Reklama

Panasonic má prvú 8K kameru s organickým snímačom

Zdroj | Panasonic
Števo Porubský
Zdroj | Panasonic
Zdroj | Panasonic

Panasonic pomerne potichu predstavil svetový unikát – prvú 8K videokameru s organickým snímačom. Prečo je tak výnimočná?

Možno aj preto, že po rokoch vývoja sa Panasonicu a FUJIFILMu podarilo dokončiť organický snímač. Rozdielov oproti bežnému CMOS snímaču je veľké množstvo, no medzi tie konštrukčné patrí určite využitie organickej vrstvy namiesto kremíka priamo v snímači. Z iného súdka má byť obrovským rozdielom dynamický rozsah a vysoká citlivosť.

Zdroj | Panasonic

Ak k tomu pridáme množstvo ďalších výhod a vylepšení, máme pred sebou nástupcu klasického CMOS snímača. Žiaľ, technologicky je extrémne náročný a potrvá niekoľko rokov, kým sa objaví v bežne dostupných zariadeniach.

Obe spoločnosti ho ale plánujú nasadiť vo veľkej škále zariadení, nielen fotoaparátoch či kamerách na komerčné využitie, ale aj priemyselné využitie. Cestu si má nájsť do bezpečnostných kamier, automobilov či zdravotníctva.

Ale späť k novej kamere s krkolomným názvom AK-SHB 810. S touto doslova krabicou bude možné natáčať videá s rozlíšením 7 680 x 4 320 px. Tie majú mať podstatne lepší obraz s viac detailami aj v náročných svetelných podmienkach.

Vďaka snímaču s globálnou uzávierkou nemá hroziť ani deformácia rýchlopohbybujúcich sa objektov. Rýchlosť uzávierky je vyššia, ako 1/120 s, pričom výrobca počíta uzávierku na celom snímači. Objektív využíva bajonet PL pre profesionálne kamery.

Žiaľ, nová kamera má aj viacero nevýhod. Prvou je, že bude iba pre profesionálov. Druhá bude bezpochyby cena, ktorá pokojne prekročí cenu automobilu. Tretia nevýhoda môže byť dostupnosť. Na trhu sa objaví takto o rok, teda na jeseň 2019.

Dodávať sa bude aj s jednotkou na spracovanie obrazu, AK-SHU 810, s ktorou bude prepojená optickým káblom.

Zdroj | Panasonic
Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.