- #E-mobilita
- 6 min.
- 4.3.2026
Poľsko valcuje neuveriteľným rastom, Slovensko ako sci-fi v top trojke v Európe
Začiatok roka 2026 priniesol na európskom automobilovom trhu viacero prekvapení. Hlavne čo sa týka nášho Slovenska, kde dlhodobo trpíme odporom voči elektromobilom aj na tých najvyšších miestach.
Zatiaľ čo celkové registrácie nových áut v EÚ medziročne mierne klesli o 3,9 %, čisto elektrické autá (BEV) si odkrojili slušných 19,3 % trhového podielu.
Keď sa však pozrieme na rebríček krajín s najväčším percentuálnym rastom, vyzerá to ako z paralelného vesmíru. Má to však svoje dôvody – absolútne čísla. Ale späť k skokanom medziročných porovnaní. Toto sú traja absolútni skokani januára:
Poľsko: Raketový rast o 216,1 %!
Absolútnym európskym lídrom v raste sa stalo Poľsko. V januári 2026 tu zaregistrovali 3 544 čistých elektromobilov, čo je oproti 1 121 kusom z januára 2025 nárast o neuveriteľných 216,1 %! Prečo tento boom? Poliaci masívne ťažia zo štátnej podpory. Začiatkom roka 2026 vrcholil prechod medzi dotačnými programami – starší Mój Elektryk a nový masívny program NaszEauto s rozpočtom 1,6 miliardy PLN (takmer 372 miliónov eur).
Firmy aj bežní spotrebitelia sa snažili naplno využiť štedré dotácie (až do výšky 30 000 PLN, čo je okolo 7 000 € a ďalšie bonusy). V kombinácii s rozširujúcou sa sieťou rýchlonabíjacích staníc sa z Poľska stáva jeden z najrýchlejšie rastúcich EV trhov v regióne. Uvidíme ako tento rast bude či nebude pokračovať vo februári a ďalších mesiacoch tohto roka.
Chorvátsko: Dvojnásobok! Aj keď…
Na druhom mieste je Chorvátsko s rovným 100 % medziročným nárastom. V januári 2026 si tu prihlásili 138 elektromobilov, zatiaľ čo pred rokom to bolo iba 69 kusov. Tieto čísla jasne ukazujú, že hoci percentá vyzerajú fenomenálne, v absolútnych číslach ide stále o trh, ktorý sa len veľmi pomaly prebúdza. Nás môže tešiť azda iba to, že na Slovensku sme na tom lepšie. Žiaľ iba v číslach.
Tamojší štátny fond FZOEU totiž opakovane otvára schémy pre firmy a živnostníkov na nákup energeticky efektívnych vozidiel, pričom pri osobných a ľahkých úžitkových autách (M1/N1) sa hovorí o podpore do 9 000 € alebo do 40 % ceny, s limitom ceny vozidla. Zároveň beží aj samostatný balík pre taxikárov, kuriérov a car-sharing v objeme 45 miliónov €, kde sa žiadosti otvorili od 15. januára. To sa ale ešte nestihlo odraziť v predajoch ako by sa patrilo.
Pre bežných ľudí fond avizuje pokračovanie podpory aj pre občanov – pripravuje sa výzva zhruba za 20 miliónov €, ktorá má pokrývať nielen nákup elektromobilu, ale aj domácu nabíjačku, pričom načasovanie má byť zhruba v Q3 tohto roka.
Slovensko: Sci-fi a bronzová medaila
Znie to naozaj neuveriteľne, ale Slovensko je na tretej priečke v raste predaja elektromobilov, nielen v EÚ, ale v celej Európe! Zaznamenali sme nárast až o 67,5 %! Netreba sa však tešiť predčasne a búchať šampanské. V januári 2026 sa u nás predalo iba 340 čistých elektromobilov (v porovnaní s 203 kusmi rok predtým).
Je to tak smiešne nízke číslo, že menej elektromobilov sa za uplynulý mesiac predalo už len v hŕstke krajín – presnejšie v Litve, na Cypre, Islande, v Bulharsku, na Malte, v Chorvátsku, Lotyšsku a Estónsku. Zo všetkých 31 sledovaných krajín Európy! Náš trh je teda stále v plienkach, no každý predaný kus navyše vystrelí percentuálnu štatistiku do nebies.
Nórsky paradox: prepad o 76,7 %!
Najväčším šokom tabuliek ACEA je Nórsko, dlhoročný líder v elektromobilite. V januári 2026 sa tam zaregistrovalo len 2 084 elektromobilov, čo znamená gigantický prepad o 76,7 % oproti 8 954 kusom z minulého roka.
Čo sa stalo? Ľudia prestali kupovať autá? Presne tak. Trh sa v januári doslova zastavil, a to nielen pre elektromobily. Celkovo sa v Nórsku predalo iba 2 218 áut všetkých pohonov (prepad celého trhu o 76,3 %). Dôvodom pritom nemusí byť nasýtenosť trhu, ale nórska daňová politika.
Od 1. januára 2026 vstúpili do platnosti nové, a to prísnejšie daňové pravidlá (zníženie hranice pre oslobodenie od DPH pre elektromobily). Nie je to však o tom, že zrazu Nóri nechcú kupovať autá, keď už nemajú také zľavy a úľavy. Naopak, Nóri nie sú hlúpi a keďže o nových pravidlách vedeli, autá masívne nakupovali v decembri 2025.
Januárový prudký pokles predaja tak bol iba dozvukom tohto nákupného ošiaľu pred koncom roka. Elektromobily si tam aj tak udržali gigantický, zhruba 94 % podiel na predaji. V celom Nórsku sa v januári predalo napríklad len smiešnych 12 dieselových áut. Bodaj by sme sa toho niekedy dočkali aj u nás.
Realita bez ružových okuliarov
Zatiaľ čo my, Chorváti a Poliaci oslavujeme v percentách, skutočné objemy predaja elektromobilov sa robia inde. Ak sa pozrieme na reálny počet kusov za január 2026, európskymi kráľmi sú:
- Nemecko: 42 692 elektromobilov (rast o 23,8 %).
- Francúzsko: 30 307 elektromobilov (rast o 52,1 %).
- Veľká Británia: 29 654 elektromobilov (rast o 0,1 %).
- Belgicko: 12 131 elektromobilov (pokles o 11,5 %).
- Dánsko: 10 618 elektromobilov (rast o 52,7 %).
A tu už je sľúbená tabuľka, zoradená od najväčších skokanov po krajiny s najväčším prepadom:
| Krajina | BEV (január 2026) | BEV (január 2025) | Medziročná zmena |
| Poľsko | 3 544 | 1 121 | +216,1 % |
| Chorvátsko | 138 | 69 | +100,0 % |
| Slovensko | 340 | 203 | +67,5 % |
| Litva | 266 | 161 | +65,2 % |
| Dánsko | 10 618 | 6 955 | +52,7 % |
| Fínsko | 2 505 | 1 641 | +52,7 % |
| Francúzsko | 30 307 | 19 923 | +52,1 % |
| Írsko | 7 305 | 4 923 | +48,4 % |
| Taliansko | 9 423 | 6 698 | +40,7 % |
| Maďarsko | 780 | 564 | +38,3 % |
| Cyprus | 203 | 149 | +36,2 % |
| Portugalsko | 4 341 | 3 265 | +33,0 % |
| Španielsko | 6 472 | 5 012 | +29,1 % |
| Slovinsko | 568 | 442 | +28,5 % |
| Nemecko | 42 692 | 34 498 | +23,8 % |
| Rakúsko | 4 702 | 3 822 | +23,0 % |
| Grécko | 633 | 527 | +20,1 % |
| Švédsko | 6 710 | 5 660 | +18,6 % |
| Lotyšsko | 99 | 84 | +17,9 % |
| Bulharsko | 182 | 155 | +17,4 % |
| Malta | 141 | 138 | +2,3 % |
| Švajčiarsko | 2 913 | 2 910 | +0,1 % |
| Veľká Británia | 29 654 | 29 634 | +0,1 % |
| Česko | 940 | 981 | -4,2 % |
| Estónsko | 76 | 83 | -8,4 % |
| Belgicko | 12 131 | 13 712 | -11,5 % |
| Rumunsko | 974 | 1 164 | -16,3 % |
| Luxembursko | 975 | 1 167 | -16,5 % |
| Island | 181 | 226 | -19,9 % |
| Holandsko | 7 165 | 11 089 | -35,4 % |
| Nórsko | 2 084 | 8 954 | -76,7 % |
zdroj | ACEA