Reklama

Park Beyond & Exoprimal - bláznivé budovanie parkov i sci-fi boje s dinosaurami

Zdroj | Steam
Michal Korec
Zdroj | Steam
Zdroj | Steam

Letné mesiace využili niektorí tvorcovia aj na vydanie nových značiek s netradičnými konceptmi. Japonskí tvorcovia stavili tentokrát na stratégiu, kde sa snažíte budovať zábavný park, ale pridali do toho nemalú dávku fantázie.

A z iného štúdia zase prišli sci-fi boje s exoskeletmi i dinosaurami – divočina na prvú, ale keď sa do nej ponoríte s dobrou partiou, môžete si užiť pár akčných nocí.

Zdroj | Steam
Obsah pokračuje pod reklamou

Park Beyond (PS5, Xbox Series, PC)

Park Beyond nadväzuje na klasické stratégie typu Theme Park, kde budujete zábavný park. Akurát sa autori rozhodli obohatiť hrateľnosť o fantastické prvky, ktoré občas popierajú fyzikálne zákony v prospech hrateľnosti.

Štruktúra hry je celkom fajn: tutoriál vás učí ovládanie a základy, kampaň vám reálne ponúka príbeh, k tomu sandbox režim, kde sa môžete vyšantiť v otvorenom svete s väčšou voľnosťou. Tutoriál i prvá misia vás jasne vyskúšajú, či na túto hru máte: otvorí sa totiž hotový svet plný výškových budov, parkov či ulíc, kde treba ísť stavať vlastnú dráhu. No medzi toľkými bodmi to predstavuje istú výzvu, lebo nemôžete tie koľaje šupnúť hocikde, ale musí to mať logiku a máte aj pokusný vozík, ktorého jazda ukazuje, či je reálne chodiť po tejto dráhe.

Zdroj | Steam

Pri stavaní môžete nastavovať všeličo – koľaje, dĺžku, smer, výšku a sklon. To všetko berie simulácia do úvahy a keď to nefunguje, zistíte, že vozík niekam ani nevyjde alebo nevhodne klesá – v horšom prípade vypadá z dráhy, čo je otázka bezpečnosti a rýchlosti. Inak sa samozrejme snažíte o bláznivé konštrukcie a hra vás pustí do rozličných krkolomných verzií. Akurát recenzovaná Xbox Series verzia má také náročné ovládanie, že som zatínal zuby pri stavaní druhej či tretej dráhy – všetko je prekážka, všetko musíte riešiť a zábava sa niekedy veľmi rýchlo vytráca.

Ona sa však vráti, keď začnete využívať tie bláznovstvá. Napríklad, že horské dráhy majú aj rampy na skoky alebo sa menia na iné predmety – môžu sa potápať vodu alebo lietať ako rakety vzduchom. Tenká hranica medzi prísnou realitou a šialenými vynálezmi sa stretáva vo vašich rukách.

Zdroj | Steam

No netreba budovať ani horské dráhy – ako názov napovedá, trba riešiť celý park, čo znamená viaceré atrakcie, bufety, oddychové zóny, ale aj čistotu parku a podobné elementy. Do toho sledujete ekonomické ukazovatele, lebo finančná riaditeľka vás nepustí do všetkého. Návštevníci potrebujú byť štastní i spokojní, aby míňali peniaze – tie môžete potom vložiť aj do výskumu a rozširovať možnosti. Každá misia začína náčrtom možností a prezentáciou, následne pristúpite k realizácii. Potom sledujete ukazovatele úžasu a napĺňate tzv. Impossification element, ktorý dodáva tie nadnesené prvky.

Možností nie je málo a okrem príbehu sa môžete vyšantiť aj v otvorenom sandbox režime. Akurát má hra viaceré chyby resp. znepríjemňuje hrateľnosť: jedna vec je konzolové ovládanie, ktoré je fakt ťažkopádne. Je to prekvapivé zistenie, lebo dvojica hier Two Point Hospital a Two Point Campus sa ovláda hladko, zatiaľ čo tu škrípete zubami od prvej hodiny. Na niečo sa dá zvyknúť, ale niektoré kombinácie páčiek či tlačidiel sú krkolomné. Ďalšiu výzvu predstavuje AI, ktorá úplne nesedí, najmä pri správaní návštevníkov alebo zamestnancov – no to sú tiež esenciálne záležitosti, lebo bez nich skrátka park nefičí ako má.

Zdroj | Steam

Park Beyond tak nakoniec vyzerá lepšie v ukážkach a na papieri ako sa reálne hra. Má zábavné momenty, no mieša sa tu aj kopa problémov a s nimi sa nemusí každý hráč vysporiadať.

PLUSY: zábavný manažment, viaceré dobré nápady, niektoré misie majú dobré parky
MÍNUSY: konzolové ovládanie, AI, malý výber atrakcií

Zdroj | Steam

Exoprimal (PS5, PS4, Xbox Series, Xbox One, PC)

Sci-fi akcia pre piatich hráčov, kde bojujete proti dinosaurom, môžete si ich aj vyvolať a sami pochodujete v exoskeleton oblekoch? Fúha, to znie ako pekný japonský bizár a mnohí boli voči hre dosť kritickí pred vydaním, ale je to zaujímavý kus. Pravda, na začiatku sa musíte obrniť trpezlivosťou, vytvoriť si tzv. Capcom ID a prepojiť ho s konzolovým účtom (čo istý čas trvalo) a musíte mať aj Xbox Live alebo Game Pass, inak si hru zameranú na online nezahráte. Ale keď splníte požiadavky, ide sa na to!

Obsah pokračuje pod reklamou

Hra má prekvapivo veľa príbehových animácií, ktoré sú postupne dávkované medzi misiami. Ich štruktúra nie je ľahká a časť histórie či diania si pozeráte aj retrospektívne. V zásade sa presunieme do roka 2040, kde sa na oblohe objavili portály a Zem zaplavili dinosaury. Do diania sa rýchlo zapojí vyšinutá AI menom Leviathan, ktorá sa ovláda odstrihnutý ostrov Bikitoa, kde robí korporácia Aibius rozličné výskumy. Stačí pár animácií a objavíte aj divočinu v podobe hre s časom, kde Leviathan vytvoril aspoň dve časové línie a posúva rôzne tímy exoskeleton bojovníkov do akcie proti dinosaurom či proti sebe na rozličných mapách.

Zdroj | Steam

Váš tím Hammerheads obsahuje zaujímavé postavy: veliteľa Lorenza, inžiniera Aldersa, drsniačku Majesty, androidku Sandy a vášho nováčika Ace. Toho si môžete na začiatku prispôsobiť a vidíte ho v zrkadle, no inak veľa vody nenamúti. Príbeh sa ho snaží zahrnúť, oveľa lepšie sú vykreslení ostatní a nájde sa priestor pre dramatické, vtipné i napínavé scény. To som pôvodne nečakal, lebo podľa pôvodných náčrtov to vyzeralo na bláznivú akciu oblekáčov a dinosaurov, no je tu toho viac.

Hrateľnosť sa však sústredí na klasický multiplayer, dokonca aj sólo hráč sa zapája do online bitiek tímov. Chodíte spravidla v pätici, tomu sú prispôsobené aj obleky, jednotlivé varianty a dopĺňanie vlastností. Každý exoskelet oblek je dobré otestovať, aby ste poznali aj svoju rolu v boji. Hrá má desať oblekov v troch štýloch: útočné, ťažké a podporné. Každý oblek má iný set schopností, aj zbrane – ťažké obleky plnia rolu tankov, takže slabšia pohyblivosť, ale ohromná palebná sila. Útoční sú zlatý stred a podporní vydržia najmenej, no majú neraz najsilnejšiu výbavu.

Zdroj | Steam

Bežné súboje 5 proti 5 vyskúšajú vaše možnosti a znalosti oblekov. Ale keď začnete bojovať aj proti dinosaurom, platí iná taktika. Najprv idú proti vám hordy malých, ale potom nabehnú väčšie beštie, aj ich ukazovateľ zdravia je natiahnutý a dajú zabrať.

Príbehová kampaň je roztrúsená medzi misie v teréne a funguje tak, že tím príde k bodu, aktivuje kus misie a plní ju. Máte istý časový úsek, neraz bojuje aj konkurencia. Takto sa hýbete po mape, kým nesplníte všetky zadania. Napríklad Dinosaur Cull – treba zlikvidovať istý počet nepriateľov alebo väčších ozrút. Escort značí, že treba chrániť VIP postavu na prieskume a útočia beštie. Area Defense je o ochrane zariadení v olbasti. Vortex Sabotage je celkom zábavný, kde sa snažíte ničiť zariadenie za dinosaurmi.

Finále je potom zabezpečené v inom type misií, kde neraz súperite na čas s nepriateľským tímom. Data Key Security je o tlačení vozíka do cieľa, zatiaľ čo prebieha akcia. Uplink Control je variácia na známu obranu troch bodov na mape, Energy Taker je o zbere energií po mape či kradnutí nepriateľovi. Omega Charge je zábava – hlušenie dinosaur plní ukazovateľ veľkého kladiva, ktorým treba zmastiť ciele.

Zdroj | Steam

Misie sú zložené z viacerých úloh, takže ak nezvládnete jednu, môžete čosi dobehnúť neskôr. Hrať sa dá aj s príbehom i bez neho, variabilita nie je márna. Vďaka desiatim oblekom a rozličným kombám v misii sa môžete vyšantiť. A prekvapí aj ponuka dinosaurov, ktorá sype rozličné druhy a tak ľahko sa neomrzia.

Takže Exoprimal nie je márny letný titul, akurát sa pripravte, že je to čisto online záležitosť a príbeh je skôr roztrúsený medzi jednotlivé záťahy. Prinesie pár dobrých momentov, no najviac si hru užijete, ak pôjdete do akcie s partiou kamošov. Exoprimal je zahrnutý aj v predplatnom Game Pass.

Exoprimal na test poskytol Capcom, Game Pass Ultimate predplatné Xbox.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.