Reklama

Predstavte si elektromobil, ktorý by čistil vzduch počas jazdy! Airo to dokáže

Zdroj | Heatherwick Studio
Števo Porubský
Zdroj | Heatherwick Studio
Zdroj | Heatherwick Studio

Londýnske dizajnérske štúdio predstavilo koncept elektromobilu Airo, ktorý má byť schopný filtrovať a tým i čistiť vzduch na cestách. Utopická myšlienka, ktorá ani pri tisíckach takýchto vozidiel na cestách neurobí prakticky nič je ale zaujímavá.

Hľadáte doplnky pre svoje auto? Skúste Heureku:

 

Zdroj | Heatherwick Studio

Okrem myšlienky je zaujímavý aj dizajn elektromobilu, ktorý sa úplne vymyká akýkoľvek vozidlám v súšasnosti. Namiesto bežných dverí má výsuvné nie len zadné, ale aj predné dvere. Výhodou je určite parkovanie, nastupovanie a vystupovanie v úzkych priestoroch. Dvere sú navyše presklené, čo s obrovským čelným sklom a sklom na streche môže pripomínať skleník na kolesách.

Zdroj | Heatherwick Studio

Nezvyčajná je i samotná kabína. Vozidlo je síce pripravené na plne autonómnu jazdu, no nechýba mu ani klasický volant. Zaujímavé je, že v koncepte chýbajú hlavové opierky. Interiér tak pôsobí veľmi retro.

https://vimeo.com/533678660

Opakom retra je však absencia spätných zrkadiel, dokonca nie je vidieť ani kamery po stranách. Rovnako je nezvyčajná aj možnosť úpravy interiéru napríklad od spacej verzie. Zaujímavá je i možnosť stiahnutia plátna a sledovanie filmov či hrania hier počas večera a noci. Aby sa človek ale necítil ako vo výklade, všetky sklá bude možné zatieniť.

Zdroj | Heatherwick Studio

Interiér je tak multifunkčný, ideálny však iba pre dvoch. Štúdio Heatherwick Studio vytvorilo Airo pre britskú skupinu IM Motors, automobilového distribútora v UK. Vozidlo má byť 5 metrov dlhé, 2,1 m široké a 1,75 m vysoké.

Zdroj | Heatherwick Studio
Zdroj | Heatherwick Studio

Tým najhlavnejším v novinke má byť ale filtračný systém s HEPA filtrami, ktorý počas jazdy filtruje vzduch. Osobne by ma ale zaujímalo, ako často a akým spôsobom by sa menili filtre vo vozidle. Podľa mňa by stačilo pár desiatok kilometrov jazdy a boli by zanesené.

Zdroj | Heatherwick Studio

Aby to malo efekt, na cestách by muselo byť pomaly každé druhé-tretie vozidlo práve Airo. Potom by bolo možné aj vidieť efekt čistenia vzduchu, hlavne vo veľkomestách, kde niekedy nie je pomaly ani vidieť na niekoľko stoviek metrov.

Zdroj | Heatherwick Studio
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.