Reklama

Persy začína budovať skladisko vzoriek na Marse

Zdroj | NASA
Juraj Procházka
Zdroj | NASA
Zdroj | NASA

Vedci už získali vzorky hornín z Mesiaca, z asteroidu, aj z kométy, ktoré doviezli na Zem astronauti, alebo kozmické sondy. Ale vzorky z Marsu sú tvrdší oriešok a pritom sú oveľa zaujímavejšie.

V najbližších dňoch rover Perseverance začne stavať prvé skladisko vzoriek na inej planéte. Bude to znamenať zásadný míľnik v kampani NASA a Európskej vesmírnej agentúry (ESA) Mars Sample Return (MSR), ktorej cieľom je priniesť vzorky Marsu na Zem.

Zdroj | NASA/JPL-Caltech
Obsah pokračuje pod reklamou

Miesto, kde Perseverance začne ukladať prvú schránku vzoriek na zábere, ktorý urobil rover 14. decembra 2022, v 646. marťanský deň (sol) svojej misie.

Do úložiska v oblasti krátera Jezero, ktorá sa nazýva “Three Forks” („tri vidličky“) uloží Perseverance v priebehu približne 30 dní celkovo 10 skúmaviek, ktoré obsahujú vzorky z rôznych oblastí krátera Jezero.

Pozrite si

Perseverance je na Marse. Veľký úspech NASA!

Rover odoberal pár vzoriek z každej zo svojich vybraných lokalít. Polovica z každého páru bude uložená v Three Forks ako záložná sada a druhá polovica zostane vo vnútri Perseverance, ktorá bude primárnym prostriedkom na prepravu zozbieraných vzoriek do nosnej rakety na Mars v rámci kampane MSR.

Zdroj | NASA/JPL-Caltech

Mapa ukazuje plánovanú trasu (čierna), ktorou sa Perseverance vydá cez vrchol delty krátera Jezero v roku 2023. Trasa, ktorú už rover prekonal je biela.

Prvou požiadavkou pri budovaní skladu vzoriek na Marse bolo nájsť v kráteri Jezero rovný terén bez kameňov. „Doteraz misie na Mars vyžadovali iba jednu dobrú pristávaciu zónu, teraz ich potrebujeme 11,“ povedal Richard Cook, manažér programu Mars Sample Return v Jet Propulsion Laboratory NASA. „Prvá je pre Sample Retrieval Lander, ale potrebných je aj 10 ďalších, kde budú marsovské helikoptéry Sample Recovery vykonávať vzlety a pristátia.“

Animácia obsahuje kľúčové momenty misie NASA / ESA Mars Sample Return, od pristátia na Marse až po prevoz vzoriek späť na Zem.

Ďalšou úlohou bolo zistiť, kde a ako presne umiestniť rúrky so vzorkami na týchto miestach.

Keďže vrtuľníky sú navrhnuté tak, aby pracovali len s jednou vzorkou súčasne, Percy nemôže trubičky so vzorkami jednoducho vysypať na jednu kopu. Aby sa zaistilo, že helikoptéra bude môcť získať vzorky bez toho, aby narušila zvyšok skladu, alebo narazila na akékoľvek náhodné prekážky, každé miesto vypustenia trubice bude mať „oblasť prevádzky“ s priemerom najmenej 5,5 metra. Vzorky sa preto uložia na povrch v zložitom cikcakovom vzore, pričom budú od seba vzdialené 5 až 15 metrov. Proces potrvá viac ako mesiac.

Zdroj | NASA/JPL-Caltech

Tu je znázornených 21 vzoriek skúmaviek (obsahujúcich horninu, regolit, atmosféru a ďalšie materiály), ktoré boli doteraz zapečatené roverom Perseverance. Vzorky Perseverance ukladané do skladišťa sú zvýraznené zelenou farbou.

Hlavná časť misie Perseverance sa skončí 6. januára 2023, čo je jeden marsovský rok (asi 687 pozemských dní) od jej pristátia 18. februára 2021. Činnosť roveru sa však zďaleka neskončí. Perseverance, ktorej hlavným cieľom je astrobiológia vrátane získavania a ukladania vzoriek, ktoré môžu obsahovať známky starovekého mikrobiálneho života, sa po uložení vzoriek v Three Forks vydá na vrchol delty.

Pozrite si

Persy zazrel na Marse malé tornádo, „prašného diabla“ zachytil aj na fotkách

Obsah pokračuje pod reklamou

Táto nová vedecká fáza, nazývaná Delta Top Campaign, sa začne, keď Perseverance dorazí do priestoru, ktorý tvorí horný povrch delty Jezero. Stane sa tak pravdepodobne vo februári 2023. Počas tejto približne osemmesačnej kampane bude vedecký tím hľadať balvany a iné materiály, ktoré boli prenesené z iných častí Marsu a uložené prastarou riekou, ktorá vytvorila túto deltu.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.