Reklama

Pánty - novodobé kazítko notebooku? Dajú sa však opraviť

Števo Porubský

V spoločnosti PCexpres sme sa boli pozrieť na to, ako je možné opraviť pánty notebooku. Nie je to nič jednoduché, ale ide to. Prečo práve pánty? Tie sa totiž kazia najviac a mnohí výrobcovia nie sú ochotní uznať reklamáciu z dôvodu ich fyzického poškodenia.

Pánty notebooku, ktorý dennodenne používate, sú hneď po klávesnici asi najviac namáhanou časťou. Hoci sú z kovu, sú často tou najslabšou časťou. Ale poporiadku.

Spočítajte si to. Každý deň pracujete, alebo sa hráte na notebooku. To znamená, že ho otvoríte minimálne 365x do roka. Ak ho používate viackrát denne a nenechávate ho otvorený, tak toto číslo musíte vynásobiť aspoň dvomi.

V mojom prípade toto číslo môžem násobiť pokojne aj číslom 4 či 5. Za rok tak otvoríte notebook minimálne 365-krát, no nie je nič výnimočné, keď aj 1 825-krát. To už je slušné číslo.

Záruka na nový notebook je 2 roky. To znamená okolo 730 otvorení, resp. aj 3 650 otvorení. Podľa skúseností servisných pracovníkov PCexpresu sa na opravu dostávajú notebooky vo veku okolo 3 rokov, pričom ide hlavne o lacnejšie zariadenia za pár stoviek eur, no objavia sa aj omnoho drahšie modely.

Výnimočné ale prekvapivo nie sú ani kúsky, ktoré sú ešte v záruke. Výrobca totiž nie je veľmi ochotný opravovať zariadenia, ktoré mohli byť poškodené aj fyzicky.

Pánt sa totiž dá vylomiť aj pri viac ako maximálnom otvorení veka a vy len ťažko dokážete, že ste tak neurobili. Servis si aj preto myslí, že pánty na lacných, resp. plastových notebookoch sú novodobé kazítka.

Po čase jednoducho odídu a používateľ si musí kúpiť nový notebook, keďže ten súčasný mu nikto neopraví. Nie je to však výlučne chybou výrobcov notebookov.

Musíme si uvedomiť, že my, spotrebitelia, chceme čo najlacnejší tovar a v mnohých prípadoch sa to musí niekde odraziť. To môže byť aj prípad notebookov, ktoré sú v súčasnosti spotrebným tovarom.

Pánty vo vnútri prémiového notebooku:

Prečo sa pánty kazia?

Pánty a všetko okolo nich, ako extrémne namáhaná časť notebooku, sa kazia prevažne na lacnejších notebookoch s celoplastovým telom. Nie je však nič nezvyčajné, že sa pokazia aj na nadupaných hráčskych delách s obrovským displejom.

Aj samotný displej je tak trochu dôvodom. Lacnejšie notebooky sú totiž často vybavené pomerne veľkým, 15 a viac palcovým displejom s vyššou hmotnosťou, ako pri prémiových modeloch s tenučkým telom.

Dôvodom vyššej kazivosti pántov je i fakt, že výrobcovia kvôli šetreniu hmotnosti uchytávajú pánty priamo do vylisovanej spodnej časti notebooku.

To je problém, pretože kovová časť pántu je ukotvená priamo do plastu. Po tisíckach otvorení pomerne tuhého pántu, počas ktorého na plast vo vnútri pôsobí teplo z hardvérových súčastí notebooku, sa plast jednoducho opotrebuje a praská.

Pánt sa tak jednoducho vylomí, pričom môže poškodiť aj iné vnútorné časti (napr. reproduktor). Ak aj náhodou máte notebook, ktorého spodné pánty držia na väčšej kovovej platničke, môže sa pokojne stať, že tuhý pánt časom doláme plastový kryt displeja.

Je to to isté, ako pri predchádzajúcom prípade, len v druhej časti pántu. Tiež vraj nie je ničím výnimočným, že táto horná časť pántu časom praská. Je totiž z tenkého kovu, ktorý sa mechanickým pohybom a tlakom opotrebováva. Po pár rokoch tak pánty logicky odchádzajú.

Takéto notebooky je ale možné odhaliť už pred kúpou. Stačí si vyskúšať, ako ťažko ide otváranie veka displeja. Ak ide extrémne ťažko, nemôžete čakať, že sa časom rozhýbe.

Naopak, pánt bude stále rovnako pevný a časom sa poškodia práve plastové časti okolo. Prémiové notebooky z kovu majú výhodu v tom, že sú od základu pevné. Napríklad MacBooky takýto problém nikdy nemali a ani mať nebudú.

To isté platí aj o iných notebookoch, ktoré majú kovové telo i veko displeja.

Takto vyzerá nový, ešte nepoškodený pánt. Matka na bočnej strane slúži aj na úpravu tuhosti otvárania.

Oprava pántu je možná

Poviete si, veď stačí vymeniť iba spodný plastový výlisok a je to. Žiaľ, také jednoduché to nie je. Pri dvoj-trojročnom notebooku už neexistujú takéto náhradné diely, resp. si ich drží priamo výrobca pre prípady, keď reklamáciu musí uznať.

V rukách tak máte notebook, ktorý má vylámané úchyty pántu a nemáte šancu poškodenú časť vymeniť. Chalani z PCexpresu prišli na jednoduché, no prácne riešenie, ako vylomené pánty opraviť. Využívajú na to epoxid, ktorý nahrádza vylomené plastové časti.

Toto riešenie ako jediný na Slovensku ponúka práve PCexpres, najväčší pozáručný servis na Slovensku. Vďaka tomu je pánt opäť na svojom mieste a drží, ako nikdy predtým. Preventívne je epoxidom pri oprave prípadne zaliaty aj nepoškodený pánt, čím sa zabezpečí, aby sa v budúcnosti nestalo to isté, čo s tým prvým.

Epoxid je po vytvrdnutí extrémne pevný a dá sa vybrúsiť tak, aby neprekážal po zložení notebooku žiadnej súčiastke.

Nejde to na počkanie

Práve epoxid je dôvodom, prečo sa takáto oprava nerobí ani v expresnej firme PCexpres na počkanie. Hmota musí schnúť a tvrdnúť aspoň niekoľko hodín. To však nie je všetko. Ako zákazník musíte počkať, kým sa dostanete na rad, a tak môže oprava trvať aj 4-5 pracovných dní.

Za príplatok 30 € ale môžete mať notebook hotový aj skôr, do 24 hodín. Samotná oprava pritom stojí do 90 €. Vzhľadom na aktuálne ceny notebookov to nie je málo, no je to výrazne menej, ako by ste zaplatili za nový notebook.

Potešiť vás môže aj fakt, že takto opravený notebook sa ešte nikdy s rovnakou chybou nevrátil späť. V servise pritom robili takýchto opráv desiatky. Pánty, resp. plasty upravené epoxidom vydržia už snáď večnosť.

Doma to však neskúšajte, mohli by ste poškodiť notebook tak, že ho neopraví už nikto.

Ak sa aj váš notebook pomerne ťažko otvára a viete, že je z plastu, buďte opatrní. Pripravte sa však aj na to, že raz to môže skončiť zle. V takom prípade riešenie už poznáte. PCexpres odporúča, aby ste si v servise notebookov nechali pánty jemne povoliť. Vďaka tomu nebudú klásť taký odpor a zníži sa tlak pôsobiaci na plastové časti, v ktorých sú pánty ukotvené. Takéto opatrenie stojí pár eur, oprava vylomeného pántu však už mnohonásobne viac. My vám odporúčame nechať si tento úkon urobiť počas čistenia notebooku, získate tak 2v1.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.