Reklama

photokina 2012 | Canon má full-frame za menej ako 2 000 €!

Števo Porubský

Po tom, čo Nikon ešte minulý týždeň predstavil svoj nový a cenovo dostupnejší full-frame model D600 bolo jasné, že nebude jediný veľký výrobca, ktorý niečo podobné ponúkne. Vtipné však je, že Canon ponúkne takmer presne to isté, pridá však navyše zabudované Wi-Fi a GPS, ktoré u Nikonu nenájdete ani náhodou. Jedine externe za poriadny príplatok. Čo však 6D-čka okrem toho ponúkne?

 Canon EOS 6D

Novinka z dielne japonského Canonu pripomína model 60D ale i nedávno predstavený 5D Mark III. Z oboch čosi pochytila a mala by stať cenovo dostupnou full-frame zrkadlovkou pre amatérskych nadšencov. Základom je takmer full-frame snímač s veľkosťou 35,8 x 23,9 mm a rozlíšením 20,2 Mpx. Nikon D600 má Mpx viac, ale na tom veľmi nezáleží. Oproti nemu má však EOS 6D ISO od ISO 100 do ISO 25 600, v rozšírenom režime až ISO 102 400. Takže v tmavých scénach by mal víťaziť. Na spracovanie obrazu slúži procesor DIGIC 5+ (rovnaký, ako v 5D Mk III), ktorý však fotografie v plnom rozlíšení nezvládne spracovávať rýchlejšie ako 4,5 fps, čo je o jeden obrázok za sekundu menej ako Nikon D600.

 

Prekvapením je použitie len 11-bodového AF systému s jediným kríženým bodom, na 5D-čku sa tak nechytá ani náhodou. Škoda tiež chýbajúceho systému ostrenia pomocou detekcie kontrastu, ktorú by filmári určite uvítali. Manuál je však manuál. Rozlíšenie videa je samozrejme maximálne možné, teda Full HD (1080p), no filmári sa nepotešia absencii výstupu na slúchadlá. Kvalitné Full HD v 24, 25 alebo 30 fps či v HD 60/50 fps tak nevyužijete. Hľadáčikom pri filmovaní bude i 3,2-palcový displej (nevýklopný) s rozlíšením 1,04 milióna bodov. Dostatok miesta budete musieť mať na jedinej SDXC karte, viac slotov v tele nenájdete. Samozrejmosťou sú manuálne režimy PASM, ale i vlastné režimy či plná automatika pre amatérov, nechýba ani HDR či rôzne efekty.  Nemilým prekvapením je však len 97% pokrytie hľadáčika, pri full-frame sa toto akosi nenosí. Oželieť tiež musíte zabudovaný blesk.

Canon EOS 6D 

Výrazným rozdielom je zabudovanie GPS a Wi-Fi modulov priamo do tela 6D-čky. Nikon nič také v modeli D600 nemá, jedine externe. GPS vám poslúži na geotagovanie, Wi-Fi zas na pripojenie do lokálnej WLAN siete na rýchle zálohovanie dát, snáď aj na smartfón. Rozmery novinky sú prijateľných 145 x 111 x 71 mm a hmotnosť dosahuje 770 gramov. Cena EOS 6D by mala byť totožná s konkurenčným Nikonom, takže na slovenských pultoch by ste mali nájsť telo za 1 999 €, v sete s  Canon EF 24-105mm f/4L IS USM by vás mala novinka vyjsť na cca 2 500 €. Ceny podobné, výbava takmer rovnaká. Ktorú z nových full-frame noviniek by ste mali vo svojich rukách radšej?

 

Foto: Canon

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.