Dezinformácie hrajú v súčasnosti neúmerne veľkú úlohu. Koronavírus len podčiarkol dôležitosť odlišovania faktov od výmyslov, hoaxov od pravdy, či dezinformácií od informácií. Kempelenov inštitút inteligentných technológií (KInIT) chce pri ňom využiť umelú inteligenciu.
Nikto učený však z neba nespadol, dokonca ani umelá inteligencia z cloudu. Algoritmy AI sa preto najprv potrebujú naučiť rozoznávať dezinformácie od ľudí. Inštitút vytvoril nástroj, pomocou ktorého môžete aj vy anotovať manipulatívne a falošné články, blogy a príspevky na sociálnych sieťach.
Prvý a veľmi dôležitý krok proti dezinformáciám je ich označenie. Keďže ide o desaťtisíce takýchto príspevkov, jeden tím to nezvládne, dokáže sa to až kolektívnym vytváraním značiek a presným pomenovaním, aký druh dezinformácií v škodlivom texte ide.
Označením problematického obsahu pred ním vystríhate ostatných a zároveň pomôžete naučiť algoritmy rozoznávať dezinformačný obsah automaticky. Projekt podporila Férová nadácia O2 v rámci výzvy Vráťme spolu rozum na internet.
Samotné učenie algoritmov AI funguje na báze vzorov, ktoré im ukážu, ako niečo vyzerá. Označené texty budú slúžiť ako signály, ktoré určia, že môže ísť o dezinformáciu. Tie budú neskôr použité ako vzory pre AI, aby sa ich naučila automaticky odhaľovať.
Ako na to?
Samotný proces označovania je jednoduchý. Na možnosť označovania takýchto príspevkov vám stačí stiahnuť rozšírenie do prehliadača. KInIT na anotovanie využíva aplikáciu Hypothes.is. Postup inštalácie nájdete na tomto odkaze.
Po nainštalovaní a vytvorení konta môžete začať anotovať. Samozrejme, pre vás, bežných používateľov, to prakticky neznamená žiadnu prácu navyše. Akurát ak pri surfovaní na internete a čítaní príspevkov narazíte na dezinformácie, označíte ich. Pripomíname, že článok musí mať unikátnu webovú adresu, príspevky na Facebooku je potrebné označovať až po ich otvorení (kliknutím na čas pridania príspevku). Viac info si môžete prečítať tu.
Zrejme najdôležitejšie je, aby ste pri anotovaní používali správne značky. KInIT ich roztriedil do siedmych kategórií – manipulácia faktov, clickbait, hejt, strašenie, nálepkovanie, konšpirácia a iná manipulácia.
„Keďže ide o prvú takúto slovenskú iniciatívu, každá odoslaná anotácia je pre nás dobrá. Čím viac anotácií získame od ľudí, tým lepšie výsledky dosiahne umelá inteligencia, pre ktorú budú tieto anotácie využité,” povedal Branislav Pecher, výskumník z KInITu.
Viete, že…
KInIT má s dezinformáciami bohaté skúsenosti? Je súčasťou CEDMO hubu, ktorý združuje 8 odborných partnerov z Česka, Poľska a Slovenska. KInIT sa v rámci neho venuje výskumu a vývoju nástrojov na báze umelej inteligencie, ktoré podporujú overovanie faktov (fact checking).
Istou nevýhodou anotovacieho nástroja je, že sa škodlivé texty sa dajú označovať len na počítači. Oveľa lepšiu údernosť by to malo, ak ste ich mohli označiť aj zo smartfónu. Dúfame, že v budúcnosti sa bude dať Hypothes.is nainštalovať i na Android či iOS.
Každopádne, ide o zaujímavý spôsob učenia umelej inteligencie, do ktorého sa môžete zapojiť aj vy. Neskôr to už určite zvládne aj bez našej pomoci.