Reklama

Pozrite sa ako tablety zmenili prvé školy na Slovensku!

Roman Calík

V decembri odštartoval projekt Škola na dotyk, vďaka ktorému prvé školy na Slovensku učili naostro aj pomocou tabletov. To ako ich žiaci prijali, prekvapilo aj realizátorov projektu, neziskovú organizáciu EDULAB.

Škola na dotyk
Dvojica Ján Machaj a Miloš Bélik z EDULABU rozprávajú o projekte Škola na dotyk

Moderným technológiám sa nedá vyhýbať ani v školstve. To, ako dopadol pilotný projekt využitia tabletov a ďalších digitálnych technológií vo výučbe sme videli na konferencii ŠKOLA NA DOTYK LIVE, ktorá sa konala koncom minulého týždňa. Úprimne, keď sme videli na veľmi pekne pripravenej prezentácii tvorcov projektu Jána Machaja a Miloša Bélika z EDULABU, čo všetko žiaci s tabletmi dokážali na vybraných 10 školách, padla nám sánka. Každá škola totiž vzala projekt do vlastných rúk a vzniklo toľko materiálov a elektronických výučbových pomôcok, že už dnes by stačili na to, aby sa podľa nich učili aj na iných školách. Veľký rešpekt pred tímom, ktorý stojí za celým projektom.

POZRITE SI: Štart projektu Škola na dotyk naživo

Škola na dotyk
Peter Pellegrini, Digitálny líder SR a štátny tajomník ministerstva financií SR

Na konferencii vystúpil aj Peter Pellegrini, Digitálny líder SR a štátny tajomník ministerstva financií SR, ktorý nad projektom prevzal záštitu. Jeho slová stojí za to citovať: „Pomocou projektu sme chceli hlavne preveriť pripravenosť školského systému na celoplošné zavedenie týchto technológií do škôl. Som rád, že výsledky ukázali pozitívne skúsenosti, tak zo strany pedagógov, ako aj žiakov.“ Čo to znamená? No predsa, že tablety do škôl patria a brániť sa im by bol krok späť, čo našťastie pochopili aj najvyšší a tablety do škôl poputujú vo veľkom.

Škola na dotyk
Vďaka Samsungu sa dostalo na 10 škôl kompletné vybavenie na výučbu. Sang Woo Kim, President Corporate Affairs Europe Samsung Electronics prejavil radosť z partnerstva na projekte

Desiatku škôl v projekte ŠKOLA NA DOTYK kompletne vybavila tabletmi, dotykovými tabuľami či softvérom spoločnosť Samsung. Schopnosť technológií presnejšie monitorovať a merať výsledky a pokrok žiakov a na základe toho voliť individuálny prístup pri výučbe vyzdvihol aj Sang Woo Kim, prezident Corporate Affairs Europe spoločnosti Samsung Electronics Europe. „Okrem toho je ďalším benefitom technológií ich vysoká mobilita, takže výučba sa už viac nemusí obmedzovať iba do tried, ale môže sa odohrávať kdekoľvek a kedykoľvek. A do tretice, technológie umožňujú sprostredkovať pútavý vzdelávací obsah, ktorý dokázateľne pozitívne vplýva na koncentráciu žiakov, ich pamäťové schopnosti, ale vedie aj k väčšej spolupráci v skupine či triede,“ doplnil.

Škola na dotyk

Počas pilotného projektu sa výsledky na školách priebežne monitorovali. Hodnotenia sú pozitívne. „S výnimkou matematiky, vo všetkých kategóriách mierne stúpla úroveň vlastného vnímania školskej úspešnosti zo strany žiakov. Najvýznamnejšie to bolo pri všeobecných schopnostiach a čítaní,“ povedal autor štúdie, psychológ Radomír Masaryk. Podľa štúdie, až 100 zo 103 žiakov by si želalo naďalej sa učiť pomocou tabletov a až 98 zo 103 žiakov by tablety chcelo na všetkých predmetoch. Pozitívne názory na prítomnosť technológií vo výučbe vyjadrili v štúdii aj samotní pedagógovia. Podľa nich, tablety mali na žiakov jednoznačne pozitívny vplyv, hlavne na ich motiváciu, kreativitu, zodpovednosť, ale aj rozvoj spôsobilostí pri práci s technológiami. Učitelia ocenili na tabletoch aj možnosť práce individuálnym tempom.

Škola na dotyk

Na konferencii vystúpila aj Jolanta Gałecka, expertka na moderné vzdelávanie Young Digital Planet. Jej prednáška bola veľmi pôsobivá a v podstate ukázala hlavne to, že technológiám sa nevyhneme a ak nechceme, aby sa naše deti vydali nesprávnou cestou, musíme ich nasmerovať. V tomto procese vzdelávania práce s modernými technológiami ako sú tablety či mobilné telefóny sú učitelia, vzdelávací obsah a aplikované metódy nesmierne dôležité. Milým prekvapením boli prezentácie samotných učiteľov zapojených do projektu. Úprimne, nečakali sme také nadšenie a nasadenie, s akým všetci učitelia zúčastnených škôl pilot zobrali do svojich rúk. Vysvetlenie softvéru Samsung School, vďaka ktorému má učiteľ pod kontrolou počas vyučovania všetky tablety v triede, by snáď lepšie nedokázali ani jeho tvorcovia. Sme hrdí, že na Slovensku máme učiteľov, ktorí sa moderných technológií neboja a zvládajú ich na výbornú. Poviete si, veď je to samozrejmosť. Ale koľko máte rokov? Väčšina prezentujúcich učiteľov neprišla práve zo štúdia do terénu, ale vyučujú už roky!

Škola na dotyk

Neverili by ste, aké veľké môže byť využitie tabletov pri vyučovaní. Videá, prezentácie, testy s okamžitým vyhodnotením, to je nič proti tomu, ako tablety žiaci používali v teréne. Vďaka rôznym aplikáciám merali, fotili, vyhodnocovali hluk, zisťovali geografickú polohu, spoznávali horniny…pritom sa počas celého projektu žiadny tablet nepoškodil a stratilo sa len jediné dotykové pero. Žiaci mali k dispozícii model Samsung GALAXY Note 10.1. Aj sám Peter Tvrdoň, riaditeľ slovenskej pobočky Samsung Electronics Czech and Slovak potvrdil, že tablety sú mimoriadne kvalitné a pripravené na niekoľkoročné používanie. Výber modelu s dotykovým perom umožňuje využitie väčšieho spektra aplikácií a zároveň aj väčšiu interaktivitu.

Škola na dotyk

Foto: EDULAB, TECHBOX

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.