Reklama

Pozor na falošné účty! Podvodníci zneužívajú aj konflikt na Ukrajine

Zdroj | Pixabay
Richard Pliešovský
Zdroj | Pixabay
Zdroj | Pixabay

Netrvalo dlho a podvodníci sa objavili aj teraz, počas najväčšieho vojenského konfliktu v Európe od 2. svetovej vojny. Tým, ktorým nie je ľahostajný osud nášho suseda sú títo bezcitní zlodejí schopní ukradnúť peniaze určené na pomoc.

ESET zachytil prvé podvodné výzvy na finančné zbierky pre ľudí zasiahnutých vojenským konfliktom na Ukrajine. Bankové účty, kde majú posielať finančné prostriedky sa však nedajú spojiť so žiadnou legitímnou organizáciou či nadáciou. Tieto výzvy sú zatiaľ v anglickom jazyku, no očakáva sa, že veľmi rýchlo ich nahradia nové verzie určené pre Slovensko, ale aj iné krajiny.

Tieto falošné humanitárne zbierky sa radia do kategórie scamov. Najskôr ich nájdete na sociálnych sieťach, no aj v podobe e-mailov. Pri podvodných výzvach na finančnú pomoc chýba akékoľvek potvrdenie legitimity. Zvyčajne tam nenájdete komu vlastne máte poslať peniaze.

Pozrite si

Facebook odstraňuje falošné účty s ruskou propagandou

Ako sa nenechať nachytať?

Najjednoduchšie je prispievať prostredníctvom známych organizácií, ktoré naozaj pomáhajú a majú s tým skúsenosti. Zoznam overených organizácií nájdete v našom článku Takto môžete pomôcť Ukrajine.

Vyhľadajte si ich oficiálnu stránku, ak máte akékoľvek podozrenie o pravosti zbierky obráťte sa priamo na organizáciu. Podvodníci sa totiž môžu vydávať aj za legitímne a verejne známe organizácie.

Rozhodne spozornite, ak je v žiadosti o platbu uvádzaná možnosť platby v kryptomene. Väčšina organizácií, ktoré pomáhajú vo vojnových zónach, neprijíma takéto dary.

Známa, no účinná rada je vyhnúť sa kliknutiu na odkazy a sťahovanie príloh v nevyžiadaných e-mailoch od cudzí ľudí – a to aj vtedy ak vás vyzývajú k okamžitému konaniu. Môžete si tak do zariadenia stiahnuť malvér.

Overte si aj zbierku, ktorú odporučil váš známy, aj on totiž mohol byť obeťou podvodu.

Nerobte unáhlené rozhodnutia, podvodníci chcú zneužiť naliehavosť situácie, aby od vás vylákali peniaze.

„Aktuálna situácia ukázala, že zločinci v digitálnom priestore nemajú žiadne zábrany, keď sa aj v takýchto chvíľach snažia z ľudí vylákať peniaze pod zámienkou, že ich pošlú na Ukrajinu. Ak ste sa rozhodli našim východným susedom pomôcť, či už finančne alebo iným spôsobom, odporúčame robiť tak len cez overené organizácie,“ hovorí Ondrej Kubovič, špecialista z ESET-u.

Aj keď máte veľké srdce a chcete čo najrýchlejšie pomáhať, konajte rozvážne. Bola by veľká škoda, keby vaša nezištná pomoc skončila v rukách zločincov a nie tam, kam mala pôvodne ísť.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.