Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Po Apple aj Samsung, smartfón si opravíte už aj sami doma

Po Apple aj Samsung, smartfón si opravíte už aj sami doma
Zdroj | Samsung
Tomáš Šmidák
Po Apple aj Samsung, smartfón si opravíte už aj sami doma
Zdroj | Samsung
Zdroj | Samsung

Udržateľná budúcnosť by mala byť v záujme nás všetkých. Ročne sa vyprodukuje viac ako 50 miliónov ton elektronického odpadu čo je ekvivalent hodenia 1 000 notebookov do koša každú jednu sekundu. Približne 7 % z toho, teda 3 500 000 ton tvorí malá elektronika ako smartfóny či notebooky.

Jedným z problémov bol, že oprava smartfónu bola často cenovo porovnateľná s kúpou nového. Zákazníci teda nemínali peniaze na svoje staré modely a radšej si zaobstarali novinku s lepším dizajnom a výkonnejším hardvérom. Aby sa tomuto plýtvaniu predišlo, výrobcovia začali ponúkať svojim používateľom možnosť opraviť si zariadenie u nich doma a za rozumné peniaze. Po Apple prichádza s týmto riešením aj Samsung.

Zdroj | Samsung
Obsah pokračuje pod reklamou

Kórejský výrobca predstavil v spolupráci s iFixit program „oprav si sám“, ktorý je aktuálne dostupný len pre amerických zákazníkov. Program zatiaľ pokrýva len modely zo série S20, S21 a tablet Galaxy Tab S7+. Zakúpiť sa dajú súčiastky na opravu a výmenu displeja, zadného krytu a nabíjacieho portu. O možností vymeniť batériu zatiaľ reč nepadla. Komponenty sa pohybujú v cenovej relácii od 60-233 dolárov.

Náradie na opravu ako aj potrebné komponenty si môžu používatelia zaobstarať cez oficiálny Samsung Obchod alebo na stránke iFixit. Do budúcna plánuje výrobca expandovať aj na ďalšie trhy a my dúfame, že aj na Slovensko.

Zdroj