- #Audio
- 3 min.
- 20.10.2022
Pravda alebo mýtus? Môžu byť bezdrôtové slúchadlá škodlivé pre vaše zdravie?
Určite mnohí z nás používajú bezdrôtové slúchadlá. Sú pohodlnejšie, zabudli sme čo sú to zamotané káble a jediné, o čo sa musíme starať je to, aby boli nabité. Premýšľali ste už o tom, či táto bezdrôtová technológia neškodí vášmu mozgu?
Napríklad na sociálnej sieti TikTok sa objavili informácie, že slúchadlá Apple Airpods vydávajú rovnaký počet žiarenia ako router Airport Extreme, čo bolo aj vyvrátené alebo že žiarenie vyžarované AirPodmi by malo súvisieť s rakovinou.
Vystavenie elektrickým, magnetickým a elektromagnetickým poliam (EMF), pochádza z ľudských a prírodných zdrojov. Vedci rozdeľujú vystavenie EMP na nízkoúrovňové a vysokoúrovňové žiarenie, ktoré sa nazýva neionizujúce a ionizujúce.
Pre predstavu, Röntgenové lúče a rádioaktívne materiály sú príkladmi ionizujúceho žiarenia, ktoré môže pri dostatočne vysokému vystaveniu spôsobiť rakovinu a poškodenie buniek. Medzi zdroje neionizujúceho žiarenia patria mikrovlnky, Wi-Fi routery, smartfóny a bezdrôtové Bluetooth slúchadlá.
Štúdia z roku 2019 zistila, že bezdrôtové Bluetooth slúchadlá vyžarujú 10 až 400-krát menej žiarenia ako napríklad smartfóny, hoci nižšie riziko neznamená nulové riziko. Zdroje neionizujúceho žiarenia sa vo všeobecnosti považujú za bezpečnejšie ako zdroje ionizujúceho žiarenia. Neexistuje žiadny vedecký dôkaz, že EMP môže spôsobiť rakovinu.
Sám Apple sa k veci vyjadril tak, že zdravie a bezpečnosť zákazníkov berú veľmi vážne a že zariadenia spoločnosti spĺňajú všetky príslušné smernice a limity pre vystavenie rádiovým frekvenciám. Navyše, AirPods a AirPods Pro sú viac ako dvakrát pod platnými limitmi pre vystavenie rádiofrekvenčnému žiareniu.
Špecifická miera absorpcie (SAR) sa týka rýchlosti, ktorou telo absorbuje rádiofrekvenčnú energiu. V Spojených štátoch Federálna komisia pre komunikácie (FCC) vyžaduje, aby výrobcovia smartfónov preukázali súlad s limitom SAR 1,6 wattu na kilogram. Verejné prihlášky spoločnosti Apple adresované FCC ukazujú, že SAR hlavy AirPods bola v roku 2019 nameraná na úrovni 0,071 a 0,095 wattu na kilogram. Rovnako záznamy FCC pre AirPods Pro ukazujú meranie SAR hlavy 0,097 a 0,072 wattov na kilogram.
Zatiaľ čo výskum neionizujúceho žiarenia vyžarovaného zariadeniami Bluetooth pokračuje, vedci a zdravotnícke agentúry uviedli, že slúchadlá AirPods spĺňajú národné a medzinárodné bezpečnostné predpisy.
V súčasnosti neexistuje dostatok dôkazov o tom, že bezdrôtové slúchadlá predstavujú dostatočné zdravotné riziko na to, aby sme ich prestali používať. To sa netýka iba Apple, ale všetkých bezdrôtových slúchadiel, ktoré musia byť v súlade s nastavenými normami. Toto tvrdenie je teda mýtus.