Reklama

Pozrite sa na Windows 8 v akcii naživo!

Drahomír Piok

Vývojárka verzia, ktorá slúži primárne na otestovanie aplikácií, je už pár dní voľne prístupná na stiahnutie. Ak ste si nový Windows nestiahli a radi by ste ho videli ako vyzerá, dočkáte sa. V novom systéme je rada zmien, ktoré ho posúvajú úplne iným smerom. Predovšetkým je už hodný dotykových obrazoviek.

Windows 8

Rýchlejší a krajší

Prvé prekvapenie nastane už pri spúšťaní. Bežné načítanie u starších Windows, ktoré môže trvať aj jednu minútu sa zmenilo na pár sekúnd. V mojom prípade štart samotného systému trval tri až štyri sekundy. Ďalšou z rady zmien je povinnosť vlastniť účet v službách Windows live. Bez neho sa do systému neprihlásite. Po zadaní hesla a potvrdení skončíte v novom grafickom kabáte Metro. Typické štvorcové rozdelenie a živé náhľady kociek, tak ako pri mobilnom Windows Phone 7. Spočiatku som bol dezorientovaný a hľadal som vstup na hlavnú obrazovku. Našťastie je hneď jedna z prvých skratiek či aplikácií Desktop. Po vstúpení do nej sa zobrazenie prepne na štandardnú plochu, ktorú poznáme aj dnes. Najväčším rozdielom je tlačidlo Štart, ktoré už nefunguje ako vyskakovanie okno s kontextovou ponukou, ale slúži pre vstup do rozhrania Metro.

Tip: Viac obrázkov nájdete v našej fotogalérií.

Windows 8

Dva systémy v jednom

Základná obrazovka Desktopu sa dá používať ako ste boli zvyknutý napríklad z verzie Windows 7. Ostatné funkcie prieskumníka sa tiež veľmi nezmenili. Pribudla len vrchná lišta s viacerými možnosťami úprav či nastavení. Malou renováciou prešiel aj správca procesov, ktorý je prehľadnejší a farebne odlišuje rôzne procesy či hodnoty. Ale späť k rozhraniu Metro. To už obsahuje malé množstvo aplikácií pre Twitter, Facebook alebo jednoduché hry. Zaujímavá je aj položka Windows Store, ktorá je síce len v príprave, no je predzvesťou, že aplikácie budeme môcť kupovať nie len na mobiloch či tabletoch, ale aj veľkých počítačoch.

Tip: Prezrite si Windows 8 na videu.

Windows 8

Voľne prístupný na stiahnutie

Zmenou prešli aj rôzne možnosti synchronizácie. Ak budete súčasne používať Windows 8 na tablete a notebooku, môžete fakticky používať stále ten istý systém. Zdá sa, že Windows 8 bude oveľa viac závislý na internete ako jeho predchodcovia. Ak by som ho mal komplexne ohodnotiť, doterajšie zmeny sa mi páčia. Aj na staršom notebooku  „ide všetko ako po masle“. Systém je rýchly a pripravený aj na architektúru AMR. Je zrejmé, že vedľa iOS a Androidu sa čoskoro postaví ďalší veľký hráč na poli tabletov. Nechajme sa prekvapiť ako bude vo finále nový Windows vyzerať. Doterajšie zmeny nemusia byť vôbec všetky, ktoré sú ešte na pláne. Ak ste dostali chuť na nové „okná“, stiahnuť ich môžete na týchto stránkach Microsoftu. Pamätajte, že táto verzia nestúpila ani do fázy Beta a nie je vhodná pre každodenné používanie.

Windows 8

Foto: techbox.sk

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.