Reklama

Pozrite sa na zábery z druhého letu Starship od SpaceX | TECH STORIES

Zdroj | SpaceX
Stanislav Vinc
Zdroj | SpaceX
Zdroj | SpaceX

Spoločnosť SpaceX urobila z letov do vesmíru rutinu a z návratov prvých stupňov jej rakiet späť na zem atrakciu, na ktorú sa pravidelne chodia pozerať nadšenci z celého sveta. Takpovediac opäť „rozlietať“ USA však bola vždy iba medzizastávka na ceste za väčším cieľom – na Mars.

Na pravidelné lety s ľudskou posádkou na palube potrebuje SpaceX o niečo väčší kaliber než sú jej doteraz využívané rakety. Spoločnosť sa preto posledné roky popri pravidelných letoch naplno sústredí na vývoj vesmírnej lode Starship.

Zdroj | SpaceX
Obsah pokračuje pod reklamou

Prvý orbitálny testovací let novej generácie lode sme mali možnosť vidieť už v apríli tohto roka. V ponímaní bežných vesmírnych spoločností a agentúr by jej priebeh, resp. výbušný záver, mohol byť považovaný za neúspech. SpaceX však verí, že z jedného výbuchu sa naučí oveľa viac, ako z tisícov hodín simulácií. Aj vďaka tomu je spoločnosť Elona Muska dnes na čele vývoja vesmírnych lodí a technológií.

Po nespočetných zmenách a získaní potrebného povolenia na štart od Federálneho úradu pre letectvo, ktorý na testovacie lety prísne dohliada, sme sa v polovici novembra konečne dočkali druhého pokusu o dosiahnutie obežnej dráhy Zeme.

Ako to napokon v sobotu 18. novembra 2023 dopadlo, už môžete vidieť na prvých oficiálnych záberoch od SpaceX v našej najnovšej TECH STORY.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.