pred štartom služby bolo najväčším tajomstvom, aké hry sa objavia a ktorým smerom sa Sony chce vydať. Dnes už je zloženie celkom jasné.

Po prvé, Sony už vopred avizovalo, že do služby nebude dávať vlastné first-party tituly v premiére ako Microsoft, t.j. nie prvý deň. Zatiaľ platí, že sa môžu objaviť zhruba po roku či dlhšom čase, preto sú k dispozícii launch tituly ako Spider-Man: Miles Morales, Demon’s Souls, ale aj Returnal, Death Stranding či Ghost of Tsushima. A samozrejme, bohatý archív chuťoviek ako Concrete Genie (nedocenená krásna arkáda), Horizon: Zero Dawn, Days Gone, Killzone: Shadow Fall či Uncharted 4.

Zdroj | M. Korec

Vďaka službe UbiSoft Classics je tu nedávny hit Assassin’s Creed: Valhalla, Far Cry 3 a 4, For Honor, South Park: The Fractured but Whole, Steep či Watch Dogs. To je slušná zostava pre tých, čo niektoré kúsky ešte nehrali alebo si chcú dať repete. Najmä Steep je celkom prehliadaný titul.

Z ďalších väčších titulov čaká napríklad Batman: Arkham Knight, Control, DOOM, Fallout 4, Mafia III či česká RPG Kingdom Come: Deliverance. Sú to niekoľkoročné tituly, ktoré majú aj rozsiahlu hrateľnosť, najmä ak sa chcete zahryznúť do poriadnych RPG. Nechýbajú ani japonské špecialitky typu Disgaea 5, sedem dielov Final Fantasy (VII, VIII, IX, X/X-2, XII, XV), Harvest Moon, Naruto či Shenmue III.

A napokon nezávislé menšie tituly novšieho i staršieho data, z ktorých by sme vypichli napríklad co-op titul Brothers, Hotline Miami 2 či uletený I Am Bread, kde hráte, ehm, za kus chleba.

Ako vidíte, na výber je tu toho dosť a väčšina hier zrejme službe ostane dlhší čas – rok, možno aj niekoľko rokov. Samozrejme, postupne môžu tituly v službe rotovať a už teraz je zrejmé, že do Extra a Premium stupňov budú chodiť hry asi v strede mesiaca. Napríklad sa 19. júla 2022 očakáva novinka Stray.

Zdroj | M. Korec

PS Plus Premium – najvyšší stupeň

A teraz najvyšší stupeň PS Plus. Sony zaň pýta 16,99 € mesačne / 49,99 € kvartálne / 119,99 € ročne. Obsahuje všetky výhody Essential (multiplayer, cloud úložisko, zľavy, mesačné hry), Extra (herný katalóg) a navyše pridáva ešte tri špeciálne vlastnosti.

Prvou sú časovo obmedzené Skúšobné verzie hier (Game Trials). Tu nájdete najnovšie hity ako Horizon: Forbidden West, Tiny Tina’s Wonderlands, Biomutant, Cyberpunk 2077, Farming Simulator 2022, MotoGP 22 či ELEX II. Zväčša si môžete hru zapnúť na dve hodiny, hoci niektoré rozsiahle RPG ako Cyberpunk či Horizon II ponúkajú do päť hodín hrania. Čo vydá tak na tutoriál plus prvých pár hodín, ale na vyskúšanie v štýle väčšieho dema to stačí.

Zdroj | M. Korec

Druhou chuťovkou sú herné klasiky. Tu nájdete staršie hry z čias PSX, PS2, PS3 či PSP. Tie PS1 či PS2 tituly sa dajú aj stiahnuť, občas natrafíte aj na hru, ktorá má mierne prerobené grafiku do nového šatu ako Arc the Lad, trilógiu Bioshock, Jak II a Jak 3. Ale nájdete si aj klasiky typu Dark Cloud, Dark Chronicle či Rogue Galaxy.  Toto je zbierka pre veteránov, ktorí sú s PlayStation už vyše 20 rokov a radi si na minulé tituly zaspomínajú a je to dobrá šanca ako ich hrať na novšej konzole ako PS4 a PS5.

Napokon je tu streaming hier. Ten je sčasti ukážkou hrania budúcnosti, ktorú sľubujú niektorí analytici – že hry sa prenesú z diskov či sťahovaní do plného módu streamingu. Ako ochutnávka to funguje celkom dobre. PS3 tituly sa totiž nedajú sťahovať, ale fungujú iba ako streaming. Služba si najprv otestuje internetové pripojenie a ak vyhovuje, môžete si vyskúšať mnohé hry z PS3 éry (roky 2006 až 2013). Niekoľko vyskúšaných titulov fungovalo na optickom pripojení spoľahlivo – grafika je možno málinko odlišná, subjektívne sa mi zdá trochu svetlejšia, ale textúry sú pomerne ostré a rýchlosť dobrá. Skúšal som najmä rôzne JRPG, ale aj akčné hry ako starý God of War či Castlevania. Je to cesta ku starším hrám, ale musíte byť neustále pripojení. Lepšie takto ako o hry prísť nadobro…

Zdroj | M. Korec

Ktorý PS Plus stupeň si vybrať?

Rozťať dilemu, ktorá novinka je pre vás najlepšia, nie je najľahšie. Pokiaľ vám stačila dostatočná ponuka, ste príležitostný hráč a poteší vás 1-2 hry mesačne, PS Plus Essential vám stačí. Najzaujímavejší sa javí prostredný stupeň PS Plus Extra vďaka bohatému katalógu hier – pokiaľ Sony udrží tieto štyri stovky hier alebo ich bude dobre obmieňať, za 100 eur ročne ide o celkom dobrú kúpu: 8,33 € mesačne vám prinesie prístup ku kope titulov a tisíckam hodín hrateľnosti.

PS Plus Premium je najbohatšia ponuka, čo Sony aktuálne má a pre fanúšikov určite najlepšia. Cenový rozdiel je 3 € mesačne či 20 € ročne oproti PS Extra a ak máte chuť hrať staršie hry, testovať novinky alebo staviť aj na streaming, je to dobrá cesta.