Reklama

Pentax K-5: poriadne zrkadlo pre skúsených amatérov

Števo Porubský

Spoločnosť Pentax nie je až takou známou, ako jej konkurencia, no vo svete fotografie znamená ikonu. Občas sa možno stretnete s kompaktom či veľkým zrkadlom s logom Pentax, ale inak nič. Občas sa tiež objaví novinka, ktorá ohúri, ale na masový trh sa jej akosi nepodarí dostať. Možno sa to zmení práve týmto modelom.

 Pentax K-5

Novinka v sebe skĺbila prednosti modelu K-7 z minulého roku a pridala niekoľko vylepšení. Magnéziové telo s ochranou voči prachu, vode, pare a chladu (do -10 °C) v sebe ukrýva nový CMOS čip s veľkosťou 23,7 x 15,7 mm a s rozlíšením 16,2 Mpx. Veľmi zaujímavo znie informácia o hodnote ISO. V normálnom režime je od ISO 80 po ISO 12 800, v rozšírenom užívateľskom režime môžete snímať až pri ISO 51 200! Čipu sekunduje vynovený PRIME II procesor. Táto dvojica má na svedomí aj zvýšenie počtu snímok v plnom rozlíšení za sekundu, hodnota sa zastavila na čísle 7 fps. Rovnako je vylepšený aj systém automatického ostrenia – SAFOX IX+, ktorý má klasických 11 zaostrovacích bodov. Mnohí z vás tiež ocenia životnosť mechanizmu uzávierky, ktorá by mala bez problémov dosiahnuť až 100 tisíc cyklov.

 Pentax K-5

Lepšie HDR, kvalitnejšie video

Inovácia neobišla ani HDR funkciu, ktorá by mala poskytovať ešte lepšie výsledky, ako tomu bolo v minulom modeli. Počas režimu Live View na veľkom 3-palcovom displeji s rozlíšením 921 tisíc bodov je zas používaný Contrast AF. Pozitívom je aj nová Shake Reduction, teda stabilizácia snímača priamo v tele fotoaparátu. Zaujímavo znie 9 samostatných užívateľských režimov, či 18 rôznych filtrov na dodatočnú aplikáciu na fotografie. V súčasným zrkadlovkách nechýba ani možnosť natáčania videa. Model K-7 ponúkal len HD video, no novinka zvláda Full HD video pri 25 fps a stereo zvuku, pričom môžete pripojiť aj externým mikrofón. Cenu ani dostupnosť výrobca zatiaľ nezverejnil, dúfame však, že sa nám podarí novinku získať do pripravovaného Veľkého testu vo vianočnom vydaní BCMOBIL & TECHBOX.

 

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.