Reklama

Plastový iPhone 5C je realitou, ale 64-bitový procesor iPhonu 5S prekvapením

Marek Šimunek

A je to tu! Moment, na ktorý sme čakali. Iba pred niekoľkými minútami skončila tlačovka spoločnosti Apple, kde boli prvý raz v histórii spoločnosti predstavené dva iPhony súčasne. Lacnejší model sa volá iPhone 5C a iPhone vybavený 64-bitovým procesorom bude mať  označenie iPhone 5S.

Apple iPhone 5S

PREČÍTAJTE SI:
Hrozí nám koniec prekvapení od Apple?

TEST Apple iPhone 5S vs Apple iPhone 5 – Prejsť, alebo neprejsť, to je otázka!

RECENZIA Apple iPhone 5C: Aké je „ľudové“ jablko?

Apple iPhone 5C

Apple v minulosti vždy pri uvedení nového iPhonu znížil cenu predchádzajúceho modelu. Od dnes tomu tak nebude. Apple totiž predstavil úplne nový iPhone 5C, ktorý disponuje všetkou technológiou, ktorú ľudia milovali na iPhone 5, ale v novom dizajne. Ten je podľa Apple zábavnejší a hlavne farebnejší. iPhone 5C totiž nebude dostupný iba v bielom prevedení, ale aj v zelenej, modrej, žltej a ružovej farbe. Škoda, že chýba konzervatívna čierna. Celá zadná časť a boky nového iPhonu 5C sú vytvorené z jedného kusu plastu, v ktorom je hliníkový rám. Predná strana pritom tvorí jednu veľkú multitiouch plochu pre pohodlné ovládanie nového operačného systému Apple iOS 7, ktorý bude dostupný už 18. septembra. Súčasne s novým iPhonom 5C bude dostupná aj široká škála puzdier vyvinutých špeciálne pre tento smartfón, ktorých cena je v USA stanovená na 29 USD (21,86 eur).

Apple iPhone 5C

O pohon novinky sa bude starať čip Apple A6, ktorý poznáme zo súčasného iPhonu 5. Rovnako ako iPhone 5 poskytne aj iPhone 5C 4“ Retina displej, 8 Mpx BSI fotoaparát, prednú FaceTime HD kameru. Nechýba ani podpora LTE, Bluetooth 4.0, alebo Dual Band Wi-Fi (2,4 GHz + 5 GHz). Nový iPhone sa bude na americkom trhu predávať s dvojročnou zmluvou za 99 USD (74,62 eur) v prípade 16 GB modelu a za 199 USD (149,99 eur)  v prípade modelu s dvojnásobnou kapacitou.

Apple iPhone 5C

Pozrite si galériu Apple iPhone 5C

 

Apple iPhone 5S

Nový iPhone 5S bude predstavovať vlajkovú loď spoločnosti. Ako sme predpokladali, nový iPhone 5S bude dostupný v troch farbách. Okrem bielej (striebornej) a čiernej pribudne aj zlatá. Presné označenie farieb bude strieborná, zlatá a vesmírne sivá. Farby však nie sú všetko. Apple iPhone 5S bude používať úplne nový procesor, označovaný ako Apple A7, ktorý pracuje na 64-bitovej architektúre! iPhone 5S sa tak stáva prvým 64-bitovým smartfónom sveta. Apple samozrejme nezabudlo ani na spätnú kompatibilitu s 32-bitovými aplikáciami. Procesor samotný obsahuje podľa Apple dvojnásobne viac tranzistorov, ako pôvodný Apple A6 a to pri zachovaní jeho rovnakej veľkosti. Už teraz sa tešíme na výkon, ktorý bude iPhone 5S ponúkať, najmä v prípade nových hier, veď výkon nového procesora je až 40 násobne väčší ako v prípade prvého iPhonu, ktorý bol predstavený v roku 2007. Oproti iPhonu 5 narástol jeho výkon dvojnásobne. Súčasťou nového procesora je aj koprocesor Apple M7, ktorý neustále meria údaje jednotlivých senzorov (gyroskop, akcelerometer, kompas). Vďaka nemu bude nový iPhone 5S podporovať novú generáciu fitness a zdravotných aplikácií.

Apple iPhone 5S

Samozrejme nový iPhone by sa nezaobišiel bez lepšieho fotoaparátu. Ten v stávajúcom iPhone 5 už totiž na popredné modely niektorých výrobcov často strácal. Nový fotoaparát má preto o 15 % väčší senzor, rozlíšenie 8 Mpx, optiku zloženú z piatich samostatných elementov a svetelnosť f/2,2. Apple do iPhonu 5S dokonca zabudoval aj automatickú stabilizáciu obrazu. Konečne, aj keď je stabilizácia iba digitálna. Nechýba ani sekvenčné snímanie rýchlosťou 10 fps, alebo možnosť natáčania slow-motion videí (120 fps), pričom v jednom videu môžete súčasne natočiť časť videa normálne a časť ako spomalenú. Súčasťou nového fotoaparátu je aj nový blesk, ktorý Apple nazýva True Tone. Ten by sa mal postarať o dokonalé podanie farieb v prípade jeho použitia. iPhone 5S ponúka okrem možností snímania v HDR režime aj panorámu s maximálnym rozlíšením 28 Mpx a postupným nastavením expozície.

Apple iPhone 5S

Apple iPhone 5S pridáva aj nový zabezpečovací prvok, Touch ID. Tento snímač odtlačkov prstov, umiestnený v tlačidle domov má hrúbku 170 mikrónov a rozlíšenie 550 ppi. Predstavuje úplne nový spôsob snímania odtlačkov na subepidermálnom princípe. Okrem zabezpečenia zamknutia nového iPhonu môžete nový senzor Touch ID využiť aj v systéme samotnom a to napríklad na potvrdenie nákupov v iTunes. Nastavenie samotného senzoru je jednoduché a dokonca si môžete navoliť aj niekoľko odtlačkov, takže môže napríklad váš iPhone používať aj vaša manželka. Nasnímaný odtlačok sa neukladá do iCloudu, alebo na Apple servery, ale ostáva uchovaný v konkrétnom iPhone. Apple iPhone 5S bude rovnako ako jeho predchodca dostupný v troch kapacitách, pričom jeho cena s dvojročnou zmluvou bude v USA 199 USD (149,99 eur)  za 16 GB model, 299 USD (225,36 eur) za 32 GB iPhone 5S a nakoniec 399 USD (300,73 eur) za model s kapacitou 64 GB. iPhone 5C a iPhone 5S sa vo vybraných krajinách objaví už 20 septembra. Na Slovensku by sa oficiálne oba nové iPhony mali objaviť až v priebehu decembra tohto roku.

Apple iPhone 5S

Foto: Apple

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.