Reklama

photokina 2012 | Olympus predstavil odľahčený PEN E-PL5

Števo Porubský

Na výstave photokina 2012 sa prezentuje aj japonský Olympus. Jeho novinky sú rovno tri, všetky patria do iného segmentu použitia. Najväčší z nich, model PEN E-PL5 získal oproti predchodcovi (E-PL3) množstvo noviniek, nepríjemnú „ázijskú štvorku“ však výrobca vynechal. Prekvapením je niekoľko prvkov z top modelu OM-D E-M5.

 Olympus PEN E-PL5

Nový PEN E-PL5 je pokračovateľom minuloročného modelu E-PL3, ktorý ponúkal za prijateľnú cenu pomerne zaujímavú výbavu, hoci na top model série nemal. Novinka však PEN E-P3 predbieha. Vo vnútri novinky totiž nájdete Micro 4/3 Live MOS snímač z modelu OM-D E-M5, ktorý je doteraz veľmi oceňovaný Micro 4/3 fotoaparát. CMOS snímač tak ponúkne 16,1 Mpx, hladiny ISO od ISO 200 do ISO 25 600 (rozšírené), takže si užijete zaujímavé snímky aj v tmavých scénach. Samozrejmosťou je známy FAST AF (detekcia kontrastu) s 35 bodmi a stabilizácia snímača v troch osách. Zaujímavá je hodnota kontinuálneho snímania – 8 fps.

 Olympus PEN E-PL5

Zachovaný ostal aj výklopný displej, novinka však má lepšie rozlíšenie – 614 tisíc bodov. Do koľajničiek si môžete síce dať externý EVF hľadáčik, ale displej ponúkne viac obrazu. Ten sa zíde aj pri natáčaní videa. PEN E-PL5 má samozrejme Full HD video pri 30 fps a v progresívnom režime a so stereo zvukom. Samozrejmosťou sú známe efekty – Art filtre, ktorých by ste v novinke mali nájsť rovno 12. Rozmery novinky ostali takmer zachované – 111 x 64 x 38 mm, hmotnosť poskočila na 325 gramov. Je to možno aj tým, že nový PEN Lite si od modelu PEN E-P3 „požičal“ šraubovací grip. Cena novinky by sa mala pohybovať na úrovni 599 € za telo, resp. 699 € za kit s klasickým objektívom 14-42 mm. Na trhu by sa mal nový PEN E-PL5 objaviť v priebehu októbra.

 Olympus PEN E-PL5

Foto: Olympus

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.