Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Pred 22 rokmi Apple predstavil prvý iBook

Pred 22 rokmi Apple predstavil prvý iBook
Zdroj | Apple
Richard Pliešovský
Pred 22 rokmi Apple predstavil prvý iBook
Zdroj | Apple
Zdroj | Apple

Dnes si pripomíname 22. výročie od predstavenia prenosného počítača Apple iBook. Na veľtrhu Macworld Expo 1999 v New Yorku ho celému svetu ukázal Steve Jobs.

Nový produkt zapadol do mriežky, ktorú po opätovnom príchode do Apple navrhol Jobs. Išlo o jednoduché rozdelenie produktov pre bežných a profi používateľov, každý v prenosom aj desktopovom riešení. Podobné logické a geniálne jednoduché riešenie by niekto mohol Apple ukázať aj dnes.

Zdroj | Apple

Ako vidíte, iBook bol určený najmä bežným spotrebiteľom a študentom. V porovnaní s inými notebookmi mal jedinečný, ľahko rozpoznateľný véčkový dizajn. Povrch notebooku bol z tvrdého priesvitného plastu potiahnutým mäkkou farebnou gumou. Predávať sa začal v pestrých farbách Blueberry a Tangerine, neskôr pribudli odtiene Graphite, Indigo a Key Lime.

Zdroj | Apple

Cena iBooku štartovala na 1 599 dolároch. Mal 12,1-palcový displej s rozlíšením 800 x 600 px, klávesnicu plnej veľkosti a trackpad. Zaujímavou inováciou bola jeho rukoväť umiestnená pozdĺž pántov.

Pozrite si

Apple pred 24 rokmi predstavil prvý iMac

IBook bol prvým masovým spotrebným produktom Apple s podporou bezdrôtových sietí. Štandard 802.11b umožňoval rýchlosť až 11 Mb/s. Podpora bezdrôtového pripojenia však nebola zabudovaná a vyžadovala zakúpenie voliteľnej bezdrôtovej karty AirPort (99 dolárov) a routera AirPort (299 dolárov).

Zdroj | Apple

Notebook poháňal 300 MHz procesor PowerPC G3 spárovaný s 32 MB RAM. Pevný disk mal kapacitu 3,2 GB, grafika bola ATI Rage Mobility, ethernet 10/100, nechýbala jednotka CD-ROM. Výdrž batérie bola na tú dobu slušných 6 hodín. Aby sa udržali nízke náklady, iBook nemal FireWire port, výstup videa alebo mikrofón. Apple šetril dokonca aj tam, kde ozaj nemusel, počítač mal len jeden reproduktor a jeden USB-A port.

Toto je určite jeden malý krok pre človeka a jeden obrovský skok v oblasti bezdrôtových sietí.

Phil Schiller v narážke na 30. výročie pristátia na Mesiaci

Apple neskôr (v máji 2001) predstavil prepracovaný iBook s tradičnejším vzhľadom, po ktorom nasledoval v roku 2006 biely polykarbonátový MacBook. Ten pôvodný, z roku 1999, však bude navždy dôležitou súčasťou histórie Apple.

Určite ste postrehli, že pastelové odtiene, ktoré priniesli svieži vzduch do konzervatívnych farieb počítačov, sa opäť vrátili. Nájdete ich na nových iMacoch, predstavené boli na jar tohto roku.

Zdroj | Apple

Ďalšie zaujímavé články nájdete v našej rubrike HISTORICKÝ DEŇ, kde vám prinášame rôzne prelomové udalosti, zariadenia a stroje z technologického sveta.