Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Poznáme dátum, od kedy bude v EÚ konektor USB-C povinný

Poznáme dátum, od kedy bude v EÚ konektor USB-C povinný
Zdroj | unsplash/Marcus Urbenz
Michal Sobek
Poznáme dátum, od kedy bude v EÚ konektor USB-C povinný
Zdroj | unsplash/Marcus Urbenz
Zdroj | unsplash/Marcus Urbenz

Ako sme vás už informovali, tak EÚ začiatkom októbra schválila vyhlášku, ktorej podstatou bolo to, že sa konektor USB-C stane štandardom do jesene 2024. Aktuálne EÚ ponúkla konkrétny dátum, od ktorého už iná cesta ako USB-C nebude.

Na sociálnej sieti Twitter EÚ informovala, že od dátumu 28. december 2024 bude musieť mať každý smartfón, tablet, fotoaparát, slúchadlá, náhlavná súprava, handheld konzola, prenosný Bluetooth reproduktor, elektronická čítačka kníh, klávesnica a myš predávané v EÚ konektor USB-C. Zatiaľ sa to netýka notebookov, tam toto nariadenie začne platiť až o takmer rok a pol neskôr, konkrétne 28. apríla 2026.

Obsah pokračuje pod reklamou

Podmienkou je aj to, že ak zariadenie vyžaduje nabíjanie vyššou rýchlosťou ako je 15 W, tak výrobca musí začleniť aj štandard USB Power Delivery (PD), kvôli vyššej rýchlosti nabíjania. To sa však vzťahuje len na drôtové nabíjanie.

Väčšina výrobcov už tento trend konektora USB-C časom zaviedla, pričom napríklad microUSB nájdeme len pri tých najlacnejších zariadeniach s cieľom stlačiť cenu čo najviac nadol. Väčší problém bude s konektorom Lightning používaným spoločnosťou Apple, ktorý tento rok oslávil svoju desaťročnicu.

Aj keď Apple používa konektor USB-C v ostatných svojich zariadeniach ako iPad a MacBook, tak Lightning stále nájdeme v iPhonoch, AirPodoch, ale nabíja sa ním aj myš Magic Mouse, klávesnica a trackpad.

Spoločnosť už pred časom potvrdila, že pri iPhonoch prejde na konektor USB-C, pričom stať by sa tak malo už pri generácii 15, ktorá sa predstaví budúci rok na jeseň. Apple by mohol spraviť aj to, že úplne odstráni fyzický konektor a bude sa plne spoliehať len na bezdrôtové nabíjanie.

Ďalším krokom je, že členské štáty EÚ do 28. decembra 2023 prijmú a zverejnia zákony, nariadenia a administratívne opatrenia potrebné na dosiahnutie súladu s touto smernicou.

Zdroj