- #Virtuálna a rozšírená realita
- 5 min.
- 1.12.2022
Práca na diaľku nie je v tíme Mercedes-AMG PETRONAS F1 tabu, ale nevyhnutnosť
Technologickí lídri, podnikatelia, investori i nadšenci a novinári, sa prednedávnom mali možnosť v slnečnom Lisabone opäť stretnúť na celosvetovo najväčšej technologickej konferencii na svete a tento rok sme medzi nimi nechýbali ani my.
Jednou z najpopulárnejších udalostí tohtoročnej konferencie Web Summit sa už počas pred-registrácie stala spoločná prednáška šéfa a generálneho riaditeľa tímu Mercedes-AMG PETRONAS F1 Tota Wolffa a predsedu výkonnej rady a generálneho riaditeľa spoločnosti TeamViewer Olivera Steila, ktorú sme si ako fanúšikovia technológií a zároveň aj kráľovskej disciplíny motoristického športu nemohli nechať ujsť.
Keď sa povie Formula 1, väčšina ľudí si automaticky vybaví burácajúce monoposty, ich neuveriteľné rýchlosti a výkon, vrcholových športovcov v nich a napínavé pitstopy, na ktorých často stojí a padá úspech jazdcov i samotných tímov. Za oponou tejto motoristickej šou však nájdeme aj technológie, dnes viac než kedykoľvek predtým.
Šampionát F1 je často prirovnávaný k najväčšiemu cirkusu na svete. O víťazoch spomedzi jazdcov a konštruktérov sa totiž túto sezónu rozhodovalo na 22 okruhoch po celom svete, pričom medzi niektorými Veľkými cenami tímy delili stovky až tisíce kilometrov a iba necelý týždeň, ktorý mali medzi nimi na presun. Vedenie šampionátu má pritom v záujme počet pretekov v jednej sezóne ešte zvyšovať.
Spolu s jazdcami a samotnými monopostmi sa po celom svete v priebehu sezóny pretekmi presúva v podstate iba hŕstka členov z celého tímu, podľa oficiálnych pravidiel ich môže byť maximálne 60. Celý tím Mercedes-AMG PETRONAS F1 má však zhruba 2-tisíc zamestnancov, z ktorého polovica pracuje na motore a druhá na šasi.
Vývoj týchto komponentov na oboch monopostoch tímu prebiehajú aj počas samotnej sezóny medzi jednotlivými pretekmi. Brať však so sebou kľúčových zamestnancov zodpovedných za ne, ako aj ich vývojové zázemie, ktoré sa nachádza v anglickom Brackley, je však vzhľadom na pravidlá nielen zakázané, ale aj finančne a personálne neúnosné a taktiež environmentálne nezodpovedné. Alternatívu ponúka jeden z hlavných sponzorov tímu – spoločnosť TeamViewer.
Ak ste niekedy niekomu na diaľku pomáhali s počítačom alebo ste v tejto situácii boli v opačnom garde, názov TeamViewer vám už možno niečo hovorí. Ide o softvér určený na vzdialený prístup, diaľkové ovládanie zariadení a odnedávna aj poskytovanie vzdialených školení a pokynov napríklad aj prostredníctvom rozšírenej reality v podobe smartfónu i okuliarov. Túto technológiu vo veľkom údajne využívajú aj továrenské tímy nemeckej automobilky Mercedes-Benz v šampionátoch Formula 1 a Formula E.
Piloti a inžinieri týchto tímov vďaka týmto technológiám údajne dokážu spolupracovať s ich kolegami nachádzajúcimi sa v Anglicku bez ohľadu na to, kam ich zaviedla aktuálna Veľká cena a poskytovať im tak vzájomnú spätnú väzbu a pomoc. Inžinieri dokonca dokážu na diaľku a aj mimo pracovnej doby takýmto spôsobom v domácej továrni monitorovať a spúšťať laboratórne testy, čo pravdepodobne využívajú najmä pri Veľkých cenách odohrávajúcich sa v iných časových pásmach.
Okrem zvyšovania efektivity a šetrenia nákladov však mal TeamViewer tímu pomôcť aj znížiť jeho uhlíkovú stopu. Čím viac toho totiž vedia spoločnosti urobiť na diaľku, tým menej ľudí a nástrojov je potrebné presúvať po celom svete. Oliver Steil na pódiu uviedol, že za minulý rok dokázali celosvetovo vďaka týmto technológiám ušetriť približne 37 ton CO2.
Toto Wolff uviedol, že jeho tím F1 využíval technológie TeamViewer aj v predchádzajúcich sezónach a ich vzájomná spolupráca v uplynulej sezóne vo forme sponzorstva tímu bola skôr svadbou z rozumu. Či táto spolupráca dvoch firiem bude v rovnakej forme pokračovať aj v budúcej sezóne, je otázne.
Sponzoring tímu Mercedes-AMG PETRONAS F1, ako aj futbalového tímu Manchester United, totiž tvrdo kritizuje aktivistická investičná skupina Petrus Advisers, ktorej prekáža, že TeamViewer do týchto tímov vkladá približne 1,4-násobok svojho čistého zisku ročne. S tímom Manchester United už TeamViewer v spolupráci neplánuje pokračovať, k podpore tímu Tota Wolffa sa vedenie spoločnosti zatiaľ odmietlo vyjadriť.
Za možnosť zúčastniť sa konferencie Web Summit ďakujeme spoločnosti Slovak Telekom.