Reklama

Petya: ransomvér, ktorý zašifruje celý disk

Zdroj | Journaldugeek
Marek Hudák
Zdroj | Journaldugeek
Zdroj | Journaldugeek

Začiatkom mesiaca ste si mohli prečítať o víruse KeRanger pracujúcom na platforme OS X a neskôr zas o Neumcod šifrujúcom počítač, podobne ako aj nový ransomware Petya.

Vydieračský vírusu Petya šíriaci sa prostredníctvom e-mailových správ ponúka pracovnú ponuku v neďalekom Nemecku. Otvorením správy vám nič nehrozí, avšak zlom nastane po stiahnutí a spustení priloženého súboru umiestnenom v cloud úložisku Dropbox.

Stiahnutím priloženého súboru „Bewerbungsmappe-gepackt.exe“, ktorý sa tvári ako samorozbaľovací archív pribalený s ďalšími neškodnými súbormi, už stačí iba spustiť infikovaný .exe súbor. Po jeho spustení dôjde k mechanizmu, ktorý obíde menej ako polovicu antivírusových riešení a ransomware Petya sa dostane do systému.

Petya prepíše MBR (Hlavný Zavádzací Záznam) infikovaného počítača a nechá počítač v stave bez možnosti opätovného spustenia systému. MBR je kód uložený v prvom sectore hard disku. Obsahuje záznamy o partíciach a dôležité informácie o bootovaní systému. Bez nepoškodeného MBR počítač nevie nájsť partíciu, ktorá obsahuje nainštalovaný OS.

Zdroj | Sensorstechforum

Po spustení infikovaného súboru Petya prepísaním MBR spôsobí v systéme Windows niekoľko kritických chýb vedúcich k známej modrej obrazovke (Blue Screen of Death – BSOD) a teda k reštartu.

Reštartom vírus dostane možnosť zašifrovať celý disk a to vďaka falošnej operácií Windows check disk. Operácia kontrolujúca disk v tomto prípade však postupne šifruje disk, konkrétne MFT (Master File Table).

Pozrite si

ESET objavil ransomware LockerPIN, ktorý na telefóne mení PIN

Petya nešifruje všetky dáta, keďže pri HDD s veľkou kapacitou by to trvalo veľmi dlho a používateľ by si možno uvedomil, že je to podvod. Šifrovaním MFT operačný systém stráca vedomosť o umiestnení dát na disku, čím v podstate vírus dokáže zašifrovať celý disk.

Dokončením operácie poškodený používateľ uvidí na obrazovke správu s inštrukciami na opätovný prístup k dátam. Ako aj predchádzajúce ransomware, aj tu autori vyžadujú prístup pomocou Tor siete a platbu v BitCoin (BTC) mene. Konkrétne 0,99 BTC, čo je podľa aktuálneho kurzu približne 422 amerických dolárov.

 

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.