Reklama

Poskladali sme LEGO Technic Yamaha MT-10 SP. Keď má fanúšik motoriek sviatok

Roman Calík

V redakcii sme odparkovali ďalšiu motorku z kociek LEGO. Ako druhý model v mierke 1:5 prichádza tentokrát Yamaha MT-10 SP.

Skladanie je opäť atraktívne, model veľkolepý a prináša aj niečo naviac – rozšírenú realitu, vďaka ktorej budete mať štýlovú motorku v životnej veľkosti kľudne aj vo vašej obývačke.

Po tom, ako zažívajú obrovskú úspech superšporty z kociek LEGO v mierke 1:8, najväčší výrobca hračiek na svete začal prichádzať aj s modelmi pre fanúšikov dvoch kolies. Minulý rok sme pre vás poskladali model LEGO Technic BMW M 1000 RR #42130 v mierke 1:5, ktorý dokonca nájdete aj na našom YouTube.

Obsah pokračuje pod reklamou

Teraz je tu ďalšia motorka inšpirovaná vlajkovou radou Yamaha Hyper Naked, a to model LEGO Technic Yamaha MT-10 SP #42159. Novinka má 1 478 dielikov, patrí do série modelov 18+ (ADULTS WELCOME) a výjde vás na 229,99 €, čo je i napriek menšiemu počtu dielikov viac, ako ste zaplatili za BMW motorku.

Samotná krabica je tenšia, no upúta vás už na prvý pohľad. Motorka vyzerá veľmi futuristicky a logo AR v pravom hornom rohu prezrádza, že tento model patrí k tým, kde „hra“ nekončí po jeho poskladaní. Na zadnej strane balenia nájdete aj fotografie originálnej predlohy modelu Yamaha MT-10 SP a rovnako rozmery finálnej veľkosti poskladanej stavebnice, a to 44 cm na dĺžku a 24 cm na výšku.

Otváranie krabíc LEGO je vždy veľkým zážitkom, najmä ten moment, keď si vysypete všetky sáčky s dielikmi, budete objavovať nálepky a začnete listovať návodom. Totiž pri týchto prémiových modeloch, kde predlohou je originálny model sa často dočítate aj o samotnej. motorke Yamaha, rovnako spoznáte, čím si prechádzal dizajnér stavebnice pri tvorbe modelu. Je to rozhodne zaujímavé čítanie, rovnako tu nájdete pekné fotografie, a tak sa budete na samotné skladanie tešiť ešte viac.

Otváram prvé sáčky, začína sa základným rámom. Skladanie ide pomerne rýchlo, je tu miminimu funkčných častí, takže hlavný skelet s palivovou nádržou končím presne za hodinu. Neviem si pomôcť, ale teraz keby ste sa ma opýtali, čo som z LEGO Technic dielikov poskladal, povedal by som, že základnú kostru nejakého pravekého vtáka alebo dynosaura.

Teraz to začne byť zaujímavejšie. Po rozbalení 2. série sáčkov ma čaká skladanie motorovej časti vrátane zlatej reťaze zo 64 dielikov. Toto je to, prečo si fanúšik LEGO kúpi práve Technic model.

Hneď v úvode vyskladávam prevodovku. Ako inak, funkčnú trojstupňovú, kde nechýbajú prevody, psia spojka, prevodová vidlica z úplne nových oranžových dielikov, ale i tyrkysový prevodový bubon taktiež z dielikov, aké som doteraz ešte v sadách Technic nevidel. Všetko musíte osadiť presne, inak prevodovka fungovať nebude. Keďže som si dával pozor, aby som sa nikde nepomýlil, táto časť mi trvala 45 minút. Vyzerá však, že všetko funguje ako má.

Obsah pokračuje pod reklamou

A keďže ma skladanie baví, hneď v prvý večer skladania otváram aj 3. sériu sáčkov s dielikmi LEGO. Pokračujem v motorovej časti, kde skladám aj račňu. Teraz trochu predbehnem, ale skvelé je, že ak si motorku zobrazíte vo virtuálnej realite, viete si v 3D priestore pozrieť napríklad rozložený motor z kociek LEGO s popisom jednotlivých dielov a dokonca vidíte ako celé prevody fungujú a aj to, ako sa prenáša výkon z motora na cestu. Skutočne efektné.

Po vyskladaní funkčných prevodov sa púšťam do štvorvalcového motora. Ten je tvorený znýmimi dielikmi, ktoré sa používajú na skladanie motorovej časti a piestov naprieč modelmi Technic. Tu ma len mrzí, že v podstate rovnako ako pri motorke BMW, celú časť motora vrátane valcov prekryjete a vo výsledku už pracovať piesty neuvidíte.

A teraz ide zaujímavá časť, osadenie motora k hlavnému skeletu Yamaha motorky, ktorý som si vyskladal na začiatku. Taká malá svadba vo svete motorkárov. Čistý čas skladanie je aktuálne 2 hodiny a 25 minút. Ide to pomerne rýchlo a model motorky mi rastie doslova pred očami.

Neodkladám skladanie na ďalší deň, do polnoci je ešte nejaký čas a som zvedavý, ako bude model vyzerať ďalej. Otváram tak aj 4. sériu sáčkov.

Ako prvé skladám stojan. Pamätám si práve zo skladania BMW motorky, že pridávanie ďalších dielikov práve na stojane ma mimoriadne bavilo. Trochu ma prekvapilo, že stojan je v porovnaní s LEGO Technic BMW M 1000 RR #42130 výrazne menší a najmä tabuľka s nápisom je úplne iná. Zatiaľ čo pri BMW tu boli aj informácie o skutočnom výkone motorky a iné, na stojane modelu je len logo YAMAHA s nápisom RevsYourHeart. Škoda, ak máte oba modely motoriek, bolo by skvelé, keby tabuľky k nim boli v rovnakom štýle.

A idem na zadné koleso. Tu opäť oceňujem prepracované disky kolies a pneumatiky, máte pocit, akoby ste mali v rukách skutočný model motorky. Už aj reťaz má svoje miesto a poháňa zadné koleso. Samozrejmosťou je aj odpruženie celej zadnej nápravy.

Obsah pokračuje pod reklamou

Pomaly sa blížim do finále, motorka je stále väčšia a väčšia. Rozbaľujem 5 sériu sáčkov, mám za sebou 3 hodiny a 5 minút skladania. Keďže model má o 442 dielikov menej ako pri motorke BMW, ide to celkovo rýchlo a vyzerá to tak, že Yamahu poskladám za jeden večer.

Predná vidlica je plne odpružená, pričom oceňujem použitie zlatej farby, ktorá dodáva modelu na atraktívnosti. V tomto prípade sa opäť tešte na krásne kotúčové brzdy, ale samotné riadenie je v porovnaní s BMW motorkou výrazne minimalistikejšie. Avšak verné originálu.

Po 4 hodinách mám motorku takmer hotovú, už teraz vyzerá perfektne.

Čaká má posledných pár minút skladania. Po rozbalení poslednej várky sáčkov s dielikmi LEGO mi je jasné, že motorku dám „na šupu“, baví ma to a najmä pribúda to.

Teraz je to už len o detailoch. Dokončujem kryty motorovej časti, ako aj seadlo či zadnú časť motorky. Veľké finále je tu, celé skladanie mi trvalo 4 hodiny a 28 minút! (Len pre porovnanie, BMW motorku som skladal 6 hodín a 10 minút.)

Musím napísať, že skladanie som si poriadne užil a to pritom nie som v súkromí nejakým veľkým fanúšikom motoriek. Možno sa ním stanem práve vďaka stavebniciam LEGO, lebo vidieť tú prepracovanosť konštrukcie, to vás jednoducho dostane. Motorka vyzerá skvele, som rád, že si LEGO zobralo ako predlohu práve model Yamana MT-10 SP, ktorý je poctou najvýkonnejšej Yamahe v kategórii „hyper naked“.

A teraz može začať hra s rozšírenou realitou, na to vám stačí stiahnuť si aplikáciu LEGO AR. Po jej stiahnutí si viete váš model pozrieť v rôznych detailoch a dozviete sa ešte viac informácií jej preskúmaním.

Obsah pokračuje pod reklamou

Veľmi sa mi páči možnosť s motorkou „jazdiť“ priamo v miestnosti, kde ju máte vystavenú. Vidíte ju s rozbehnutými kolesami a môžete sa pozrieť aj na prístrojový panel motorky, akoby ste jazdili naozaj.

Ešte zaujímavejšie je, že si priamo do priestoru vašej miestnosti môžete model „umiestniť“ v skutočnej veľkosti, a to tak vo verzii z kociek LEGO, ako aj v skutočnej verzii. Zábava s rozšírenou realitou vás bude baviť, a toto je za mňa výborný spôsob, ako stavebnicu, ktorá je tu s nami už desiatky rokov a dodržiava stále rovnaké princípy prepojiť so súčasnou modernou dobou, kde žijeme so smartfónmi v rukách. Aj toto je podľa mňa dôvod, prečo je LEGO stále na výslní a je o tieto stavebnice veľký záujem vo všetkých vekových kategóriách.

Za mňa sa model LEGO Technic Yamaha MT-10 SP #42159 veľmi vydaril a som rád, že mi LEGO umožnilo túto novinku poskladať. Cena 229,99 € nie je najnižšia, ak však máte radi motorky, tak tu dostanete krásny kúsok na vystavenie, ktorého skladanie si poriadne užijete a zabavíte sa aj neskôr práve vďaka aplikácii LEGO AR. Ja som motorku Yamaha MT-10 SP zobral aj na dráhu MAX SLOVAKIA, aby ste si užili tento model a jeho detaily aj v reálnom prostredí.

A ak vás zaujíma, ako obe motorky z kociek LEGO v mierke 1:5 vyzerajú spolu, nech sa páči, takto 🙂

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.