Reklama

Pentax O-GPS1: a hviezdy vám budú pri fotení pózovať

Marek Šimunek

Pridávanie GPS súradníc do fotografií pre neskoršie lepšie triedenie nie je žiadnou novinkou. Možnosť geotaggovania fotografií ponúka množstvo kompaktných fotoaparátov. Ak však vlastníte digitálnu zrkadlovku Pentax nemusíte zúfať. Pre trojicu modelov tejto japonskej spoločnosti existuje externý GPS modul, ktorý okrem geotaggovania využijete aj pri fotografovaní planét a hviezd.

Pentax O-GPS1

Novopredstavená externá GPS jednotka pre zrkadlovky Pentax sa nasadzuje do sánok určených pre prichytenie externého blesku. Okrem zemepisnej šírky a dĺžky dokáže O-GPS1 doplniť vaše fotografie o ďalšie informácie ako nadmorská výška, čas koordinovaný s UTC alebo dokonca aj smer, ktorým bola daná fotografia vyhotovená. Fotografie takto obohatené o doplnkové dáta ako GPS súradnice alebo nadmorská výška môžete následne v počítači jednoducho triediť v špecializovaných programoch a v prípade potreby tak zobraziť v množstve vašich fotografií iba tie, ktoré boli vyhotovené v určitej lokalite. Externá GPS jednotka Pentax O-GPS1 je kompatibilná s trojicou zrkadloviek tejto japonskej spoločnosti Pentax K-5, K-r a Pentax 645D, pričom v prípade posledného modelu nie sú prístupné špecializované funkcie.

Pentax O-GPS1

Spojením dát, ktoré dodáva GPS jednotka a systému pre stabilizáciu obrazu SR (Shake Reduction), ktorý je integrovaný vo fotoaparáte, môže užívateľ získať niekoľko doplnkových a unikátnych funkcií ako napríklad ASTROTRACER, ktorá je určená pre jednoduché sledovanie a fotografovanie nebeských telies. Jednotka automaticky vypočíta pohyb planét, hviezd a ďalších nebeských telies na základe údajov o zemepisnej dĺžke a šírke je schopná pohybovať obrazovým senzorom fotoaparátu v súlade s pohybom nebeských telies. Výsledkom tejto sú ostrejšie fotografie nebeských telies, a to aj pri pomerne dlhých expozičných časoch. Ďalšou doplnkovou funkciou je jednoduchá navigácia s indikáciou polohových dát cieľového miesta Simple Navigation, ktorá uľahčuje opakované vytváranie snímkov z rovnakého miesta. Integrovaný elektronický kompas zobrazí s veľkou presnosťou smer fotoaparátu pri vytvorení snímky s použitím magnetického poľa zeme. Celá jednotka O-GPS1 má pevnú konštrukciu, ktorá umožňuje jej používanie za mierneho dažďa, ale aj v zhoršených klimatických podmienkach, pričom o jej napájanie sa postará jedna batéria AAA. Externá GPS jednotka Pentax O-GPS1 by sa na trhu mala objaviť koncom mesiaca júl za odporúčanú cenu 199 €.

Foto: Pentax

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.