Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.
  • #Eco
  • 2 min.
  • 5.8.2022

Po Apple aj Samsung, smartfón si opravíte už aj sami doma

Po Apple aj Samsung, smartfón si opravíte už aj sami doma
Zdroj | Samsung
Tomáš Šmidák
Po Apple aj Samsung, smartfón si opravíte už aj sami doma
Zdroj | Samsung
Zdroj | Samsung

Udržateľná budúcnosť by mala byť v záujme nás všetkých. Ročne sa vyprodukuje viac ako 50 miliónov ton elektronického odpadu čo je ekvivalent hodenia 1 000 notebookov do koša každú jednu sekundu. Približne 7 % z toho, teda 3 500 000 ton tvorí malá elektronika ako smartfóny či notebooky.

Jedným z problémov bol, že oprava smartfónu bola často cenovo porovnateľná s kúpou nového. Zákazníci teda nemínali peniaze na svoje staré modely a radšej si zaobstarali novinku s lepším dizajnom a výkonnejším hardvérom. Aby sa tomuto plýtvaniu predišlo, výrobcovia začali ponúkať svojim používateľom možnosť opraviť si zariadenie u nich doma a za rozumné peniaze. Po Apple prichádza s týmto riešením aj Samsung.

Zdroj | Samsung
Obsah pokračuje pod reklamou

Kórejský výrobca predstavil v spolupráci s iFixit program „oprav si sám“, ktorý je aktuálne dostupný len pre amerických zákazníkov. Program zatiaľ pokrýva len modely zo série S20, S21 a tablet Galaxy Tab S7+. Zakúpiť sa dajú súčiastky na opravu a výmenu displeja, zadného krytu a nabíjacieho portu. O možností vymeniť batériu zatiaľ reč nepadla. Komponenty sa pohybujú v cenovej relácii od 60-233 dolárov.

Náradie na opravu ako aj potrebné komponenty si môžu používatelia zaobstarať cez oficiálny Samsung Obchod alebo na stránke iFixit. Do budúcna plánuje výrobca expandovať aj na ďalšie trhy a my dúfame, že aj na Slovensko.

Zdroj