Posledné úplné zatmenie Mesiaca bolo 8. novembra. Tento úkaz sme zo Slovenska nemohli pozorovať, bol viditeľný v Severnej Amerike a častiach Austrálie, Ázie, Tichomoria a Južnej a Strednej Ameriky.
Išlo už o druhé zatmenie Mesiaca v roku 2022. Udialo sa počas novembrového splnu, ktorý dostal meno Beaver Moon. Pre zaujímavosť, niekedy sa používajú aj ďalšie označenia: Frost, Frosty, resp. Snow Moon. Ako sa môžete pozrieť nižšie, bol to skutočne nevídaný pohľad.
Zatmenie spôsobuje prechod Mesiaca zemským tieňom, nachádza sa teda presne na opačnej strane oblohy ako Slnko. Kvôli sklonu dráhy Mesiaca voči rovine zemskej dráhy nedochádza pri každom splne k úplnému zatmeniu. Podľa NASA dochádza k úplnému zatmeniu Mesiaca približne každého rok a pol. Ďalšie úplné zatmenie Mesiaca po 8. novembri bude 13. marca 2025.
Ako vyzeral Mesiac 8. novembra 2022?
Svojou kompozíciou zaujme hneď prvá fotografia. Skladá sa z desiatich snímok, ktoré ukazujú postup Mesiaca počas úplného zatmenia v Kennedyho vesmírnom stredisku NASA na Floride. Všimnite si planétu za Mesiacom, áno je to Mars.
Krvavý Mesiac v plnej kráse.
Fyzikálne zákony fungujú na 100 %. Mesiac sa dostáva do tieňa a stráca červené líčka.
Dámy a páni, nie je to nádhera? Ale zároveň ide z toho trochu mráz.
Fotografiu krvavočerveného mesiaca zachytil pozorovateľ Ron Delvaux v Arizone a poskytol ju projektu Virtual Telescope Project ešte počas priameho prenosu.
Zaujímavá je i táto snímka z 8. novembra 2022. V popredí vidíte raketu Artemis 1, ktorá poletí na Mesiac. V ľavom rohu môžete vidieť prebiehajúce úplné zatmenie Mesiaca.
Ak chcete fundované vysvetlenie toto, čo vlastne Krvavý Mesiac je, objasní vám to astrofyzička Sara Webb zo Swinburne University v Austrálii, kde bol tento úkaz 8. novembra viditeľný.
Ešte jednoduchšie je nasledujúce video, ktoré vysvetľuje, prečo sa Mesiac niekedy javí ako červený.
Pekný pohľad na úplné zatmenie Mesiaca sa naskytol obyvateľom Tokya.
Mimochodom, viete prečo sa tento novembrový spln volá Beaver (bobor) Moon? V novembri je už chladý vzduch a zvieratá si začínajú pripravovať svoje brlohy na hlboké mrazy. Vtedy už možno vidieť bobrov, ako pozdĺž brehov riek a potokov zbierajú drevo, aby podopreli svoje domčeky a priehrady skôr, ako zamrzne voda. Na počesť týchto pracovitých hlodavcov dostal tento spln názov Beaver Moon. Keďže november signalizuje aj čas, kedy sa častejšie vyskytujú tuhé mrazy, tento úkaz sa niekedy nazýva aj Mrazivý Mesiac (Frosty Moon).