Reklama

PC hranie nie je mŕtve! Zachráni ho Razer Blade

Dominik Fúsek

Spoločnosť Razer, známa ako výrobca profesionálneho herného príslušenstva, na výstave CES 2011 predstavila zaujímavý herný netbook s klávesnicou tvorenou displejmi (Razer Switchblade: revolúcia na poli mobilných hier?). Nedávno výrobca na internete rozšíril trailer tvrdiaci, že hry na PC ešte nie sú mŕtve a máme sa tešiť na 26. augusta. Prekvapivo sme sa nedočkali špecifikácií a predaja nádejného netbooku, predstavený bol úplne iný stroj.

Razer Blade

Podľa výrobcu skutočné herné laptopy v súčasnosti neexistujú, každý z doterajších pokusov má problém buď s prenosnosťou, alebo výkonom porovnateľným s desktopmi. Razer Blade je teda prvý svojho druhu. Napriek obrovskej 17,3“ uhlopriečke Full HD LED displeja, ktorá si nevyhnutne vyššie rozmery vyžaduje, Blade váži pomerne prijateľných 3,16 kg. Za to vďačí najmä hrúbke iba 2,24 cm, ktorou prekonáva ekvivalentný Apple MacBook Pro. Rozdiely novinky oproti netbooku Switchblade sú síce zjavné, i tak oba modely zdieľajú rozšírené možnosti ovládania. V prípade veľkého Bladu ide o unikátne riešenie touchpadu. Ten sa nachádza na pravej strane klávesnice namiesto numerického bloku. Nejde však len o pasívnu dotykovú plôšku, ale o multitouch displej s rozlíšením high-end smartfónov (800 x 480 b.). Tá funguje podobne ako na konzolách Nintendo DS/3DS, teda podľa potreby zobrazuje doplňujúce herné informácie alebo slúži ako ovládač a rýchly prístup k rôznym funkciám. Nad touchpadom sa nachádza 10 programovateľných tlačidiel, ktoré takisto zvyšujú herný komfort.

Razer Blade

Výrobca popracoval aj na vnútornostiach, dokonca nadviazal hlbokú spoluprácu s Intelom a Nvidiou, čoho výsledkom by malo byť optimálnejšie chladenie notebooku. Procesor Intel Core i7 2640M má síce iba dve jadrá, základná frekvencia 2,8 GHz a Turbo 3,5 GHz však žiadnej lenivosti nenasvedčujú. Takisto 2 GB grafika Nvidia GeForce GT 555M zďaleka nepatrí ku špičke, v súčastnosti postačí aj najnáročnejším. Ak si na chvíľu od hier dáte pauzu, systém rád prepne na integrovanú grafickú kartu a ušetrí energiu 60 Wh batérie. 8 GB DDR3 1 333 MHz RAM určite postačí, s 320 gigabajtovým diskom už je to ale otázne. Vzhľadom na cenu 2 800 $ (1 944 €) by sme očakávali aj SSD disk. Vo výbave nechýba plejáda štandardných konektorov a pripojení, vrátane USB 3.0 a HDMI. V USA predaj štartuje v poslednom štvrťroku, či sa Blade dostane aj k nám, nie je známe.

Razer Blade

Zdroj a foto: engadget.com, hitechreview.com, Razer

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.