- #Umelá inteligencia
- 2 min.
- 13.7.2022
Pravdu od lží na internete má rozlíšiť nová umelá inteligencia od Facebooku
Meta, materská spoločnosť sociálnej siete Facebook, predstavila nový nástroj Sphere. Jeho účelom je naučiť umelú inteligenciu efektívnejšie pracovať s dátami dostupnými na otvorenom internete. Cvičí si to na Wikipedii.
S bezplatnou online encyklopédiou sa nesie (najmä pre študentov) notoricky známa veta o tom, že Wikipedia nie je dôveryhodným zdrojom a to preto, že jej obsah môže upravovať ktokoľvek, kedykoľvek a odkiaľkoľvek. Fakt, že rovnaký argument sa dá použiť aj na jej obhajobu, dajme tentokrát bokom.
Je pravdou, že s rapídne rastúcim množstvom obsahu začínajú mať editori Wikipedie problém kontrolovať všetky novovytvorené články. Každý mesiac totiž do jej katalógu pribudne viac ako 17-tisíc nových článkov, ktoré často obsahujú nekompletné, zle zazdrojované či vyslovene zavádzajúce informácie.
Na pomoc prichádza nástroj Sphere vyvinutý spoločnosťou Meta primárne pre modely umelej inteligencie. Účelom Sphere je poskytnúť umelým inteligenciám (resp. dnes najmä hlasovým asistentom) možnosť pracovať s dátami dostupnými na internete nielen pomocou bežných vyhľadávačov (napr. Google, Bing či priamo Wikipedia), ale aj pomocou svojho vlastného algoritmu a vlastnej databázy obsahujúcej viac ako 134 miliónov webových stránok, ktorý im umožní obrovskou rýchlosťou prehľadať obrovské množstvo dát a vybrať si z nich overenú odpoveď, nech už sa nachádzajú kdekoľvek na internete.
Schopnosť nástroja Sphere overiť si pravdivosť výroku, predviedla Meta v článku o konfederácii Čiernonožcov (Blackfoot), kde si nástroj v sekcii známych osobností vyhliadla výrok o Joe Hippovi, prvom natívnom Američanovi, ktorý súťažil o titul majstra sveta v ťažkej váhe WBA. Pri tejto informácii v článku ešte stále chýba zdroj, Sphere však túto informáciu dokázal overiť, označiť za pravdivú a uviesť ako zdroj tento článok z roku 2015.
Wikipedia zatiaľ tento model automatického overovania článkov nevyužíva a Meta podľa všetkého s organizáciou Wikimedia Foundation zastrešujúcou online encyklopédiu zatiaľ nespolupracuje. Meta by tak však veľmi rada urobila a Sphere „jedného dňa“ zabudovala priamo do panelu nástrojov pre editorov.