Reklama

Potrebujú súčasné smartfóny 24 GB RAM?

Zdroj | ZTE
Števo Porubský
Zdroj | ZTE
Zdroj | ZTE

Nedávno čínske OnePlus predstavilo svoj prvý smartfón s 24 GM pamäťou RAM. Nebol to ale prvý smartfón na svete s takto obrovskou pamäťou RAM. Na svete sú už prvé tri smartfóny s 24 GB RAM.

Tá pritom v mnohých prípadoch prekonáva aj notebook či počítač, z ktorého práve čítate tento článok, nehovoriac o smartfónoch, dokonca aj absolútnej špičke od Apple, ktorá používa iba 6 GB RAM.

Na čo je dobré mať v smartfóne 24 GB RAM?

Obsah pokračuje pod reklamou

Prakticky na nič. Drvivá väčšina používateľov ani len nepostrehne, že má v smartfóne obriu pamäť RAM. 24 GB RAM ale nemajú bežné vlajkové lode, ale špeciálne kúsky.

Zdroj | OnePlus

Aktuálne majú 24 GB RAM smartfóny ZTE nubia Red Magic 8S Pro+, Xiaomi Redmi K60 Ultra a OnePlus Ace 2 Pro. Tieto kúsky nie sú výnimočné iba obrou vyrovnávacou pamäťou, ale aj obrovskou internou pamäťou. Tá má v top verzii až 1 TB.

A to sa stane štandardom, minimálne pre vlajkové lode. 24 GB RAM a 1 TB interná pamäť. Týchto kúskov bude tento a budúci rok pribúdať ako na bežiacom páse. Hlavne teda u čínskych výrobcov. Tí ostatní (z USA, Japonska či Južnej Kórei) si na takéto RAM ešte nechávajú priestor, Apple svojim tempom zvyšovania RAM pokojne aj 10 rokov.

Mimochodom, Apple iPhone 14 Pro a Pro Max využívajú 6 GB RAM a stačí im to. 24 GB RAM má napríklad najvybavenejší Apple MacBook Air, čo je strop vyrovnávacej pamäte pre tento model.

Ak sa ale pozrieme na aktuálne modely s 24 GB RAM, niečo majú podobné – sú to smartfóny, ktoré majú osloviť hráčov. Všetky tri smartfóny majú špičkové displeje minimálne so 120 Hz frekvenciou, majú výkonné čipsety, veľké batérie a rôzne vymoženosti práve pre hráčov. Hoci ide o top-end smartfóny, nie sú vybavené top-end fotoaparátmi, ale bežnými 50 Mpx čipsetmi, ktoré síce neurazia, ale ani z nich používatelia nespadnú na zadok.

Na ten ich má posadiť výkon a práve k tomu je dobrá 24 GB pamäť RAM. Tá pomôže hlavne hráčom s ich čoraz náročnejšími hrami. Navyše vďaka USB-C portom je dnes pomerne jednoduché pripojiť k smartfónu externý monitor a hrať sa ako na konzole.

Zdroj | OnePlus

USB-C pripojenie dáva pritom ešte jednu odpoveď na to, prečo by sme mali mať v smartfóne 24 GB RAM. Lebo zo smartfónu si vieme spraviť pokojne aj počítač. S tak masívnou RAM-kou to je už celkom reálne. Multitasking, práca s náročnými aplikáciami, dokonca aj s Photoshopom, nebude problém. Už si len na to zvyknúť. Je rozdiel otvoriť notebook a pripojiť ho k docku či monitoru a pracovať na ňom a podobne si pripojiť smartfón.

24 GB RAM ale nezaručuje, že vo vrecku budeme mať výkon notebooku. Predsalen je tu ešte dôležitý detail – batéria. Náročnejšia a väčšia RAM potrebuje viac energie, hlavne ak je plne vyťažená. Ak si k smartfónu pripojíme monitor, bude dôležité, aby mal dostatočne výkonné USB-C. 5 W tu stačiť nebude.

Zachytil som už ale aj také informácie ohľadom 24 GB RAM, že výrobcovia sa boja 3 nm čipsetu A17 od Apple, ktorý výrobca nasadí v najnovších iPhonoch 15 Pro a Pro Max. Vďaka tomu budú extrémne výkonné, no kedy naposledy ste videli iPhone v top desiatke napríklad AnTuTu?

Nakoniec sa teda vrátim k otázke, na čo je dobré mať v smartfóne 24 GB RAM? Aktuálne na nič, pokiaľ nie ste náruživý hráč, expert alebo sa chcete zbaviť notebooku a fungovať už len na smartfóne.

Zdroj | ZTE
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.