Reklama

Pentax Optio RZ18 ponúkne v kompaktnom tele až 18-násobný zoom

Števo Porubský

Hoci Pentax u nás nepatrí medzi „ľudové“ značky, oplatí sa občas pozrieť aj na tohto výrobcu. Hlavne ak zvažujete kúpu šikovného zariadenia. V prípade modelu Optio RZ18 ide o veľmi šikovný kompakt s obrovským zoomom.

 Pentax Optio RZ18

Novinka od Pentaxu má rozmery len 109 x 61 x 36 mm a hmotnosť dosahuje takmer 200 gramov. Do tohto objemu výrobca naskladal objektív, pre triedu kompaktov až s extrémnym rozsahom, ktorý ponúka až 18-násobné priblíženie. V prepočte na kinofilm je to 25 až 450 mm. Využitie? Asi jedine so statívom, hoci výrobca proklamuje ostré fotografie a video aj pri plnom zoome. Na to má vraj slúžiť stabilizácia SR (Shake Reduction) CCD čipu. Ten má mimochodom rozlíšenie 16 Mpx a zvláda hodnoty ISO do 1 600, resp. 6 400, no len pri zníženom rozlíšení na 5 Mpx. Autofókus disponuje deviatimi bodmi ostrenia, kompenzácia expozície je klasických +/- 2EV. Samozrejmosťou je plná automatika, ktorá si vyberá z 21 scén pre čo najlepší výsledok. Manuálne režimy novinke chýbajú.

 Pentax Optio RZ18

Modelu Optio RZ18 ale nechýba HD video v rozlíšení 1 280 x 720 bodov pri 30 fps. Škoda len, že neponúka stereo zvuk a nahrávky sú ukladané do staršieho, ale aspoň kompatibilnejšieho AVI formátu. Úložiskom môžu byť karty do štandardu SDXC. Ako hľadáčik poslúži 3-palcový displej s rozlíšením 460 tisíc bodov. Zaujímavý je aj makro težim od 4 cm. K počítaču novinku pripojíte cez USB kábel, k TV ju však cez HDMI nepripojíte. Akosi výrobca na toto rozhranie „zabudol“. Cenovka ale nie je najhoršia. V priebehu novembra by ste mali za novinku zaplatiť po prepočte okolo 220 €.

 Pentax Optio RZ18

Foto: Pentax

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.