Postavte si akustický difúzor s mobilnou aplikáciou

ZDROJ | Diffuser Calculator

Ak sa trochu serióznejšie zaoberáte kvalitnou reprodukciou hudby, určite viete, že medzi rozhodujúce faktory patrí aj akustika posluchovej miestnosti. Výsledok závisí od viacerých parametrov – rozmiestnenia reproduktorov vzhľadom na pozíciu poslucháča, ale aj vzhľadom na steny a veľké kusy nábytku, výkon a citlivosť reproduktorov  v pomere k rozmerom miestnosti, povrch stien a podlahy a ďalších faktorov.

Pozrite siSonus faber Sonetto – pre čisté potešenie

Pre kvalitný posluch je potrebné vytvoriť vírivé akustické pole bez stojatého vlnenia, ktoré je jedným z veľkých nepriateľov audiofila. Vzniká pri interferencii priamej a odrazenej akustickej vlny, ktoré majú vždy rovnakú alebo opačnú fázu okamžitej výchylky.

Stojaté vlnenie.ZDROJ | everything RF

Na elimináciu stojatých zvukových vĺn a na vytvorenie vírivého akustického poľa sa v profesionálnom prostredí (nahrávacie štúdiá, koncertné sály, kiná, posluchárne, konferenčné miestnosti atď.) požívajú akustické difúzory. Tie dokážu zvukové vlny vhodným spôsobom rozptýliť. Nie je to jednoduché, pretože tóny o rôznej výške majú rozdielnu vlnovú dĺžku a preto reagujú odlišne pri dopadoch na povrchové nerovnosti.

Blackbird Studio C patrí k najlepším štúdiám na mixovanie a prehrávanie Dolby Atmos na svete.ZDROJ | Blackbird Studio

Akustické difúzory ste už pravdepodobne mnohokrát videli, netušiac na čo sa vlastne pozeráte a na čo slúžia. Mimochodom majstri architekti a stavitelia v minulých storočiach možno neboli podkutí v teoretickej fyzike, ale vedeli, že dobrá akustika interiérov nemá rada veľké rovné plochy. Preto sú steny kostolov, koncertných a divadelných siení a ďalších historických stavieb plné reliéfov, výklenkov, „kudrliniek“ a rôznych filigránskych prvkov. Ich akustiku hudobníci oceňujú dodnes, preto sa v sakrálnych priestoroch stále odohrávajú koncerty.

ZDROJ | Diffuser Calculator

Dnes sa väčšinou akustické difúzory vyrábajú z dreva, ale s renesančnou, či barokovou architektúrou majú jedno spoločné – zvyčajne tiež vyzerajú krásne. Vzhľadom na frekvenčné spektrum, ktoré majú pokrývať, sú zvyčajne matematicky navrhované tak, aby vyhovovali konkrétnym požiadavkám. Mali by rozptyľovať zvukovú vlnu v každom smere, pričom energia tejto vlny zostáva rovnaká.

Pozrite siBowers & Wilkins 700 Series – Štúdiový zvuk aj bez diamantov

To je hlavný dôvod, prečo ich hudobníci radi používajú, hoci nejde o najlacnejšiu záležitosť. Ak máte hudobný nástroj, nie je vhodné absorbovať všetky dozvuky, pretože nebude znieť optimálne.

ZDROJ | Diffuser Calculator

Akustické difúzory využívajú profesionáli v nahrávacích, alebo v rozhlasových a televíznych  štúdiách, ale s výhodou sa dajú použiť aj v domácom prostredí. Ich dizajn môže byť navyše zaujímavým estetickým bonusom. Prekážkou však môžu obstarávacie náklady, dosahujúce rádovo aj tisíce eúr.

Pozrite siDenon má 110. výročie, uvádza prevratný AVC-A110

Pre zručnejších fanúšikov Hi-Fi sa však otvára aj iná, podstatne zaujímavejšia alternatíva – vyrobiť si akustický difúzor (alebo viaceré) svojpomocne a ušetriť tak až 80 – 90% nákladov oproti komerčným difúzorom. Lenže, ako sme už spomínali, návrh difúzora vyžaduje množstvo matematických výpočtov, čo jeho domácu výrobu výrazne komplikuje.

ZDROJ | Diffuser Calculator

Prichádza však riešenie. Slovák Oliver Béreš, absolvent Aplikovanej Informatiky na košickej UPJŠ vytvoril aplikáciu Diffuser Calculator pre smartfóny s Androidom (od verzie 4.0.3 vyššie), ktorá je k dispozícii za poplatok 21,99 € na Google Play.

ZDROJ | Diffuser Calculator

Ide o prvú mobilnú aplikáciu na svete, umožňujúcu návrh, výpočet a stavbu akustických difúzorov nielen pre profesionálov, ale aj pre technicky zdatnejších domácich majstrov. Fanúšikovia Hi-Fi často patria do tejto kategórie, pretože si svoje zostavy, prípadne reproduktory nezriedka sami vylaďujú.

Pre záujemcov a používateľov aplikácie Diffuser Calculator vytvoril Oliver Béreš webovú stránku http://www.diffuser-calculator.com/, kde nájdu vysvetlivky a články s podrobnosťami z teórie návrhu akustických difúzorov. V sekcii „From You“ si môžete pozrieť príklady akustických difúzorov, ktoré si s pomocou kalkulátora (zatiaľ si aplikáciu kúpilo viac ako 300 ľudí) postavili Hi-Fi nadšenci z celého sveta.

Ak oceňujete kvalitnú reprodukciu audia a nerobí vám problém práca s drevom, Diffuser Calculator vám môže pomôcť pri zaujímavom a užitočnom trávení „pár chvíľ“ uprostred zimy.

ZdrojDiffuser Calculator

Komentáre k článku