Požičajte si karavan moderne a jednoducho. Cez Campiri!

Na výstave KARAVAN BIKE TOURIST 2022 v Nitre, sa objavil zaujímavý český startup Campiri. Jeho cieľom je modernizovať svet prenájmu obytných vozov a ukázať ľuďom dobrodružnejšiu a udržateľnejšiu stránku cestovania. Podarilo sa nám tiež porozprávať sa so CEO spoločnosti Lukášom Janoušekom.

Campiri je online služba, ktorá funguje na princípe zdieľanej ekonomiky. Prepája záujemcov o požičanie obytného vozu s požičovňami alebo súkromnými majiteľmi. Na jednom mieste ponúka niekoľko stoviek obytných vozidiel z celej republiky. Fungujú na rovnakom princípe, ako známy sprostredkovateľ ubytovania, Airbnb. Aktuálne už pôsobia v Českej republike a Poľsku. O necelý mesiac však plánujú príchod aj na slovenský trh. A to je aj dôvod, prečo sme sa boli pozrieť na výstavu.

Cieľom Campiri je ukázať ľuďom alternatívny spôsob dovolenky. Podľa odbornej štúdie Inštitútu pre výskum energie a životného prostredia (IFEU) v nemeckom Heidelbergu tiež vyplýva, že karavaning produkuje až o tretinu menej emisií ako cestovanie lietadlom. Navyše, „dovolenkou doma“ viete podporiť malé a stredné podniky, ktoré sú závislé na cestovnom ruchu.

ZDROJ | Campiri

Na výstavnej ploche Campiri sme našli tri typy obytných zariadení, všetky je možné si prenajať. Prvým z nich Hero Camper je príves, ktorý v sebe spája komfort s odolnosťou. Vďaka offroadovým kolesám a dostatočnej svetlej výške, sa s ním dostanete takmer všade. Vnútri nájdete niekoľko odkladacích priestorov, osvetlenie a pohodlné postele.

V zadnej časti prívesu sa nachádza kuchynka s umne vymyslenými zásuvkami. V prípade, že potrebuje tento príves využiť viac ľudí naraz, je možné si na jeho strechu primontovať skladací stan. Prenájom takéhoto prívesu vás cez Campiri počas letných mesiacov, bude stáť približne 90 €/deň. Zabudnúť netreba ani na to, že v tomto prípade je dôležité vedieť jazdiť s autom s prívesom.

Tých, ktorí obľubujú luxusnejší spôsob dopravy, možno viac zaujme Mercedes Benz Marco Polo. Ide v podstate o model triedy V, ktorý je upravený tak, aby sa v ňom mohlo bývať. V interiéri tak nájdete kuchynku, strešnú posteľ, vysúvací matrac či napríklad sprchu. Celý interiér ponúka množstvo odkladacích priestorov a pôsobí veľmi hodnotne. Veľkým plusom je tiež fakt, že vám na riadenie tohto auta postačí vodičský preukaz skupiny B. Marco Polo vás cez Campiri bude stáť približne 143 €/deň.

Marco Polo

NeprehliadniteSlovensko zaplavili falošné SMS. Podvodníci lákajú na magický zárobok

A to najlepšie sme si nechali na koniec. Adria Matrix PLUS 670 SL. Tento kúsok sa riadi do kategórie „domov na kolesách“, nakoľko vnútri nájdete naozaj všetko. Miesto na sedenie so stolom, kuchyňa, chladnička, sprcha, toaleta aj plnohodnotné postele.

Toto je vozidlo, s ktorým ste takmer plnohodnotne nahradiť ubytovanie v hoteli. Samozrejmosťou je potom množstvo veľmi šikovne spravených odkladacích priestorov, moderné technológie a moderný dizajn. Verte či nie, na toto auto vám taktiež postačí B-čko. Za prenájom tohto auta počas leta zaplatíte približne 204 €/deň.

Priamo na stánku bol aj CEO spoločnosti Campiri, Lukáš Janoušek, s ktorým sme sa mali možnosť porozprávať o spustení služby, jeho budúcich očakávaniach, aj samotnom fungovaní služby Campiri.

Ako si sa dostal k tomuto projektu a čo ťa viedlo k tomu aby si spustil Campiri?

K tomu aby som spustil Campiri ma viedlo to, že som pred mnohými rokmi začal plávať na lodiach, kde ma chytila tá sloboda cestovania. Na základe toho som chcel zistiť či mi jazda obytným autom vie dodať podobný pocit slobody počas ciest. Začal som zisťovať ako si ho môžem požičať a zistil som, že celý proces je veľmi komplikovaný.

Neexistovala žiadna služba ako napríklad Booking, kde by som si mohol rezervovať karavan. Nakoniec sa mi ale podarilo si obytné auto požičať a ten pocit cestovania sa mi hneď zapáčil. Za pol roka som si kúpil vlastné obytné auto a nakoľko som ho nevyužíval naplno po celý rok, začal som ho požičiavať. Po niekoľkých pozitívnych skúsenostiach s požičiavaním som sa nakoniec rozhodol, že na tom skúsim postaviť biznis.

Rozbehol si teda spoločnosť, ktorá funguje už vyše roka. Splnilo to tvoje očakávania? Si spokojný s výsledkami?

Je to pozitívnejšie než som čakal. Vidno, že záujem ľudí je veľký a ten trend okolo cestovania obytnými vozidlami je tu. Zároveň v našom regióne nie je tak veľká konkurencia, takže sa nám darí s našou ponukou oslovovať ako požičovne tak súkromných majiteľov. Za tento rok aj niečo sme z nuly vyrástli na skoro 400 vozidiel, ktoré ponúkame v Česku, Poľsku a čoskoro aj na Slovensku. Plánujeme tiež ďalej rozširovať našu ponuku. Vlani sme mali okolo 800 zapožičaní a medziročne rastieme asi o 500 %, takže ten záujem je veľký a mám z toho veľkú radosť.

Koho vnímaš ako vašu najväčšiu konkurenciu? Je vôbec nejaká?

Tá najväčšia konkurencia je primárne na západe. U nás na východe podobných služieb veľa nie je. V Poľsku pôsobí aktuálne holandská firma Camptoo, ktorá je vyložene P2P platforma na zdieľanie vozov od súkromných majiteľov, takže to je náš priamy konkurent v Poľsku. Potom je tu platforma, ktorá sa volá Goboony, ktorá má podobné zameranie ako my a tá operuje v Chorvátsku, čo je dajme tomu náš región.

V Česku a na Slovensku priamu konkurenciu nemáme, sú tu platformy, ktoré sa zaoberajú niečím iným, ale ponúkajú možnosť požičať si cez nich obytné vozidlo. Ďalej to môžu byť rôzne Facebookové skupiny či inzertné portály. Niektoré požičovne nás tiež vnímajú ako konkurenciu, aj keď my sa skôr snažíme byť ich partneri.

ZDROJ | Campiri

Dajme tomu, že mám obytné vozidlo, ktoré chcem začať cez Vás prenajímať. Aký je postup?

Najlepší spôsob je ísť na náš web a kliknúť na sekciu pridať karavan. Tam je jednoduchý formulár kde vyplníš základné údaje o vozidle. Nám následne príde do systému požiadavka, ktorú spracuje náš sales team. Ozve sa ti kolega, ktorý s tebou dotiahne zmluvu a dá ti ďalšie inštrukcie. Pridať môžeš akékoľvek obytné auto, v ktorom sa dá prespať na posteli. Nie je to obmedzené značkou ani počtom kilometrov. Auto ale musí byť poistené a mať platný technický preukaz.

Aká je tvoja vízia? Kam by si chcel Campiri dotiahnuť?

Naša vízia je prepojiť požičiavanie áut s rezervovaním miest, kde s ním môžeš prenocovať. Aby si zákazník na jednom mieste mohol vyriešiť požičanie auta aj miesto kde s ním bude môcť stáť, aby mal možnosť si k tomu pridať. napr. elektrický bicykel, paddleboard, grill alebo iné vybavenie. Chceli by sme teda ponúknuť komplexnú službu v rámci celej Európy.

Prvým krokom je stať sa lídrom v strednej a východnej Európe a v rámci tohto regiónu začať ponúkať nové služby, napr. „One-Way renting. To znamená, že si požičiaš auto napríklad v Bratislave a vrátiš ho v Aténach a naspäť môžeš ísť letecky, aby si sa nemusel vracať naspäť celú cestu, vďaka čomu sa zákazníkovi ušetríš veľké množstvo času.

Komentáre k článku