Reklama
Advertisement
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Prečo vypadol Facebook? Stratili sa záznamy a zamestnancom nefungovali karty

Prečo vypadol Facebook? Stratili sa záznamy a zamestnancom nefungovali karty
Zdroj | Tim Bennett
Stanislav Vinc
Prečo vypadol Facebook? Stratili sa záznamy a zamestnancom nefungovali karty
Zdroj | Tim Bennett
Zdroj | Tim Bennett

Facebook včera pred polnocou odstránil príčiny celosvetového výpadku jeho služieb a sociálnych sietí. Niekoľkohodinový výpadok nemali mať na svedomí hackeri a dôjsť nemalo ani k úniku alebo strate údajov. Čo sa teda stalo?

Sociálne siete Facebook, Instagram a WhatsApp boli včera vo večerných hodinách celosvetovo nedostupné. Výpadok služieb trval zhruba šesť hodín, čo je na tak veľkú službu a spoločnosť, akou je Facebook, nezvyčajne dlhá doba.

Výpadok služieb začal zhruba o 17.40 hod. nášho času, kedy spolu s verejne dostupnými službami spoločnosti Facebook vypadli aj interné sociálne siete pre zamestnancov a ich nástroje pre vzdialenú správu serverov.

Zamestnanci Facebooku a jeho dcérskych spoločností tak museli podľa informácií The Verge namiesto vlastných nástrojov počas výpadku využívať komunikačné platformy tretích strán. Niektoré tímy komunikovali textovo prostredníctvom Outlook emailov, iné si vzájomne volali prostredníctvom platforiem Discord a FaceTime od Apple.

Výpadok interných služieb spoločnosti však nespôsobil iba komunikačné problémy, zamedzil aj možnosti správcov odstrániť príčiny výpadku na diaľku.

Facebook preto musel poslať svojich sieťových inžinierov priamo do svojho hlavného dátového centra v Kalifornii, aby sa k serverom dostali fyzicky a príčinu odstránili na mieste. Aj v tomto bode však mal podľa The New York Times nastať problém. Nefunkčné interné systémy mali komplikovať niektorým zamestnancom vstup do budovy pomocou ich firemných kariet.

Zdroj | Tom Raftery

Čo bolo teda príčinou výpadku? Facebook je zatiaľ na detaily skúpy, no viacerí sieťoví experti sa zhodujú v tom, že problém nastal v tzv. dynamickom smerovacom protokole BGP (Border Gateway Protocol). Túto teóriu potvrdzujú aj ľudia s internými zdrojmi a aktuálne už zmazaný príspevok jedného zo zamestnancov Facebooku v komunite /r/sysadmin na sociálnej sieti Reddit.

Border Gateway Protocol možno v jednoduchosti prirovnať k dynamicky sa meniacej virtuálnej mape, ktorá slúži na čo najrýchlejšie smerovanie dát medzi servermi. Záznamy, ktoré fungujú ako nákresy dátových ciest, sa však mali včera večer počas údajnej rutinnej aktualizácie stratiť.

Pozrite si

Čo sú to Facebook Files? Interné dokumenty odhaľujúce temné tajomstvá Facebooku

Servery Facebooku mali krátko pred výpadkom podľa spoločnosti Cloudflare cesty k svojim službám zmazať. Sociálne siete Facebook, Instagram a WhatsApp sa tak prakticky na šesť hodín stratili zo sveta. Za normálnych okolností je takéto sieťové „mapy“ možné obnoviť zo zálohy. Keďže však zamestnanci Facebooku nemali vzdialený prístup ku serverom a problém mali aj s fyzickým prístupom, obnova BGP štruktúry trvala nadštandardne dlho.

Či sa niekedy dočkáme konkrétnejšieho vysvetlenia, ako mohla rutinná aktualizácia systémov spôsobiť tak masívny výpadok, je v tejto chvíli otázne. Úrodnou pôdou pre špekulácie, ktoré hovoria o zámernom kroku rebelujúcich zamestnancov, je predvčerajší rozhovor s bývalou zamestnankyňou Facebooku Frances Haugen, ktorá v relácii 60 Minutes otvorene prehovorila o problémoch a morálnych prešľapoch spoločnosti.