Reklama

Počítač za "pár" eur je späť, Raspberry Pi 5 prináša dvojnásobný nárast výkonu

Zdroj | Raspberry Pi Foundation
Stanislav Vinc
Zdroj | Raspberry Pi Foundation
Zdroj | Raspberry Pi Foundation

Po štvorročnej odmlke po vydaní miniatúrneho ARM počítača Raspberry Pi 4 je jeho tvorca konečne pripravený priniesť na trh jeho nástupcu. Raspberry Pi 5 je prvým modelom, ktorý využije aj svoj vlastný na mieru navrhnutý čip.

Do predaja zamieri už budúci mesiac, avšak aj jeho cena už nebude v porovnaní s jeho predchodcami až tak priaznivá.

Obsah pokračuje pod reklamou

Predchádzajúca generácia Raspberry Pi 4 dorazila na trh tesne pred vypuknutím pandémie a následným vznikom problémov v logistike a výrobe mikročipov, čo sa výrazne podpísalo pod jej dostupnosť. Neustála nedostupnosť a obmedzenia na predávaný počet kusov na zákazníka trvali až do tohtoročného leta.

S prichádzajúcou generáciou Raspberry Pi 5 to má byť však už úplne inak. Objednať si počítač bude možné už koncom októbra, aj keď treba počítať s tým, že oproti predchádzajúcej generácii už jeho cena nezačína na 35, ale až 60 dolároch.

Takmer dvojnásobnú cenu si však Raspberry Pi 5 papierovo dokáže obhájiť viac ako dvojnásobným (a podľa niektorých aj trojnásobným) výkonom oproti 4. generácii. Pri tejto počiatočnej cene ponúkne 4 GB RAM, vyššia verzia s 8 GB operačnou pamäťou bude stáť 80 dolárov bez dane.

Zdroj | Raspberry Pi Foundation

Hlavným čipom na miniatúrnej doske bude 64-bitový štvorjadrový ARM procesor Cortex-A76 taktovaný na 2,4 GHz, ktorému sekunduje 800 MHz grafický čip VideoCore VII s údajne výrazným medzigeneračným posunom v grafickom výkone.

Jeho súčasťou bude však vôbec po prvý krát aj špeciálny čip navrhnutý priamo rukou Raspberry Pi Foundation, ktorý bude slúžiť ako mostík medzi zariadením a pripojenými perifériami. V praxi by tento čip mal najmä urýchliť prenos dát medzi Raspberry Pi 5 a externými úložiskami prostredníctvom USB.

Zdroj | Raspberry Pi Foundation

Keď už hovoríme o konektivite, k dispozícii na doske budú dva USB 3.0 porty so simultánnou prenosovou rýchlosťou na úrovni 5 Gb/s, ďalšie dva USB 2.0, gigabitový Ethernet s PoE+, dva 4-prúdových MIPI porty pre kamery/displeje, dva HDMI porty s podporou súbežného pripojenia dvoch 4K UHD monitorov a v neposlednom rade konečne aj rozhranie PCIe 2.0.

Okrem zmieňovaného (približného) dátumu vydania a ceny je zaujímavé, že už dnes zároveň vieme, do kedy bude Raspberry Pi 5 vyrábaný – do roku 2035. Cieľom a hlavnou myšlienkou za týmito počítačmi podľa jeho tvorcu Eben Uptona to, že si ich „zajtra môžete kúpiť rovno 100-tisíc“, pričom zároveň viete, do kedy si ich budete môcť pre svoj účel pravidelne kupovať.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.