Reklama

Potrebujete mať v smartfóne antivírus, alebo sú to zbytočne vyhodené peniaze?

Zdroj | Unsplash/Getty Images
Stanislav Vinc
Zdroj | Unsplash/Getty Images
Zdroj | Unsplash/Getty Images

V smartfónoch si už dnes nosíme celé naše životy – komunikáciu s blízkymi, súkromné fotografie a videá, poznámky s nápadmi a myšlienkami a v neposlednom rade aj financie, či už tie konvenčné alebo kryptomeny.

Aj napriek tomu však už pri smartfónoch nie sme tak zvyknutí automaticky premýšľať o tom, že by sme si do nich nainštalovali antivírusové programy, ktoré sú vo svete počítačov v podstate normou. Prečo je to tak a prečo potom predsa len existujú antivírusové programy aj pre smartfóny?

Potrebujete mať v smartfóne antivírus? Krátka a rýchla odpoveď je – nie. Pokiaľ sa totiž na počítačový vírus pozeráme ako program alebo kód, ktorý sa dokáže sám šíriť a napáchať tak masívne škody, tak v tom prípade je vám antivírus ako taký v smartfóne zbytočný. Takýto softvér totiž pre Android ani iOS prakticky neexistuje, aspoň nie v rozšírenej forme.

Obsah pokračuje pod reklamou
Pozrite si

Na Slovákov na internete cieli čoraz viac podvodov. Na čo si dať najväčší pozor?

Iné je to už s malvérom, teda škodlivým softvérom, ktorého cieľom je poškodiť zariadenie, odcudziť dáta alebo ich naopak zablokovať. Tento typ hrozby je na iPhone raritou, nakoľko operačný systém iOS je (aktuálne) pomerne uzatvorený a používatelia si doň môžu sťahovať iba autorizované aplikácie z App Store, pri ktorých je možnosť preniknutia malvéru takmer nulová. Vo svete Android smartfónov je však malvér reálnym problémom.

Používatelia Android smartfónov si do svojich zariadení môžu sťahovať aplikácie aj z iných zdrojov, pričom úplne vylúčené nie je ani prešmyknutie škodlivého softvéru priamo obchodu Google Play. Stačí klepnutie na nesprávny odkaz vo vyhľadávaní alebo zvedavosť a následná inštalácia novej neoverenej aplikácie či hry a rázom môžete mať zrazu v mobile aplikáciu, ktorá vyzerá legitímne, no na pozadí robí nekalé veci.

Legitímne antivírusové aplikácie od renomovaných bezpečnostných firiem, dokážu zariadenie pred takýmito hrozbami skutočne chrániť. Podčiarkujeme však slovíčko „renomovaných“. Podľa posledného veľkého porovnania 250 antivírusových aplikácií neziskovou organizáciou AV-Comparatives, totiž malo len 23 z nich 100 % úspešnosť pri zachytení testovacích hrozieb. Zároveň, len 80 z 250 aplikácií zachytilo viac ako 30 % z dvoch tisícov vzoriek malvéru. Niektoré aplikácie, ktoré sa tvárili ako antivírusové riešenia, vlastne v skutočnosti nerobili vôbec nič.

Ako ukazujú najnovšie výsledky porovnania bezpečnostných riešení pre Android, už aj vstavané riešenie od Google sa takmer vyrovná komerčným riešeniam od firiem zameraných na kybernetickú bezpečnosť. Táto ochrana sa však týka iba malvéru, no naopak kvalitné komerčné riešenia, teda platené antivírusové aplikácie, už dnes ponúkajú ďaleko viac funkcií a ochranu aj pred mnohými ďalšími nástrahami, než len pred malvérom.

Keďže sa v prípade Androidu jedná najmä o prenosné zariadenia, užitočná je funkcia ochrany zariadenia pred krádežou, teda možnosť zariadenie lokalizovať alebo z neho získať fotografie a snímky obrazovky v reálnom čase. Rovnako užitočná môže byť vstavaná ochrana platieb pri online nákupoch či filter hovorov, ktorý vás dokáže upozorniť na prichádzajúci hovor z čísla, ktoré je na niektorej z verejných čiernych listín volajúcich.

Aby sme teda zodpovedali druhú časť otázky v nadpise, investícia do antivírusovej aplikácie pre Android za nás rozhodne nie je zbytočná. Vstavaná ochrana pred malvérom priamo od Google je síce z roka na rok kvalitnejšia, no pokiaľ chcete mať váš smartfón či tablet dokonale pod kontrolou a v bezpečí aj pred inými nástrahami, inštalácia antivírusovej aplikácie od niektorej z renomovaných firiem určite stojí za to.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.