Reklama

Po Paríži Žilina? Mesto nevie, či sa chce zbaviť zdieľaných kolobežiek

Richard Pliešovský

Len nedávno boli obyvatelia miest nadšení, keď sa v nich objavila služba ponúkajúca požičiavanie e-kolobežiek. Zdá sa, že nič netrvá večne, ani láska elektrickej jazde.

V Žiline táto služba fungovala už od roku 2020, zaisťovala ju spoločnosť Bolt. Minulý rok však boli ich kolobežky stiahnuté.

Pozrite si

Ako Parížania rozhodli o osude zdieľaných e-kolobežiek?

Obsah pokračuje pod reklamou

Dôvod je nespokojnosť obyvateľov. Nie každý bol totiž nadšený, kolobežkári sú totiž známi nerešpektovaním dopravných predpisov, jazdia po chodníkoch, peších zónách a cestách v domnení, že všade majú prednosť.

Kapitolou samou o sebe je odkladanie kolobežiek. Tie ste mohli nájsť prakticky kdekoľvek – v tráve, uprostred chodníka, pred vchodom, na parkovacom mieste pre invalidov. Odpoveďou nahnevaných obyvateľov bolo poškodzovanie kolobežiek, odhadzovanie do kontajnerov, či do rieky. Vznikla dokonca Petícia za Stopku zdielaným elektrickým kolobežkám v mestách, ktorá má svoju stránku aj na Facebooku.

Petícia presne popisuje dôvody, pre ktoré by malo byť používanie kolobežiek v mestách zakázané. Okrem spomínanej ignorácie dopravných predpisov, bezohľadnej jazdy po chodníkoch a ich odkladania kdekoľvek sa spomína jazdenie osôb mladších ako 16 rokov, jazdy bez helmy a reflexných prvkov a spôsobovanie dopravných nehôd.

Pozrite si

PZP pre e-kolobežky je realitou! Koho každého sa týka?

Zdá sa, že Žilina váha, ako má s týmto problémom naložiť. Samozrejme, zakázať inak užitočnú službu nemusí byť najlepšie riešenie. Väčšina kolobežkárov je slušná, rešpektuje predpisy a nemá pocit, že jej patria ulice. Mesto opäť rokovalo s Boltom a pripravilo dotazník zisťujúci záujem o službu.

TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.