Reklama

POCO X5 5G - smartfón, ktorý spraví v strednej triede prievan

Michal Sobek

Spoločnosť POCO len tento týždeň predstavila dva smartfóny strednej triedy. Práve základný model POCO X5 5G sa dostal k nám do redakcie a my sme pár dní s ním naplno fungovali. Aké v nás zanechal dojmy?

Ide o lacnejší kúsok z tejto dvojice, aj keď rozdiely sa napriek tomu nepremietli napríklad v oblasti displeja. Vo výkone a kvalite fotoaparátov sú už rozdiely značnejšie. Ide aj tak o veľmi zaujímavý kúsok do 300 eur, ktorý si zaslúži vašu pozornosť.

90 %
POCO X5 5G je vkusným zástupcom strednej triedy s pekným AMOLED displejom, dostatočným hardvérom na čele s procesorom Qualcomm Snapdragon 695 s 5G a pokojne aj dvojdňovou výdržou. Nezaujal lacno pôsobiaci plastový dizajn, starší Android 12 s MIUI 13 a absencia druhého hlasného reproduktora.

Výhody

  • pekný AMOLED displej
  • dostatočne výkonný hardvér
  • veľmi slušná výdrž

Nevýhody

  • množstvo preinštalovaných aplikácií
  • starší Android 12 a MIUI 13
  • absencia stereo reproduktorov
Obsah pokračuje pod reklamou

Smartfón k vám dorazí v čiernej škatuli so žltou spodnou stranou. Na čelnej strane je veľký nápis POCO X5 a výrobca menšími písmenami nezabudol dodať, že smartfón podporuje 5G siete. Na bočnej strane sú aj informácie o farbe, pamäti RAM a vnútornom úložisku. Nám na test prišiel v sympatickej modrej farbe v konfigurácii 8+256 GB.

V balení sa nachádza kábel z USB-A na USB-C, 33-wattový adaptér a aj priehľadný gumený obal. Milý doplnok, hlavne v dobe, keď vám niektorí prémioví výrobcovia do balenia pribalia ledva kábel.

Na prvý pohľad ide o klasickú placku. Hrany sú na dnešnú dobu viac zaoblené, čo vedie k príjemnejšiemu držaniu v ruke. Samotné rozmery sú 165,9 x 76,2 x 8 mm, nejde o žiadne kompaktné zariadenie, na druhej strane poteší hmotnosť 189 gramov. Výrobca sa zmieňuje aj o základnej certifikácii IP53 proti ošplechnutiu vodou.

Boky aj zadná stena sú vyrobené z plastu. Vzhľadom na cenovku tomuto rozhodnutiu rozumiem, na druhej strane smartfón pôsobí skutočne lacno. Dobrou správou je, že zadný plast je v matnej úprave, nevidno na ňom teda odtlačky prstov a nečistoty.

Vrchná strana obsahuje dnes už nevídaný audio konektor a infračervený senzor, na pravej strane je ovládanie hlasitosti a zapínacie tlačidlo s integrovanou čítačkou odtlačkov prstov, ktorá funguje skutočne rýchlo a spoľahlivo. Na spodnej strane nájdeme už len USB-C konektor a jediný mono reproduktor. To je veľká škoda, že tu výrobca neosadil stereo reproduktory. Navyše kvalita mono reproduktora nie je skutočne veľmi dobrá.

Môžeme plynulo prejsť k prednej strane. Musím pochváliť výrobcu za to, že na displeji je už od výroby nainštalovaná základná ochranná fólia. Displeje sú v prípade základného aj modelu Pro totožné. Ide o 6,67-palcový AMOLED panel s rozlíšením 2 400 x 1 080 pixelov a 120-hertzovou obnovovacou frekvenciou. Len si ju nezabudnite dodatočne zapnúť. Od výroby je z nepochopiteľných dôvodov nastavených základných 60 Hz. Na displej nemôžem povedať krivého slova. Všetko je na ňom dostatočne ostré a plynulé. Nemal som problém ani s čitateľnosťou na priamom slnku, ale je pravda, že v zime ho veľa niet. Jedinou vadou na kráse je trochu širšia spodná časť rámčeka. V malom priestrele je 13-megapixelová selfie kamera, ktorá na bežné fotky postačuje.

Problém by nemal byť ani s výkonom. O ten sa stará procesor Qualcomm Snapdragon 695 s podporou 5G sietí. Sekunduje mu minimálne 6 GB RAM a 128-gigabajtové úložisko. Našťastie tu nechýba slot pre pamäťovú microSD kartu až do kapacity 1 TB. Prostredie bežalo plynulo a nenarazil som ani na záseky. 3D hry by tu však už nemuseli bežať na 100 %. Bežný používateľ sa však nebude mať na čo sťažovať a nadstavba MIUI mu ponúkne rozsiahle možnosti úprav a motívov.

Moje sklamanie vedie k tomu, že systém beží ešte na Androide 12 spolu s nadstavbou MIUI 13. Je však možné, že čoskoro príde aktualizácia na najnovšiu 13-tku a MIUI 14, ale tým sa už minie jedna zo sľubovaných veľkých aktualizácií. Model Pro obsahuje už v základe MIUI 14, a tak toto považujem trochu za ranu pod pás. Zmieniť sa musím aj o veľkom počte predinštalovaných aplikácií, ktoré len zbytočne zaberajú priestor, našťastie sa dajú veľmi jednoducho odinštalovať. Konkrétne je ich 10, okrem Facebooku, TikToku a Bookingu sú zvyšné len hry ako Solitaire.

Potenciálnych majiteľov isto zaujíma aj to, ako si POCO X5 5G vedie vo fotografovaní. Zadná strana skrýva pomerne veľký modul s tromi snímačmi. Tým hlavným je 48-megapixelový fotoaparát s clonou f/1,8. S ním za dobrých svetelných podmienok vytvoríte veľmi pekné snímky, ale podanie farieb by mohlo byť o niečo lepšie. S ubúdajúcim svetlom sa zhoršuje aj samotná kvalita fotiek. Večer to síce zahrňuje nočný režim, ale s ním je to skôr lotéria.

Druhým fotoaparátom je 8-megapixelový „širokáč“. Ten má pomerne široké zorné pole 118 stupňov, ale celé jeho snaženie degraduje pomerne nízke rozlíšenie, čo je badateľné hlavne pri priblížení. Na pozeranie na displeji smartfónu to však postačuje. Tretím „okom“ je makro senzor s tragickým rozlíšením 2 Mpx. S ním si veľa zábavy neužijete, pretože jeho výsledky sú skutočne nedostačujúce a vôbec by tu nemusel byť, ale smartfón s tromi objektívmi vyzerá proste viac „cool“.

Veľkou výhrou nie je ani natáčanie videa. Zrejme vďaka použitému čipsetu je tu dovolené maximálne rozlíšenie Full HD pri 30 fps, čo je aj na strednú triedu slabý výsledok. Nepomáha k tomu ani absencia optickej stabilizácie, takže pri natáčaní odporúčam stáť na mieste, inak video bude extrémne roztrasené.

Obsah pokračuje pod reklamou

Z konektivity nechýba dvojpásmové Wi-Fi, Bluetooth 5.1 aj NFC na bezkontaktné platenie pomocou Google Pay, ktoré tiež fungovalo bezproblémovo. Ako som spomínal vyššie, zamrzí absencia stereo reproduktorov. Batéria má dnes už klasickú hodnotu 5 000 mAh a podporuje 33-wattové nabíjanie. S výdržou som bol veľmi spokojný. Aj pri náročnejšom dni som mal na konci dňa okolo 30 %, takže s trochou snaženia by nebol problém sa dostať ani na dva dni. Nabíjanie potom potrvá okolo dvoch hodín.

Atraktívna je aj samotná cenovka. POCO X5 5G sa bude predávať v čiernej, modrej a zelenej farbe a v konfigurácii 6+128 GB za cenu 269 eur. Túto cenu hodnotím ako prívetivú smerom k tomu, čo smartfón skutočne ponúka.

Čo dodať na záver? POCO X5 5G je veľmi slušným zástupcom strednej triedy. Rozhodne ho chválim za kvalitný a plynulý AMOLED displej. Nemôžem sa sťažovať ani na dostatočný hardvér, keďže všetko bežalo vskutku plynulo a bez zásekov. Do tretice vyzdvihnem aj parádnu výdrž na jedno nabitie.

No nie je to len o chválení. Plastové spracovanie je síce kvalitné, ale pôsobí jednoducho lacno. Taktiež som nebol nadšený z faktu, že tu POCO nasadilo starší Android 12 s nadstavbou MIUI 13 a verím, že aktualizácia dorazí čoskoro. Poslednou vecou, ktorá ma sklamala je absencia stereo reproduktorov, navyše ten mono nie je práve kvalitný.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.