Reklama

Pred návratom do školy vytunujte elektroniku svojich detí

Zdroj | Xiaomi
PR článok
Zdroj | Xiaomi
Zdroj | Xiaomi

Do začiatku školského roka zostáva už len niekoľko dní a mnoho detí sa teší na to, ako po dvoch mesiacoch opäť uvidia svojich kamarátov. Niektoré zároveň dúfajú, že pri tejto príležitosti dostanú elektroniku.

Pre rodičov však tieto dni znamenajú skôr zvýšený stres spôsobený nakupovaním učebných pomôcok, plánovaním a serióznym zamýšľaním sa nad tým, ako ochrániť svoje deti v reálnom, ale aj online živote. Novo nakúpené smartfóny, tablety alebo notebooky predstavujú pritom pre rodičov ďalšie výzvy.

Väčšina rodičov už vie, že všetky počítače a laptopy by mali chrániť spoľahlivým bezpečnostným programom, ktorý má zapnuté pravidelné aktualizácie. Dodržiavajú však toto pravidlo pri všetkých nových mobilných alebo prenosných zariadeniach, ktoré dávajú svojim deťom?

Zdroj | Sony

Ak preto patríte medzi rodičov, ktorí nevenujú príliš veľkú pozornosť tomu, ako je zabezpečený mobil alebo tablet vášho dieťaťa, teraz je vhodná príležitosť začať. Bezpečnostná spoločnosť ESET pre vás pripravila krátky návod, podľa ktorého môžete postupovať:

Letné upratovanie

Pozrite si zoznam všetkých programov alebo aplikácií, ktoré sú nainštalované na všetkých zariadeniach, ktoré používajú vaše deti. A myslíme naozaj na všetkých – na počítačoch, tabletoch a telefónoch.

V zoznamoch nájdete vždy nejaký program alebo aplikáciu, ktorá nie je aktualizovaná. Bez updatov sa z týchto programov stavajú zadné dvierka pre vírusy alebo hackerov. Ubezpečte sa preto, že všetok softvér a aplikácie sú aktualizované a tie, ktoré vaše deti už nepoužívajú, jednoducho odinštalujte.

Zdroj | Sony

Kontrola hesiel

Používanie silných hesiel je pri vlastnení technických hračiek kľúčové. Obdobie na konci prázdnin je perfektným časom na to, aby ste skontrolovali, či majú vaše deti pri tvorbe unikátnych hesiel pre svoje online účty vhodné návyky.

Taktiež im môžete predstaviť password manažera, ktorý bude chrániť všetky ich heslá a môžete ich naučiť, ako vytvoriť bezpečné hlavné heslo, ktoré budete poznať len vy a oni. V oficiálnych digitálnych obchodoch Google Play a Apple App Store môžete taktiež nájsť bezplatné aplikácie pre mobilné telefóny, ktoré tvorbu bezpečných hesiel učia deti hravou formou.

Zdroj | ESET

Presondovanie sociálnych sietí

So všetkými rizikami, ktoré sa na webe skrývajú, je ochrana detí jednou z najťažších povinností rodiča. Aby ste ich lepšie zabezpečili na sociálnych sieťach, mali by ste pouvažovať nad zrušením online účtov na tých sieťach, ktoré už vaše dieťa nepoužíva.

Užitočné je taktiež prezrieť si zoznam ľudí, s ktorými sa vaše deti na danej sociálnej sieti kamarátia. Existuje veľké množstvo falošných profilov a určite by ste nechceli, aby vaše dieťa komunikovalo s niekým, o kom si myslí, že je vzdialený člen rodiny a vy ho v skutočnosti vôbec nepoznáte.

Kontrolovať bezpečnostné nastavenia sociálnej siete by ste však nemali kontrolovať len na konci prázdnin ale pravidelne. Prevádzkovateľ sociálnej siete môže totiž možnosti nastavenia pravidelne dopĺňať. Všetky informácie o vašich deťoch by mali byť samozrejme viditeľné pre čo najužšiu skupinu ich priateľov.

Používajte rodičovskú kontrolu

Mnohé z horeuvedených bodov sa ťažko kontrolujú bez tých správnych nástrojov. Spoľahlivý bezpečnostný program vás nie len ochráni pred škodlivým kódom ale vám aj ponúkne pomocnú ruku pri ochrane detí v online svete.

Rodičovská kontrola je napríklad bežnou súčasťou bezpečnostného programu ESET Smart Security, pomôže vám napríklad spravovať zoznam stránok, na ktorých môže vaše dieťa bezpečne surfovať. Aplikácia ESET Parental Control pre Android vám zase dovolí nastaviť deťom limity ako dlho sa môžu na mobile hrať a pri ich strate ich aj vypátrať.

Zdroj | Xiaomi

Ešte do konca mesiaca august máte pritom príležitosť získať ku kúpe akéhokoľvek balíčka pre domáce počítače alebo laptopy online streamingovú službu, vďaka ktorej budete mať prístup k 28 slovenským a českým televíznym kanálom aj cez mobilné zariadenie.

V rámci balíčka ESET Family Security Pack máte k dispozícii aj horeuvedené programy ESET Smart Security a ESET Parental Control pre Android. Viac informácií o akcii nájdete na www.eset.sk/akcia.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.