Ridley Scott natočil také filmy, ako je Marťan, Gladiátor, Blade Runner, Thelma a Louise, či GI Jane. V roku 1994 však natočil reklamu pre istú firmu.
Odkazovala na známy román George Orwella 1984 a dodnes je považovaná za prelom v reklamnom priemysle. Regis McKenna, šéf marketingu Apple, povedal, že reklama je „úspešnejšia než samotný Mac“.
Ridley Scott natočil reklamu na Macintosh, prvý počítač typu all-in-one so zabudovaným monitorom, grafickým rozhraním a myšou. V hlavej úlohe môžete videť (na videu nižšie) britskú atlétku Anya Major rozbíjajúcu obrazovku. Končila sloganom: 24. januára Apple predstaví Macintosh. A uvidíte, prečo rok 1984 nebude ako „1984“. Na rozdiel od väčšiny reklám, táto naozaj nezveličovala a uviedla do života zmenu, ktorej ovocie zbierame dodnes. Grafické používateľské rozhranie nás sprevádza všade – od počítačov, cez smartfóny a tablety, až po infotainment v automobiloch či displeje moderných chladničiek.
Prvý Macintosh stál 2 495 dolárov, čo by dnes bolo cca 7 500 dolárov. Macintosh bol vybavený 9″ čiernobielym displejom, 8 MHz procesorom Motorola 68000, 128 kB RAM a 3,5″ disketovou mechanikou. Mal 7,71 kg. V inzerátoch sa uvádzal ako počítač s textovým editorom (MacWrite), programom na kreslenie (MacPaint) s klávesnicou a myšou. Z prvého Macintoshu sa stal hit, za 4 mesiace sa ho predalo 70 000 kusov.
Najväčším prínosom, ktorý doslova, nie len obrazne, menil hru v počítačovom svete bolo to, že Macintosh priniesol grafické rozhranie. To nahradilo dovtedy jediný spôsob komunikácie cez príkazové riadky a kódy. Tieto inštrukcie ovládalo len pár ľudí, kto však dostal do rúk Macintosh, na obrazovke videl zrozumiteľné ikony, ktorými si otváral programy, súbory a ďalšie nastavenia.
Išlo o úplne prvý komerčne dostupný osobný počítač používajúci grafické používateľské rozhranie (GUI). Takéto ovládanie pôvodne navrhol hlavný dizajnér Jef Raskin, ešte počas projektu Apple Lisa. Chcel priniesť na trh počítač s ľahkým ovládaním a za prijateľnú cenu. Mimochodom, Raskinovi vďačíme aj za názov Macintosh. Išlo o jeho obľúbenú odrodu jabĺk.
Macintosh bol založený na modeli vertikálnej integrácie, Apple uľahčoval všetky aspekty hardvéru, vlastný operačný systém (System Software), bol neskôr premenovaný na OS X a napokon na macOS ktorý je predinštalovaný na všetkých Macoch aj dnes.
Macintosh úspešne spochybnil 8/16-bitový čip Intel 8088 IBM PC s procesorom Motorola 68000, ktorý dokázal spracovať dvakrát toľko údajov v jednej inštrukcii. Rozdiely však boli viditeľné aj na pohľad. Macintosh bol oproti IBM PC miniatúrny, základná doska a disketová mechanika boli zabudované v jednom tele spolu s monitorom, vďaka čomu nezaberal na stole veľa miesta. Dnes nám to nepríde divné mať na stole počítač (notebook), no v tej dobe sa počítače na stôl jednoducho nezmestili.
Apple zastavil výrobu počítačov Macintosh v októbri 1985, softvérovú podporu ukončil až v roku 1998. Prvý Macintosh s farebnou obrazovkou, Macintosh II, prišiel na trh o tri roku neskôr, v roku 1987. Dnes si môžete kúpiť nasledovníkov Macintoshu v podobe nemenej slávnej série Apple iMac.