Reklama

Pentax K-30 nemá z vody strach, časté pády už ale nemusí prežiť

Števo Porubský

Pentax si na tohtoročné leto pripravil nielen model K-01, ale i pomerne lacný model klasickej digitálnej zrkadlovky – K-30. Ten je zaujímavý najmä tým, že hoci patrí medzi lacnejšie kúsky, odolá i vode. Pády však ošetrené nemá, hoci jeden-dva vydrží určite. Za svoju foto výbavu sa tiež nemusí vôbec hanbiť.

Pentax K-30 

Jedným z posledných modelov, ktoré Pentax predstavil v tomto roku je bezzrkadlovkový model K-01, ktorý napriek svojim rozmerom ponúka príjemnú výbavu a výmenné objektívy. S podobným základom prichádza i model K-30, no ten má tvary klasickej zrkadlovky a s hranolom v tele. Rovnaký je však CMOS snímač s rozlíšením 16 Mpx a veľkosťou APS-C. Vďaka procesoru Pentax PRIME M umožňuje kontinuálne snímanie rýchlosťou 6 fps do 30 obrázkov. Hodnoty ISO novinka ponúkne až do úrovne ISO 12 800, v rozšírenom režime až ISO 25 600. Presné ostrenie má na starosti senzor SAFOX IXi+ s 11 ostriacimi bodmi (9 krížových) a 77-segmentový systém merania expozície. Kompenzácia expozície pritom ponúkne +/- 5 EV čo v tejto triede nebývalo zvykom.

Pentax K-30

Displej na zadnej strane využijete aj na Live View režim. Displej má uhlopriečku 3 palce a rozlíšenie 921 tisíc bodov, teda VGA rozlíšenie. Live View sa zíde aj pri natáčaní Full HD videa, ktoré vie novinka ukladať do MPEG-4 AVC (H.264) formátu pri 30 fps, no len s mono zvukom. Samozrejmosťou Pentaxu K-30 je fotenie do RAW, HDR, množstvo scénických režimov, či efektov (filtrov). Nezvyčajnou konkurenčnou výhodou je však určite odolnosť voči vlhkosti a vode, čo v tejto kategórii len tak ľahko nenájdete. Zaujímavým riešením v prípade „núdze“ je i možnosť využitia adaptéra na klasické AA batérie. Prekvapením je taktiež hľadáčik so 100% pokrytím scény. Cena novinky so setovým objektívom (18 -55 mm) by sa mala pohybovať okolo 700 €. Na trhu sa objaví v troch farbách – bielej, čiernej a modrej. Či sa objaví aj na našom malom trhu je otázne, veríme však, že áno.

 Pentax K-30

Foto: Pentax

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.