Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Pentax K-1 - prvý full-frame v portfóliu s unikátnym displejom

Pentax K-1 - prvý full-frame v portfóliu s unikátnym displejom
Zdroj | Pentax
Števo Porubský
Pentax K-1 - prvý full-frame v portfóliu s unikátnym displejom
Zdroj | Pentax
Zdroj | Pentax

Japonský Ricoh Imaging, ktorý vlastní Pentax sa po stredoformátoch a APS-C zrkadlovkách dal aj na dráhu full-frame fotoaparátov. Prvý model nesie názov Pentax K-1 a je vybavený tým najlepším, čo Pentax má.

Zdroj | Pentax

Základom novinky je tak obrovský (36 x 24 mm) full-frame snímač s rozlíšením 36,4 Mpx. Snímač je pomerne citlivý. V základe ide o ISO 100, no vyhnať ju možno až na ISO 204 800. Na čipe je aj systém automatického ostrenia s 33 bodmi systému SAFOX 12. Čip je okrem iného umiesnený na 5-osovej stabilizácii, takže K-1 môžete pokojne použiť aj so staršími nestabilizovanými objektívmi.

Full-frame snímač nemá ani low-pass filter. Čip spolupracuje s procesorom PRIME V, vďaka čomu je K-1-tka schopná snímať rýchlosťou do 4,4 fps v plnom rozlíšení. Na analyzovanie expozície používa 86 000 px RGB snímač.

Zdroj | Pentax

Vo výbave je niekoľko režimov, samozrejmosťou sú PASM a vlastné režimy (5x), prekvapivo je však na voliči aj plná automatika. Zaujímavý je druhý jog-dial napravo od vrchu hľadáčika. Pomocou neho je možné rýchlo prepínať a nastavovať základné i pokročilejšie nastavenia.

Zdroj | Pentax

Všetka jemná elektronika je zabalená v odolnom tele z horčíkovej zliatiny s utesnením všetkých možných otvorov. Pentax K-1 je odolný aj voči mrazu, dokáže pracovať až do -10°C. Zaujímavé je, že Pentax K-1 má fungovať so všetkými známymi objektívmi Pentax.

Pozrite si

Pentax K-3 II – Žeby najlepšia zrkadlovka pre astrofotografov?

Zdroj | Pentax

Ak plánujete natáčať s novinkou i videá, vedzte, že maximálne rozlíšenie je 1 920 x 1 080 px pri 25 fps v MOV formáte. Ultra HD video si môžete natočiť len ako časozberné video. Na ukladanie dát slúži dvojica slotov pre SDXC karty. Pentax K-1 má aj Wi-Fi modul, no nechýba ani GPS modul s funkciou Astrotracer a elektronickým kompasom.

Zdroj | Pentax

Čerešničkou na torte je unikátny systém vyklápania displeja. Áno, Pentax K-1 ako prvá zrkadlovka na svete má výklopný displej. Má 3,2″ a VGA rozlíšenie. Jeho vyklápanie je navrhnuté pomocou 4 teleskopických trubičiek, ktoré dovoľujú nastaviť displej do akejkoľvek polohy. Nie je ho ale možné vyklopiť o 180°.

Zdroj | Pentax

Rozmery novinky sú 136,5 x 110 x 85,5 mm, hmotnosť dosahuje 925 gramov. Pentax K-1 bude v predaji už čoskoro s cenou okolo 1 800 USD. Podobnú cenu, ale v eurách môžeme očakávať aj u nás.