Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Porovnanie top skladačiek od Samsungu a Xiaomi. Ktorý výrobca si vedie lepšie?

Porovnanie top skladačiek od Samsungu a Xiaomi. Ktorý výrobca si vedie lepšie?
Zdroj | Samsung
Michal Sobek
Porovnanie top skladačiek od Samsungu a Xiaomi. Ktorý výrobca si vedie lepšie?
Zdroj | Samsung
Zdroj | Samsung

Za dva po sebe idúce dni sme sa dočkali v mobilnom svete hneď dvoch skladacích smartfónov s prakticky rovnakou konštrukciou. Samsung aj Xiaomi predviedli to najlepšie, čo dokážu vyrobiť, ale ktorý výrobca to zvládol lepšie?

Na prvý pohľad sú obe novinky konštrukčne na tom rovnako. To znamená, že máme vonkajší displej a po otvorení nás čaká sekundárny displej, pripomínajúci skôr malý tablet. Už len tým, že model od Xiaomi má väčší vonkajší displej usudzujeme, že pôjde oproti Samsungu o trochu väčšie zariadenie. Hmotnosť je takmer totožná, a to 262 vs. 263 gramov v prospech Xiaomi.

Xiaomi MIX Fold 2 je aj tenší. V zavretom stave má 11,2 mm (Z Fold4 má 15,8 mm) a režime tabletu má len 5,4 mm, takže je to riadna žiletka. Model od Samsungu má v roztvorenom stave hrúbku 6,3 mm. Dôležitou otázkou je aj odolnosť. Samsung už v minulej generácii nasadil certifikáciu IPX8, ktorú má aj tohtoročná novinka. Skladačka od Xiaomi však nedisponuje žiadnou ochranou proti vode.

Obsah pokračuje pod reklamou

Poďme sa pozrieť na vonkajšie displeje. V oboch prípadoch ide o AMOLED panely s vysokou obnovovacou frekvenciou 120 Hz. Obe majú v priestrele selfie kameru, ale výrobca Xiaomi ponúka dvojnásobne rozlíšenie oproti konkurentovi, a to 20 Mpx. Samsung teda má 6,2-palcový displej a Xiaomi o niečo väčší, 6,56-palcový zobrazovač. Pri oboch sa čítačka odtlačkov prstov nachádza v zapínacom tlačidle na boku.

Ak novinky otvoríte, tak niečo tu chýba. Z Fold4 má selfie kameru s rozlíšením 4 Mpx skrytú pod displejom, ale v prípade Xiaomi MIX Fold 2 úplne absentuje. V oblasti vnútorných displejov sú na tom konkurenti takmer totožne. Opäť sa stretávame s AMOLED-mi a 120-hertzovou obnovovacou frekvenciou. Xiaomi ponúkne rozmernejší 8,02-palcový panel, zatiaľ čo Samsung má 7,6-palcový displej. Obaja výrobcovia pripravili vychytávky, aby používateľ čo najefektívnejšie využil potenciál veľkého displeja a možnosti multitaskingu.

Aj po stránke výkonu si novinky môžu podať ruky. Nájdeme tu totiž aktuálne to najvýkonnejšie, čo môže ponúknuť moderný Android smartfón. Hovoríme o procesore Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1, ktorému sekunduje 12 GB RAM a úložisko od 256 GB až po 1 TB. Xiaomi MIX Fold 2 je o niečo väčší, preto dostal batériu s kapacitou 4 500 mAh a model od Samsungu 4 400 mAh. Nepredpokladáme, že tu bude výraznejší rozdiel vo výdrži, ale Xiaomi boduje 67-wattovým nabíjaním, zatiaľ čo Samsung Galaxy Z Fold4 si musí vystačiť s 25 W. Xiaomi bezdrôtové nabíjanie nezmienilo, ale myslíme si, že tu bude prítomné po vzore predošlej generácie. Samsung ho ponúka s výkonom 15 W a 4,5-wattu reverzne.

Ako poslednú kategóriu na porovnanie tu máme zadné fotoaparáty. Pri oboch kúskoch máme zhodne po tri snímače. Hlavné snímače majú 50 Mpx, ale rozdiely sú v tých ďalších. Samsung ponúkne ultraširokouhlý senzor s rozlíšením 12 Mpx (Xiaomi 13 Mpx) a do tretice sú tu teleobjektívy. 10-megapixelové rozlíšenie a 3-násobný zoom hrá v prospech Samsungu, pretože Xiaomi ponúkne len 2-násobné priblíženie, ale rozlíšenie neuviedlo. Už tu nájdeme také klasiky ako stereo reproduktory, Wi-Fi, Bluetooth a NFC pre bezkontaktné platby.

A teraz k cenám. Samsung Galaxy Z Fold4 sa bude v základnej konfigurácii predávať za cenu 1 799 eur. V rovnakej konfigurácii vyjde skladačka od Xiaomi v prepočte na 1 300 eur. Neradujte sa však predčasne. Treba totiž spomenúť, že Xiaomi MIX Fold 2 sa oficiálne predáva len v domovskej Číne a na globálnom trhu ho zrejme neuvidíme. Je to rozhodne škoda, pretože Samsungu by mohol kvalitne „prikúriť“.