Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Panasonic MULTISHAPE - žeby najlepší vynález poslednej doby?

Panasonic MULTISHAPE - žeby najlepší vynález poslednej doby?
Števo Porubský
Panasonic MULTISHAPE - žeby najlepší vynález poslednej doby?

Začiatkom tohto roka mi kuriér doniesol pomerne veľkú zásielku s logom japonského Panasonicu. Na rozdiel od akýchkoľvek predošlých zásielok, táto neobsahovala ani fotoaparát, ani slúchadlá, či reproduktor a už tobôž nie nejaký televízor.

Kuriér doniesol produkt MULTISHAPE, ktorý vo mne sprvoti (ešte kým som ho registroval iba zbežne v mailoch) veľký úžas nespôsobil. Až neskôr, keď som dostal ponuku testovať tento systém, som si o ňom pozrel viac a ostal som veľmi milo prekvapený.

96 %
Panasonic MULTISHAPE za unikátny produkt, ktorý je zelenší ako iné a môže byť práve tým, čo hľadáte pre seba alebo pre blízkeho. Za mňa je to ideálny multifunkčný strojček pre všetkých, ktorí používajú aspoň dva samostatné strojčeky.

Výhody

  • zariadenie všetko v jednom
  • pomerne priaznivá cena
  • rôzne moduly pre rôzne potreby

Nevýhody

  • chýba USB-C alebo Qi nabíjanie
  • nefunguje počas nabíjania
  • hodila by sa možno aj aplikácia
Obsah pokračuje pod reklamou

Panasonic MULTISHAPE je na prvý pohľad bežný zastrihávač vlasov, fúzov a brady, no stačí pár sekúnd a už je z neho holiaci strojček či zastrihávač chlpov v nose, ušiach a na tvári. Takých tu ale už bolo a ešte viac je. Panasonic MULTISHAPE je ale unikátny v tom, že môže byť zároveň aj elektronickou zubnou kefkou!

Ešte aj tvar základnej jednotky je taký, ako sa na elektrickú zubnú kefku patrí. Neveľký valec, ideálne padnúci do ruky. Samozrejmosťou je odolnosť voči vode a vlhkosti, takže ho pokojne môžete používať s mokrými rukami či dokonca v sprche.

Osobne používam zastrihávače nielen na bradu a fúzy, ale aj hlavu, dokonca aj od značky Panasonic, no v prípade MULTISHAPE je strihanie vlasov podstatne rýchlejšie, menej bolestivé (starší strojček sa neraz zasekol a „trhal“ vlasy) a jednoduchšie. Dokonca mi príde aj o čosi tichší.

Zastrihávacia hlava je pomerne široká (39 mm) a má nože z japonskej nerez ocele brúsené laserom. Plusom sú až tri nadstavce, vďaka ktorým je možné strihať vlasy a bradu od 1 do 30 mm, a to v 0,5 mm nastaveniach. Bežne majú strojčeky iba dva nadstavce do 20 mm. Štvrtý nadstavec je statický, nie je ním možné meniť dĺžku strihu a slúži na strihanie chlpov na tele, keďže je zaoblený a tým nedráždi kožu na tele.

Užšia hlava so šírkou čepele 26 mm je ideálna na detaily, napríklad úpravu fúzov či detailov brady okolo úst, uší či na krku. Aj táto hlava má dva nadstavce, s ktorými viete strihať od 1 do 20 mm. Na zmenu dĺžky strihu neslúži žiadne posuvné tlačidlo, ktoré sa po čase uvoľní, vyhrká či zničí, ale prstenec na každej hlave zvlášť. To je taký milý malý bonus pre väčšiu trvácnosť.

Zaujímavosťou hlavice na strihanie chĺpkov v nose a ušiach je akýsi vysávač, ktorý takmer dokonale odstráni zostrihané chĺpky z nosa a uší, takže vás tam po strihaní nebudú štekliť či inak otravovať a ani nebudú po celom umývadle. Stačí hlavicu potom rozobrať otočením a umyť ju. Používanie hlavy je rovnako jednoduché ako pri podobných jednoúčelových strojčekoch.

Nadstavec s holiacim strojčekom (41 mm) je tiež šikovným pomocníkom pre všetkých, ktorí majú radi hladké oholenie. Nepotrebujete manuálny strojček či iný elektrický strojček. Hlava so strojčekom má tri planžety z japonskej ocele a holí takmer dokonale. Všetky tri planžety sú odpružené a tak majú čo najlepšie kopírovať tvar tváre. Samozrejmosťou je možnosť suchého i mokrého holenia.

Čerešničkou na pomyselnej torte je ale nadstavec so zubnou kefkou. Ide o mechanickú elektrickú zubnú kefku so sonickými vibráciami. V balení sú dve takéto kefky – Multi-fit Brush a Extra-fine Brush. Prvá je univerzálna, odhadujem to na stredne tvrdú zubnú kefku a druhá je extra jemná, ktorá sa približuje jemnosťou k tým najznámejším jemným kefkám na trhu. Samozrejmosťou sú kryty kefiek pre ochranu hlavne počas cestovania.

Čistenie zubov pomocou kefky je jednoduché, akoby som používal bežnú elektrickú zubnú kefku. Chýba mi jedine upozorňovanie 30-sekundových intervalov.

Obsah pokračuje pod reklamou

Šetrí hneď niekoľkokrát

A čím je Panasonic MULTISHAPE ešte unikátny? Práve tým, že máte všetko v jednom. Vďaka tomu šetríte nielen (trochu) financie, keďže väčšina nadstavcov je lacnejších ako rovnaké jednoúčelové strojčeky, ktoré by ste si museli kupovať samostatne, ale aj vďaka tomu, že máte práve všetko v jednom.

Okrem toho šetríte miesto v batožine. Stačí totiž malá kozmetická taštička na väčšinu strojčekov, ktoré budete na dovolenke či pracovnej ceste potrebovať. A to vrátane nabíjačky, prípadne aj bez nej, ak idete na kratšiu cestu. Na jedno nabitie vydrží MULTISHAPE dlhé desiatky minút.

Panasonic MULTISHAPE šetrí aj možný elektroodpad, keďže batériu má iba jediné zariadenie spomedzi (aktuálne) piatich možných. Zároveň vám stačí jedna nabíjačka, hoci aj toto by mohlo byť ešte zelenšie. Stačilo keby mal MULTISHAPE USB-C nabíjanie, ale o tom neskôr.

Jednoznačným cieľom MULTISHAPE je udržateľnosť. To komunikuje aj samotný Panasonic, ktorý sa na ňu čoraz viac zameriava. V tomto prípade po doslúžení vzniká menej odpadu a ešte menej elektroodpadu, s ktorým je náročnejšie sa vysporiadať. Panasonic sa dokonca chváli tým, že sa nechal inšpirovať cieľmi udržateľného rozvoja OSN.

Batéria vo vnútri má vydržať na 60 minút (NiMH), resp. 70 minút (Li-Ion) používania. Záleží však od typu používania. Ak by som so strojčekom neustále strihal vlasy a bradu, 70 minút nevydrží, no takých 50-55 minút je celkom reálnych. Zubná kefka spotrebuje zas menej energie a tak by túto hodnotu zas mohla i prekonať.

Plusom je rýchlonabíjanie, pri ktorom stačia zhruba 3 minúty na 5 minút používania, napríklad keď sa vám telo vybije pred umývaním zubov či sprchou, stačí ho dať na krátko nabiť a zuby či bradu budete mať postarané.

Absolútnou „zelenosťou“ MULTISHAPE by podľa mňa bola možnosť výmeny batérie. Aj samotný Panasonic vyrába batérie typu 18650 či podobné monočlánky a predpokladám, že čosi podobné je aj vo vnútri MULTISHAPE. Ak by mal zákazník možnosť si batériu po čase vymeniť za novú, vzniklo by ešte menej odpadu. Samozrejme, problémom by mohla byť následná odolnosť voči vode a vlhkosti, no je možné ošetriť určite aj to.

Obsah pokračuje pod reklamou

Prekvapivá cena

Osobne ma milo prekvapila aj cena. Základný set s NiMH batériou stojí necelých 75 €, za set s Li-Ion batériou, ktorú určite odporúčam, zaplatíte o 10 € viac.

Jednotlivé nadstavce sú cenovo tiež veľmi zaujímavé. Najlacnejší je strihač chĺpkov ER-CNT1 za necelých 15 €, úzky zastrihávač ER-CTN1 stojí takmer 25 €. Ostatné nadstavce, teda zubná kefka ER-CTB1, holiaci strojček ER-CSF1 i široký zastrihávač ER-CTW1 stoja zhodne 29,99 €.

Oplatí sa teda? Ak si dobre pamätám, môj aktuálny zastrihávač stál takmer 60 €, elektronická zubná kefka okolo 50 €, zastrihávač chĺkov v nose okolo 15 €. V tomto prípade som tak na rovnakej cene, ako v prípade rovnakého setu systému MULTISHAPE. Akonáhle by som ale doplnil set napríklad o holiaci strojček, ktorý bežne stojí 50 € a viac, už s MULTISHAPE ušetrím.

Mimochodom, nemusíte si kúpiť kompletnú sadu MULTISHAPE ako mne dorazila na test. Dva základné balíčky obsahujú iba široký zastrihávač (ER-CTW1) a rozdielnu batériu – Li-Ion (ER-CBL1) alebo NiMH (ER-CBN1). Všetky ostatné nadstavce si môžete dokupovať samostatne. Mne osobne by tak stačil zastrihávač, strihač chĺpkov (ER-CNT1) a zubná kefka (ER-CTB1). Možno neskôr, keď už nebudem mať bradu, môžem dokúpiť nadstavec s holiacim strojčekom (ER-CSF1), alebo úzky nadstavec (ER-CTN1) na presné tvarovanie okolia brady a podobne.

Ak sa pýtate na náhradné diely, tie síce ešte na Slovensku nenájdete, no Panasonic má v talóne a v zahraničí už v predaji napríklad balíček so 4 náhradnými kefkami, ale aj planžetami do holiaceho strojčeka. Už musíme iba počkať, kým budú v predaji aj u nás.

Panasonic zároveň tvrdí, že ďalšie nadstavce ešte prídu, hoci si osobne neviem predstaviť čo by ešte mohlo byť súčasťou systému MULTISHAPE. Napadajú mi veci ako epilátor pre ženy, alebo sada zubných kefiek pre celú rodinu. Alebo Panasonic ešte vylepší holiaci strojček a ponúkne 5-planžetový nadstavec? Vraj uvidíme čoskoro.

Čo sa mi na MULTISHAPE nepáči?

Rovno poviem, že nič zásadné a ide iba o drobnosti a možno vylepšenia do budúcna. Napríklad by som ocenil možnosť spojenia s mobilnou appkou. Napríklad vedieť stav batérie by bolo určite vhodné. Rovnako by cez appku mohlo bolo možné zapnúť alebo vypnúť akýsi režim čistenia zubov. Zo staršej elektrickej zubnej kefky som zvyknutý, že každých 30 sekúnd jemne zavibrovala a ja som vedel, že môžem prejsť na ďalší segment chrupu, až kým po 4 segemtoch a teda 2 minútach kefka nezavibrovala výraznejšie pre možné ukončenie čistenia zubov.

Ocenil by som tiež bezdrôtové nabíjanie práve v štýle elektrických zubných kefiek. Alebo keďže ide o aj o prudko cestovné zariadenie, tak pokojne aj nabíjanie pomocou USB-C portu. Stačila by tak jediná nabíjačka v batožine.

Obsah pokračuje pod reklamou

A ešte jedna drobnosť. Počas nabíjania batérie nie je možné MULTISHAPE používať. Pre mňa je to nezvyk, všetky doterajšie zastrihávače s tým nemali problém.

Toto sú moje jediné nevýhody, ktoré som počas vyše mesiaca používania spozoroval. Aj po tomto čase považujem Panasonic MULTISHAPE za unikátny produkt, ktorý je zelenší ako iné a môže byť práve tým, čo hľadáte pre seba alebo ako dar pre niekoho blízkeho. Za mňa osobne je MULTISHAPE ideálny multifunkčný strojček pre všetkých, ktorí používajú aspoň dva samostatné strojčeky.

Aj preto si Panasonic MULTISHAPE od nás vyslúžil ocenenie Dobrá cena.